Gvatemala je ena redkih držav, ki glede Jeruzalema drži z ZDA. Gvatemalski predsednik Jimmy Morales je namreč ukazal selitev njihovega veleposlaništva v Jeruzalem, ki ga je ameriški predsednik Donald Trump nedavno prepoznal kot prestolnico Izraela.
Morales je v objavi na Facebooku zapisal, da je odločitev sprejel po pogovoru z izraelskim premierjem Benjaminom Netanjahujem.
Odločitev je sicer pozdravil tudi Netanjahu in napovedal, da bodo Gvatemali "sledile tudi druge države". "Druge države bodo priznale Jeruzalem kot prestolnico in napovedale premestitev svojih veleposlaništev. To je sedaj storila druga država (po ZDA) in ponavljam - sledile bodo tudi druge, to pomeni samo začetek in to je pomembno," je dejal v izjavi.
Palestinsko zunanje ministrstvo pa je odločitev Gvatemale označilo za sramotno. "To je sramotno in nezakonito dejanje, ki je v nasprotju z željami cerkvenih voditeljev v Jeruzalemu", kot tudi z nezavezujočo resolucijo Generalne skupščine ZN, ki obsoja ameriško priznanje Jeruzalema, so poudarili.
Morales ukazal naj sprožijo ustrezne ukrepe
Gvatemala je bila ena izmed devetih držav, ki so glasovale proti resoluciji Združenih narodov, ki od ZDA zahteva umik razglasitve Jeruzalema za izraelsko prestolnico. Donald Trump je sicer državam, ki bi glasovale proti njim, zagrozil z umikom pomoči. ZDA so sicer velike donatorice Gvatemali.
Morales je tako v nedeljo ukazal oblastem, naj sprožijo ustrezne ukrepe, nujne za selitev veleposlaništva iz Tel Aviva v Jeruzalem. Dodal je, da je Gvatemala že dolgo časa zaveznica Izraela.
Zaradi dogajanja je v Palestini ob božiču napeto.
Izrael je vzhodni del Jeruzalema okupiral leta 1967 in mesto smatra kot prestolnico. A tudi Palestinci želijo Jeruzalem za prestolnico svoje države. Izraelsko suverenost nad mestom mednarodno nikoli niso priznali.
KOMENTARJI (106)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.