Libijska vlada poskuša s predstavniki upornikov doseči mirovni sporazum, je sporočil predstavnik Gadafijeve vlade Moussa Ibrahim. Kot je povedal, srečanja potekajo v Italiji, Egiptu in na Norveškem. Prisotni so tudi predstavniki domačih vlad.
Vprašanje pa je, ali so pogajanja res v teku, saj ni jasno, ali zanje ve oziroma ali jih je potrdil nacionalni prehodni svet. Svet, ki ga vse več držav priznava kot edino legitimno predstavništvo libijskega ljudstva, je pred kratkim sporočil, da pogajanj med njimi in Gadafijevo vlado ni.
Vodja libijskih upornikov Mustafa Mohamed Abdel Džalil je medtem dejal, da zdaj ni več nobene možnosti, da bi libijskemu voditelju Moamerju Gadafiju dodelili zatočišče v Libiji. "Absolutno nobene možnosti ni, da bi Gadafi ostal v Libiji," je zatrdil vodja nacionalnega prehodnega sveta. Potrdil je, da so takšen predlog v preteklosti res podali, vendar pa zdaj ne velja več. "Gadafi nima izhoda – treba ga je odstraniti z oblasti in postaviti pred sodišče," je še dejal Džalil.
Eden od Gadafijevih sinov Saif al Islam pa je v pogovoru za francosko televizijo TF1 zatrdil, da njegov oče nikakor ne namerava zapustiti Libije, temveč se bo še naprej boril, saj gre za njegovo državo. Ponovil je tudi petkovo grožnjo svojega očeta z napadi na cilje v Evropi. "Boriti se moramo za svojo državo in vi ste v naših očeh legitimni cilji," je dodal.
Najstarejši Gadafijev sin Mohamed pa se je v Tripoliju srečal s predsednikom svetovne šahovske federacije (FIDE) Kirsanom Iljumžinovom. Ta je za rusko tiskovno agencijo Interfax dejal, mu je Gadafijev sin zatrdil, da so v Tripoliju pripadniki posebnih enot več zahodnih držav, ki želijo fizično odstraniti Gadafija. Iljumžinov je bil v Tripoliju že prejšnji mesec, ko je z libijskim voditeljem odigral partijo šaha, posnetek pa so prikazali na ruski televiziji.
O Libiji tudi na zasedanju sveta Nato–Rusija
Razlike glede posredovanja v Libiji ter protiraketnega ščita ovirajo oblikovanje strateškega partnerstva med zvezo Nato in Rusijo, je danes ob začetku zasedanja Sveta Nato–Rusija v ruskem črnomorskem letovišču Soči dejal ruski zunanji minister Sergej Lavrov. "Dialog ne teče tako, kot smo pričakovali po vrhu v Lizboni," je dejal Lavrov. V portugalski prestolnici sta se namreč strani lani novembra zavzeli za oblikovanje tesnega partnerstva.
Rusija ostaja kritična do posredovanja Nata v Libiji, češ da ni v skladu z resolucijo Varnostnega sveta ZN, medtem ko Nato, kot je tudi danes v Sočiju poudaril generalni sekretar zavezništva Anders Fogh Rasmussen, trdi, da ravnajo povsem v skladu z resolucijo ZN, katere cilj je libijske civiliste zaščititi pred napadi sil, zvestih voditelju Gadafiju.
Druga sporna točka v odnosih med Natom in Rusijo je protiraketni ščit v Evropi. Rusija se zavzema za skupno upravljanje sistema, medtem ko ji ZDA in Nato ponujajo le omejeno sodelovanje. Še ta mesec naj bi se sicer sestali strokovnjaki obeh strani in se dogovorili o podrobnostih.
Generalni sekretar Nata je v uvodnem nagovoru danes dejal, da bi strani morali graditi na sodelovanju v vojni v Afganistanu in boju proti pomorskim piratom ter oblikovati trdno partnerstvo. A tudi on je priznal, da v tem trenutku obstaja še precej ovir.
KOMENTARJI (20)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.