V črnogorski prestolnici se je v ponedeljek okoli 18. ure zbralo približno 10 tisoč protestnikov, ki se ne strinjajo z odločitvijo vlade Mila Đukanovića, da Črna gora prizna neodvisno Kosovo. Po koncu uradno napovedanega shoda so izbruhnili izgredi. V spopadih s policijo je bilo 34 ljudi lažje poškodovanih, od tega 23 policistov. Aretirali so 28 ljudi.
Protestniki so ob osmih zvečer zrušili zaščitno ogrado in začel se je obračun s policisti. Protestniki so jih zasuli s petardami in baklami, policisti so odgovorili s solzilcem. Prišlo je do fizičnih obračunov, pripadniki specialnih enot so blokirali ulice v središču Podgorice. Nekateri demonstranti so nosili fotografije domnevno ubitih in poškodovanih Srbov na Kosovu, slišati je bilo prepevanje četniških pesmi, zažgali pa so tudi ameriško zastavo.
Spopade je poskušal s pozivi z govorniškega odra preprečiti tudi metropolit srbske pravoslavne cerkve s sedežem v Podgorici Amfilohije. Pod noge je dobil solzilec. Nič bolje se ni godilo podpredsedniku Srbske narodne stranke Goranu Danilović, ki so mu protestniki v glavo vrgli plastenko. Dogajanje se je začelo umirjati po 21. uri.
Organizatorji protestov so za spopade obtožili črnogorsko vlado, ker naj bi provocirala protestnike. Andrija Mandič iz Srbske narodne stranke je v izjavi za medije zapisal, da so protesti potekali mirno, dokler ni množice začel preletavati helikopter. “Helikopter je letel zelo nizko, kar se mi zdi nenavadno. Po tem dogodku so protestniki začeli metati kamenje,“ meni Mandić, ki je napovedal, da bo gladovno stavkal, dokler Črna gora ne umakne sklepa o priznanju Kosova.
Opozicija pričakuje, da bo priznanje preklicano do 15. oktobra do 11. ure. Oblasti so sicer že prepovedale naslednji protestni shod, ki je napovedan za četrtek, 16. oktobra, in ga pripravljajo opozicijske stranke. Predstavnik vladajoče stranke DPS Miodrag Vuković je izjavil, da so bili organizatorji primorani zagotoviti miroljubne proteste in da ponedeljkovi dogodki niso dobri za Črno goro.
Črna gora je v četrtek priznala Kosovo kot neodvisno državo. Odločitev o tem naj bi bila sprejeta soglasno. Tamkajšnji zunanji minister Milan Roćen je namreč dejal, da je Kosovo realnost, pred katero si nimamo pravice zatiskati oči ne glede na to, kaj si o tem mislimo s pravnega stališča. Črnogorski premier Milo Đukanović pa je ob tem predlog opozicijskih strank, naj vlada ne sprejema takšnega stališča, zavrnil.
Srbija je takoj zatem odrekla svojo gostoljubnost tako črnogorski veleposlanici kot makedonskemu veleposlaniku, saj je tudi Makedonija priznala Kosovo.
“Če oblast ne bo upoštevala naših zahtev, od predsednika Črne gore zahtevamo, da razpiše izredne volitve, ki morajo biti še letos,“ je dejal predstavnik Socialistične stranke Vasilije Lalošević.
KOMENTARJI (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.