Papež Frančišek je danes v Vatikanu vodil osrednjo velikonočno mašo. Pred baziliko sv. Petra se je po navedbah Vatikana zbralo približno 250.000 ljudi. Trg sv. Petra je med slovesnim bogoslužjem, med katerim Frančišek sicer ni pridigal, krasilo več deset tisoč rož.
Opoldne pa je Frančišek podelil tudi tradicionalni blagoslov mestu in svetu urbi et orbi, v katerem je molil za mir po svetu in nov duh sprave. Med drugim je molil za politično rešitev v Siriji, za spravo na Korejskem polotoku ter za otroške talce, ki jih zadržujejo skrajneži v Nigeriji.
Papež je v blagoslovu omenil tudi konflikte v Maliju, Srednjeafriški republiki, na vzhodu Demokratične republike Kongo in v Nigeriji. Kot je dejal, svetovni mir ogroža predvsem egoizem, ki ga spodbujajo trgovanje z mamili in ljudmi ter "nepravično izkoriščanje naravnih virov". Jezusa pa je prosil, naj spremeni vojno v mir in maščevanje v odpuščanje.
Frančišek se je v blagoslovu spomnil tudi Izraelcev in Palestincev, ki da se "trudijo najti pot do sporazuma", Iraka, molil pa je "predvsem za Sirijo, njene prebivalce, ki trpijo zaradi nemirov, in številne begunce, ki čakajo na pomoč in tolažbo". Koliko krvi in trpljenja bo treba, preden se bo v Siriji našla politična rešitev za krizo, se je vprašal.
Papež je spomnil tudi na Jezusovo vstajenje, ki pomeni, da "je ljubezen Boga močnejša od zla in smrti. Pomeni, da lahko ljubezen Boga spremeni naše življenje in omogoči, da puščavski deli našega srca vzcvetijo," je dejal papež.
"Kristus je vstal! Želim, da to sporočilo doseže vsako hišo in družino, predvsem pa tiste, ki najbolj trpijo, in tiste v bolnišnicah in zaporih," je dejal papež z balkona bazilike svetega Petra.
Frančišek se je sicer odrekel dolgoletni tradiciji in kratkih velikonočnih pozdravov ni izrekel v več deset jezikih, kot je bil do zdaj običaj, temveč je vesele velikonočne praznike vernikom zaželel le v italijanščini.
Slovesnosti tudi v Sveti deželi
Slovesnosti ob veliki noči danes potekajo tudi v Sveti deželi. V baziliki Božjega groba v Jeruzalemu je mašo vodil latinski patriarh Fuad Tval, ki je najvišji predstavnik Katoliške cerkve v Sveti deželi. Bazilika po izročilu stoji na mestu križanja in vstajenja Jezusa Kristusa.
Cerkveni poglavarji so v velikonočnem sporočilu pozvali k miru med državami. "Molite predvsem za situacijo v Siriji, Libanonu, Palestini, Izraelu, Egiptu in Iraku ter vsepovsod, kjer prihaja do političnih nemirov," so zapisali v sporočilu.
Po navedbah izraelskega ministrstva za turizem je zaradi krščanskih in judovskih praznikov v teh dneh v državo pripotovalo približno 150.000 turistov. Izraelska policija je bila ob velikonočnih slovesnostih tudi danes v pripravljenosti, a do večjih incidentov ni prišlo.
KOMENTARJI (182)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.