V nedeljo, slabo uro po najmočnejši eksploziji na Soncu v zadnjih šestih letih, je Zemljo zadel prvi val elektromagnetnega sevanja. Včeraj so jo dosegli tudi valovi Sončeve plazme, ob čemer so se znanstveniki bali motenj v delovanju satelitskih komunikacij, izpadov elektrike in okvar navigacijskih sistemov. Leta 1972 so bile po nevihti na Soncu motene telefonske linije v ameriški zvezni državi Illinois, leta 1989 pa je v kanadski provinci Quebec okoli šest milijonov ljudi ostalo brez elektrike.
K sreči tokrat ni bilo večjih težav. Naravno geomagnetno polje namreč varuje Zemljo pred elektromagnetnimi sevanji iz vesolja. Tudi tokrat je zaščitilo večino telekomunikacijskih in drugih visokotehnoloških naprav, ki nam omogočajo lagodnejše življenje. A po besedah Douga Bieseckerja iz Centra za vesolje je bilo vseeno nekaj posledic. Nekatera letala niso poletela nad severnim polom, ogrožena so bila vesoljska plovila. Druga največja letalska družba na svetu, ameriška Delta Air Lines, je na primer preventivno prestavila nekaj letov med Azijo in ZDA.
Največja Sončeva nevihta po letu 2005:
Opazovali so čudovit severni sij Vesoljski navdušenci so bili veseli, ker je polarni sij zasijal kot še nikoli. Številni so se kljub temperaturam krepko pod ničlo zbrali na Aljaski in uživali v vesoljski predstavi: Po besedah profesorja astrofizike na ljubljanski fakulteti za matematiko in fiziko Tomaža Zwitterja je spektakularne severne sije pravzaprav povzročil tok delcev, ki so v nedeljo ob 7.17 po našem času zadeli Zemljo in znatno stisnili magnetno polje.
Pojasnil je, da je Sonce v zadnjih mesecih pričakovano bolj aktivno. Njegova aktivnost se namreč spreminja na vsakih 11 let. Še v letu 2009 je bilo skoraj povsem neaktivno, trenutno pa je aktivnost približno na ravni šibkih maksimumov aktivnosti v preteklih desetletjih. Ni izključil možnosti, da se bo njegova aktivnost v naslednjih dveh letih še povečala. Po njegovih besedah jo sicer opazimo predvsem po številu in velikosti Sončevih peg, ki so posledica magnetne aktivnosti na Soncu.
V minulih dveh dneh je prišlo z dveh območij peg tudi do zmernega do močnega koronalnega izbruha. Nabiti delci – protoni – pa so leteli tudi mimo Zemlje. Do četrtka naj bi se sevanje izničilo, Sonce pa še ni reklo zadnje besede. Najmočnejše nevihte na njem bodo predvidoma maja prihodnje leto, bile naj bi nekajkrat močnejše kot tokratna.
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.