sončeva

Kaj se dogaja na onkološkem inštitutu?
02. 02. 2024 06.00Kaj se dogaja na onkološkem inštitutu, kjer zdravijo najhuje bolne v državi, rakave bolnike? Da je bolnišnico ugrabila skorumpirana stranka socialnih demokratov, je oster znani kirurg Erik Brecelj, ki je sicer tudi predsednik vladnega odbora za zdravstvo. Generalni direktor bolnišnice Andraž Jakelja se ni želel soočiti z njim, z nami pa je bil Erik Brecelj.

Severni sij znova navdušil z veličastnimi prizori
27. 09. 2023 13.37Nad Evropo in Ameriko je v teh nočeh znova navduševal severni sij. Čudovite barve so se risale na nebu nad Veliko Britanijo, ZDA in celo Nemčijo, kjer pojav ni tako pogost. Prizori so bili znova veličastni.

Na novo odkrit komet Nišimura bo v prihodnjih dneh viden s prostim očesom
08. 09. 2023 08.16Komet Nišimura, ki so ga prvič opazili avgusta letos, bo v prihodnjih dneh viden s prostim očesom. Radovedneži ga bodo lahko opazovali tudi z manjšimi daljnogledi, ob ugodnih vremenskih razmerah naj bi bil viden tudi s prostim očesom.

Vesoljska vremenska napoved: Oblačno s preleti asteroidov in motnjami v signalu
20. 05. 2023 09.41Obeta se nam pestro 'vesoljsko' vreme. Ta vikend bo namreč mimo Zemlje vsega skupaj švignilo kar pet asteroidov. Največji med njimi bo v okolico našega planeta priletel v nedeljo. Takrat naj bi nas dosegla tudi Sončeva plazma, ki bi lahko povzročila težave v mobilni tehnologiji in letalstvu.

Redek pogled iz vesolja: severni sij ujela tudi vesoljska postaja
27. 04. 2023 17.51Zaradi povečane dejavnosti Sonca smo bili Zemljani v tem tednu večkrat priča čudovitim severnim sijem. Viden je bil tudi v Sloveniji, kar je prava redkost. Posebej redek pa je tudi pogled na severni sij iz vesolja.

Webb znova navdušuje: Uran z ledenimi prstani in mistično atmosfero
08. 04. 2023 12.27Nasin teleskop James Webb znova navdušuje s fotografijami. Tokrat je v svoj objektiv ujel sedmi planet našega osončja – Uran, pa tudi njegove ledene prstane, lune in zanimivo atmosfero.

Ogromna Sončeva pega vidna tudi brez teleskopa
19. 01. 2023 20.46V zadnjih dneh je nam najbližja zvezda Sonce zelo aktivna, saj so astronomi našteli izjemno veliko število Sončevih peg. Ena od peg pa še posebej izstopa, saj je tako velika, da je vidna tudi brez teleskopov. A pozor: Sonce opazujte le s pomočjo posebnih filtrov.

Je tudi vam sončni zahod vzel dih? Miklavž že peče piškote
23. 11. 2020 20.11Družbena omrežja so preplavile fotografije čudovitega sončnega zahoda, ki smo ga lahko občudovali. Ko nebo konec novembra in v začetku decembra ob koncu dneva zažari v rožnatih odtenkih, ljudsko izročilo pravi, da Miklavž peče piškote.

Slovenski arhitekt navdušil na Dunaju: stol kot odgovor na trenutne čase
14. 10. 2020 16.46Na mednarodnem sejmu oblikovanja na Dunaju na Blickfangu 2020 je odmevalo slovensko ime Robert Klun. Arhitekt, ki je vse prisotne navdušil s svojim novim stolom C19 CHAIR.ity je tisti, o katerem so govorili prav vsi, o njem pa poročali tudi avstrijski mediji.

Bližamo se minimumu Sončeve aktivnosti, bo naslednja zima zato končno bolj podobna zimi?
07. 02. 2020 06.00Že od sredine leta 2018 je aktivnost Sonca zelo nizka in letos bomo zelo verjetno dosegli minimum v številu Sončevih peg med cikloma številka 24 in 25. Čeprav zelo spremenljiva Sončeva aktivnost nima velikega vpliva na globalno temperaturo, se iz podatkov v preteklosti vidi, da so bile zime blizu Sončevega minimuma v Evropi in Sloveniji nekoliko hladnejše od dolgoletnega povprečja.

Solar Orbiter: začela se je misija, ki bo razkrivala skrivnosti Sonca
10. 02. 2020 10.34Na ameriški Floridi so uspešno izstrelili sondo Solar Orbiter, katere glavni namen je raziskovanje Sonca. Misija, ki naj bi trajala devet let, naj bi poglobila naše znanje o razumevanju zvezde ter njenem vplivu na Zemljo. Soncu se bo približala na 42 milijonov kilometrov.

Prihodnje leto na nebu pravi spektakli: navidezne igre planetov, meteorski roji
03. 12. 2019 11.29Astronomski navdušenci bodo lahko prihodnje leto občudovali kar nekaj zanimivih nebesnih pojavov. V Sloveniji se sicer ne bomo veselili Sončevega mrka, opazovali pa bomo lahko številne planete, med njimi Venero, Jupiter in Saturn, ki bodo posebej bleščeči. Prihodnje leto bo posebno tudi zaradi svoje dolžine, saj bo prestopno in bo štelo 366 dni.

Čudoviti biserni oblaki in nastanek ozonske luknje
27. 09. 2019 06.00Septembra se nad Antarktiko pojavljajo biserni oblaki, ki se zaradi uklona Sončeve svetlobe leskatajo v čudovitih mavričnih barvah. Za razliko od običajnih oblakov, ki nastajajo na višinah do 10 kilometrov, se ti oblaki nahajajo precej višje, na višini okoli 20 kilometrov. Ne vplivajo na vreme, so pa zato toliko pomembnejši pri vsakoletnem stanjašnju ozonske plasti.

V prihodnjem tednu bomo priča delnemu luninemu mrku
11. 07. 2019 18.30Če nam bo vreme naklonjeno, bomo lahko v torek zvečer opazovali delni lunin mrk, ki bo drugi in hkrati tudi zadnji letošnji mrk, viden iz Slovenije. Mrk bodo lahko opazovali še iz Afrike, Južne Amerike, Azije in Avstralije.

Od kod sončnim vzhodom in zahodom rdeča barva?
06. 06. 2019 18.10Sonce, sonce in še enkrat sonce. Tako bi lahko na kratko strnili napoved za prihodnje dni. Zaradi sončne pripeke in nevarnega ultravijoličnega sevanja so v poletnih mesecih za aktivnosti na prostem najbolj primerne jutranje ali večerne ure, ki zaradi čudovitih sončnih vzhodov in zahodov za marsikoga predstavljajo najlepši del dneva. Ste se že kdaj vprašali, od kod sončnim vzhodom in zahodom taka barva?

Korupcija v zdravstvu: štiri kazniva dejanja so v tem času že zastarala
15. 04. 2019 20.13Obtožnica v največji razkriti korupcijski aferi v zdravstvu, dajanja in sprejemanja podkupnin, ki je po hišnih preiskavah iz leta 2013 lani vendarle prišla na sodišče, je končno pravnomočna. A to še ne pomeni, da bo vseh 15 obtoženih doletela roka pravice. Najmanj štiri kazniva dejanja so že zastarala, kar pomeni, da trem obtoženim sploh ne bodo sodili.

Po sestrski sondi naše Osončje zapustil tudi Voyager 2
10. 12. 2018 19.33Ameriška vesoljska sonda Voyager 2 je kot drugo človekovo plovilo zapustilo naše Osončje in vstopilo v medzvezdni prostor, šest let po sestrski sondi Voyager 1. Življenjska doba sond, ki sta bili namenjeni preučevanju zunanjih planetov našega Osončja, med njimi Jupitra, Saturna, Urana in Neptuna, je bila ocenjena na pet let, a sta svojo pot nadaljevali in sta zdaj najbolj oddaljena predmeta, ki sta delo človeških rok.

Ali nizka Sončeva aktivnost pomeni hudo zimo?
06. 12. 2018 17.30Letošnje leto si bomo zapomnili po vremenski pestrosti. V začetku leta smo se soočali tako z obilnim sneženjem in nizkimi temperaturami, kasneje pa z vročino in številnimi neurji, jesen so zaznamovale novembrske poplave in vetrolom. Edini vir energije za vse vremenske procese na Zemlji je Sonce, ki je trenutno zelo blizu minimuma svoje aktivnosti. Kaj to pomeni za zimo?

Prave zime ni na vidiku vsaj še en teden
07. 12. 2018 06.45Kljub temu da smo že krepko zakorakali v december, pa bomo morali na pravo zimo še malo počakati. Vreme se bo v prihodnjih dneh hitro spreminjalo, a pravega mraza in snega po nižinah še ne pričakujemo.

Kaj so vzroki za nastanek ozonske luknje?
20. 09. 2018 17.26V zadnjih desetletjih je veliko govora o ozonu, ki ima pomembno vlogo v naravnem sistemu. Na Antarktiki se septembra pojavljajo biserni oblaki, ki se za razliko od običajnih oblakov nahajajo precej višje, na višini okoli 20 kilometrov. Zaradi uklona Sončeve svetlobe se lesketajo v čudovitih mavričnih barvah in ne vplivajo na vreme, so pa zato toliko bolj pomembni pri nastanku ozonske luknje nad Antarktiko. Zakaj?

Segrevanje Jadrana privablja nove toploljubne vrste, tudi morske pse
11. 08. 2018 09.00V Jadranu se pojavljajo nove vrste živali, med njimi tudi morski psi. Invazivne vrste se pojavljajo predvsem zaradi segrevanja morja, po nekaterih podatkih se naj bi v zadnjih 10 letih temperatura povečala povprečno za 1,2 stopinje Celzija.

Astronomi se veselijo – Sonce bomo končno lahko spoznali pobliže
08. 08. 2018 19.44Ameriška vesoljska agencija Nasa bo s Floride izstrelila sondo, ki bo kot prva vstopila v Sončevo atmosfero. Edino zvezdo našega Osončja bo opazovala z razdalje 6,1 milijona kilometrov, kar je sedemkrat bližje od katerega koli plovila doslej. Sonda bo krožila s hitrostjo več kot 690 tisoč kilometrov na uro. Astrofiziki upajo, da bodo ugotovili, zakaj je na površju Sonca veliko manj vroče kot v njegovi atmosferi.

Prihajata lunin mrk stoletja in najsvetlejši Mars v zadnjih 15 letih
25. 07. 2018 11.00V petek zvečer bomo priča izjemni predstavi na nebu – popolnemu luninemu mrku, ki bo tokrat prav poseben, saj bo najdaljši v tem stoletju. Za dodatno poslastico na nebu bo poskrbel še Mars, ki bo v tisti noči najsvetlejši v zadnjih petnajstih letih.

FOTO in VIDEO: Mrk, mrk, mrk ... Splet preplavili vznemirljivi posnetki
22. 08. 2017 08.19Za Američani je spektakularni popolni sončni mrk, ki je, vsaj glede na količino posnetega materiala, zagotovo najbolj dokumentiran mrk v zgodovini človeštva. Sveta ni bilo konec, življenje se je že vrnilo v stare tirnice, so pa ostali neverjetni posnetki. Nekaj najatraktivnejših smo zbrali za vas.

FOTO in VIDEO: Milijoni Američanov občudovali sončni mrk
21. 08. 2017 08.50Na ozkem pasu od zahodne do vzhodne obale ZDA je na milijone ljudi prvič po letu 1918 skoraj dve uri opazovalo popolni sončni mrk. Luna je začela prekrivati sončne žarke ob 19.16 po srednjeevropskem času v Lincoln Cityju v državi Oregon in brzela 4200 kilometrov daleč, v pasu širokem okrog 100 kilometrov.

VIDEO: Na Soncu nova pega, s premerom več kot 120.000 kilometrov
13. 07. 2017 13.44Nasini strokovnjaki so na površini Sonca odkrili novo sončno pego, večjo od Zemlje. Po prvih ocenah je dovolj velika, da bi lahko povzročala solarne nevihte, ki lahko vplivajo tudi na motnje na Zemlji. Pega po prvih ocenah hitro raste, kako pa se bo razvijala v prihodnje, pa je zaenkrat še nemogoče napovedati.

Presaditev glave, virtualna realnost, vzlet rakete Falcon Heavy, Cassinijev konec in popolni Sončev mrk ...
06. 01. 2017 06.30Letos bomo po napovedih videli neverjeten razmah virtualne realnosti, še bolj se bo povečala avtomatizacija, vse več bo storitev na zahtevo, povečala se bo prodaja električnih vozil, na področju medicine se pričakuje presaditev glave, nekaj vesoljskih plovil naj bi opravilo krstne polete …

Je božič v nevarnosti? Velika Sončneva nevihta se približuje Zemlji
23. 12. 2016 09.09Po napovedih znanstvenikov se Zemlji približuje velika Sončeva nevihta, ki bi lahko številnim pokvarila božične načrte. Same nevihte za ljudi sicer niso nevarne, lahko pa povzročijo precej nevšečnosti pri delovanju mobilne telefonije, električnega omrežja, radijskih povezav, satelitov, morda celo letalskega prometa.

VIDEO: Naslednji teden bo Sončev mrk
02. 03. 2016 10.329. marca bo nastopil Sončev mrk, a žal se ga pri nas ne bo videlo. Spremljali ga bodo v Indoneziji, v vzhodni in jugovzhodni Aziji ter Avstraliji pa bodo imeli delni mrk.

Zdravniki in podkupnine: kdo naj bi dobil koliko?
15. 06. 2015 09.45Predlani so kriminalisti sprožili obsežne hišne preiskave pri zdravnikih in dobaviteljih zaradi sumov podkupovanja. Nato se ni zgodilo nič. Sojenja še ne potekajo, kaj šele, da bi bil kdo obsojen. Zdaj so objavili sodno odredbo za preiskave, v kateri je razvidno, kako naj bi potekalo podkupovanje.