Potem ko so morali zaradi grožnje z bombo prekiniti zasedanje severnoirskega parlamenta, je policija v stavbi našla in nevtralizirala najmanj šest eksplozivnih naprav. Zaplenila je še pištolo in nož protestantskega skrajneža Michaela Stonea, ki je ob vhodu v parlament odvrgel sumljivo torbo in trdil, da je v njej bomba.
Irski premier Bertie Ahern je dejal, da je nad dogodki razočaran, tako kot tudi njegov britanski premier Tony Blair. Zaradi Stoneovega dejanja so namreč prekinili zasedanje severnoirskega parlamenta, na katerem naj bi po dolgem času znova razpravljali o načrtih delitve oblasti oz. obnovi samouprave v Ulstru. Novinarji in politiki, med njimi vodja ulstrskih unionistov (DUP) Ian Paisley in republikanskega Sinn Feina Gerry Adams, so morali zaradi incidenta hitro zapustiti grad Stormont, poslopje parlamenta, kjer so sprožili alarm. Razprava, na kateri naj bi politiki poskušali končati blokado med katoliškimi in protestantskimi skupinami, ki onemogoča vnovično vzpostavitev samouprave v Ulstru, je bila tako prekinjena.
Politični razplet razočaral
Stoneovo "divjanje" kaže točno "tisto, pred čemer želimo pobegniti," je novinarjem v Dublinu povedal Ahern. Vendar irski premier ni bil razočaran le nad dejanjem skrajneža, pač pa tudi nad političnim razpletom, ki se je odvil tik pred incidentom. Paisley je namreč kljub pričakovanjem, da bo sprejel imenovanje za prvega ministra regionalne vlade, položaj za zdaj zavrnil.
Danes je namreč potekel rok, do katerega bi morali glavni stranki v Ulstru največja DUP in Sinn Fein, politično krilo Irske republikanske armade, ki predstavlja večino katolikov na Severnem Irskem, imenovati vodjo regionalne vlade in njegova namestnika. Dogodek naj bi bil zgolj simboličen, ker naj bi polno regionalno administracijo vlado z 12 člani oblikovali šele do 26. marca, ko bi ta tudi prevzela nadzor nad Ulstrom.
Vendar je Paisley dejal, da bo s Sinn Feinom sodeloval le, če bo ta spoštoval mirovni načrt, ki sta ga pripravila London in Dublin. "Le ko bo Sinn Fein izpolnil zaveze glede spoštovanja policije, sodišč in vladavine prava, bo mogoče doseči napredek," je v parlamentu dejal Paisley. Vodja Sinn Feina Adams je kljub temu nekdanjega vodjo IRA Martina McGuinnessa že imenoval za pomočnika prvega ministra.
Kljub dvoumni Paisleyevi napovedi pa je predsednica parlamenta Eileen Bell sporočila, da sprejema namen obeh glavnih strank za imenovanje kandidatov za prvega ministra in njegovega namestnika, v skladu z željami britanskega ministra, pristojnega za Severno Irsko, Petra Haina. Slednji je sicer že pred zasedanjem parlamenta dejal, da je pripravil zakon za njegovo razpustitev, če Paisleyeva stranka ne bo pristala na imenovanje na položaj prvega ministra.
Severnoirska skupščina se je maja sešla prvič po več kot treh letih in takrat dobila nalogo, da znova uvede samoupravo in oblikuje novo regionalno vlado.
Premierja proti razpustitvi parlamenta
Britanski premier Tony Blair je po incidentu v britanski prestolnici izjavil, da Londona in Dublina ne bo odvrnil od njune odločenosti po vnovični vzpostavitvi samouprave na Severnem Irskem. Prav nasprotno, britanska in irska vlada naj bi bili zaradi tega še bolj odločni, je dejal Blair. Da ne on ne Blair ne želita razpustitve severnoirskega parlamenta, je povedal tudi Ahern. "Na severu bomo imeli deljeno oblast," je vztrajal. Sicer se bo pojavila resnična dilema, je še posvaril.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.