To je pokazala raziskava, ki so jo danes objavili v britanski znanstveni reviji The Lancet. Po navedbah revije gre za prvo obsežno raziskavo o pasivnem kajenju v svetu, znanstveniki pa so uporabili podatke iz leta 2004 za 192 držav.
Strokovnjaki Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) so v raziskavi ugotovili, da je tobačnemu dimu proti svoji volji redno izpostavljenih 40 odstotkov otrok, 33 odstotkov žensk in 35 odstotkov moških. Pri tem izhajajo iz podatkov iz leta 2004, saj novejši podatki za 192 držav niso na voljo.
Znanstveniki WHO nato ugotavljajo, da letno 379.000 ljudi umre zaradi težav s srcem, ki so posledica pasivnega kajenja, 165.000 zaradi bolezni dihalnih poti, 36.900 zaradi astme in 21.400 zaradi pljučnega raka.
Otroci so pasivnemu kajenju izpostavljeni predvsem doma, kjer se ne morejo izogniti nevarnemu dimu. Otroci, katerih starši kadijo, so bolj izpostavljeni nevarnosti nenadne smrti v zibki, vnetju ušes, pljučnici, bronhitisu in astmi. Še zlasti v revnih državah pa je pasivno kajenje skupaj z nalezljivimi boleznimi smrtno nevarna kombinacija, še ugotavlja raziskava.
Pasivno kajenje je najbolj nevarno za ženske, saj jih letno zaradi njega umre 281.000. V mnogih delih sveta obstaja 50 odstotkov večja možnost, da bodo ženske bolj izpostavljene cigaretnemu dimu kot moški, še kaže raziskava.
KOMENTARJI (45)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.