Tudi četrti krizni sestanek finančnih ministrov držav v območju evra v tednu dni se je v Bruslju končal brez dogovora o grških ukrepih v zameno za nadaljnjo finančno pomoč. Pričakuje se nov krizni sestanek v prihodnjih dneh, po nekaterih informacijah se bodo ministri znova sestali že v soboto.
Današnji sestanek finančnih ministrov držav v območju evra se je že začel z nespodbudnimi ocenami stanja. Nemški finančni minister Wolfgang Schäuble je dejal, da so se Grki premaknili kvečjemu nazaj. Šef evroskupine Jeroen Dijsselbloem na vprašanje, kaj pričakuje od današnjega sestanka, odgovarja: "Trdo delo."
Več je razlik kot strinjanja, napredka ni, Grki se niso premaknili oziroma so se premaknili nazaj, je ocenil Schäuble.
Dijsselbloem je potrdil, da se Grčija ne strinja z najnovejšim kompromisnim predlogom institucij upnikov, da zadostnega napredka ni in tako niti ne dogovora.
Slovaški finančni minister Peter Kažimir je dejal: "Iskreno povem, da ne vem, kolikšne so možnosti za dogovor danes." Njegov malteški kolega Edward Scicluna pa je povedal, da iskreno ne ve več, kje so razlike. "Nimamo več komentarjev. Nimamo več potrpljenja," je dodal.
Evropski komisar za finančne in gospodarske zadeve Pierre Moscovici je ob prihodu opozoril, da časa zdaj pa res ni več.
Predsednik komisije Jean-Claude Juncker je na novinarski konferenci s predsednikom Evropskega parlamenta Martinom Schulzem povedal, da je spal le tri ure in da je na smrt utrujen. Ko so želeli novinarji Junckerja izprašati o aktualnem dogajanju, je dejal, da mora "nazaj h grškim prijateljem".
V vzdušju negotovosti, pesimizma, obupanosti in izmučenosti se tako začenja četrti sestanek evroskupine v tednu dni.
Ob tem se omenjajo možnosti novih kriznih sestankov ministrov in tudi voditeljev držav v območju evra danes in v prihodnjih dneh.
Poročilo, ki ga bo preučila evroskupina
V pogajanjih Grčije in institucij posojilodajalcev so pripravili poročilo, ki ga bo sedaj preučila evroskupina, je povedal avstrijski finančni minister Hans Jörg Schelling, ki je prvi prišel na sestanek v Bruslju. Če to poročilo ne bo sprejemljivo, bodo razpravljali o alternativah, je dejal.
Grški finančni minister Janis Varufakis je na sestanek znova prišel brez besed. V minulih dveh dneh ni dal nobene izjave za javnost.
Grčija mora do torka IMF vrniti 1,6 milijarde evrov, sicer se bo soočala z bankrotom. To bi seveda pomenilo, da bi Grčija izstopila iz evroobmočja, kar bi zagotovo zamajalo temelje območja s skupno valuto, pa tudi svetovno gospodarstvo.
Ko/Če bodo dosegli dogovor, bodo kreditodajalci sprostili še zadnjo tranšo pomoči Grčiji, vredno kar 7,2 milijardi evrov.
Prvi mož Bundesbank Weidmann: ECB ne more pokrivati finančnih potreb Grčije
ECB oz. sistem centralnih bank območja evra ne moreta pokrivati finančnih potreb Grčije, tudi če pride do dogovora Aten z upniki, je poudaril predsednik nemške centralne banke Bundesbank Jens Weidmann. S tem je ost kritike usmeril proti grškim bankam, ki so odvisne od izredne pomoči ECB, a kupujejo grške zakladne menice.
"Vsem, ki sodelujejo v trenutnih pogajanjih, mora biti jasno, da evrosistem (sistem centralnih bank območja evra) ne more zapolnjevati grških finančnih vrzeli, tudi če pride do dogovora o sprostitvi preostalih 7,2 milijarde evrov mednarodne finančne pomoči tej prezadolženi članici območja evra," je povedal na konferenci mednarodnega bančnega združenja IIF v Frankfurtu.
Cerar o Grčiji: Upanje je
Upanje na dogovor o Grčiji je, a sestanek finančnih ministrov držav v območju evra še traja, zato je za kakršne koli konkretne komentarje in ocene o možnosti dogovora prekmalu, je dejal premier Miro Cerar ob prihodu na vrh EU v Bruslju.
Finančni ministri držav v območju evra naj bi sicer po neuradnih informacijah pravkar končali sestanek, Cerar pa je medije nagovoril tik pred tem.
"Vsi čakamo, kaj bodo ministri ugotovili oziroma morda že sklenili. Potem bomo videli, ali bo morda treba še kaj več od tega, a mislim, da je treba čakati do zadnjega trenutka in upati, da bodo našli pot do ustreznega dogovora," je dejal Cerar.
K temu je dodal, da težko kar koli komentira v tem trenutku, ker nima ustreznih podatkov.
Premier je še spomnil, da evrske članice od Grčije zahtevajo, da Grčija mora predstaviti tak načrt reform in sprememb, ki bodo sprejemljive za tri institucije in za evroskupino. "Če bodo ti pogoji izpolnjeni, bomo vsi veseli in bomo z veseljem ugotovili, da gremo skupaj naprej," je povedal.
Zahteva pa to od Grčije po premierjevih besedah precejšen napor. V zadnjih dneh je bil grški napor še bistveno prešibak, čeprav so bile nekatere predlagane spremembe v pravi smeri, je še ocenil.
Na vprašanje, kolikšne so možnosti za dogovor, premier odgovarja, da težko ocenjuje ta hip in da je treba počakati danes do večera na ugotovitve ministrov, potem pa bo, če še ne bi bilo dokončnega dogovora, laže podati kakšno oceno.
KOMENTARJI (230)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.