Britanska vlada namerava ob vse večji zaskrbljenosti nad vplivom sladkih pijač in pijač z vsebnostjo kofeina na zdravje mladih prepovedati prodajo energijskih napitkov. "Trenutno ne gre več za vprašanje, ali bomo to vendarle storili, ampak kako," se glasijo izjave, ki prihajajo z Downing Streeta.
Gre za najnovejši korak v vse bolj intervencionističnem pristopu, ki ga trenutna vlada spodbuja na področju zmanjšanja debelosti in zagotavljanja zdravja otrok. Posvetovanja, kako bi implementirali omenjeno prepoved, se bodo začela danes, pri čemer pa je eno glavnih odprtih vprašanj, pri kateri starosti postaviti omejitve nakupa, poroča britanski časopis The Guardian. Po vladnih podatkih energijske pijače uživa kar dve tretjini otrok starih med deset in 17 let, poleg tega pa kar četrtina tistih, starih med šest in devet let.
Dve tretjini otrok v starosti med 10 in 16 let redno uživata energijske pijače
Po raziskavi Evropske agencije za varno hrano dve tretjini otrok, starih med 10 in 16 let, redno uživata energijske pijače. Skrb vzbujajoč pa je podatek, da po tovrstnih pijačah redno posega tudi 18 odstotkov otrok v starosti med tri in deset let. V ospredju sta predvsem dva predloga – ali starostno omejitev, do katere velja prepoved nakupa, postaviti pri starosti 16 ali 18 let.
Največja skupina potencialnih potrošnikov v Angliji so mladi fanti, stari med 16 in 24 let. Kar 63 odstotkov jih v tej starostni skupini redno uživa energijske pijače. Tudi dekleta jim pridno sledijo, v isti starostni skupini je teh kar 58 odstotkov.
Zaradi kofeina pri mladih več zdravstvenih težav
Britanska premierka Theresa May je povedala, da je predlagana omejitev povezana z vladno strategijo preprečevanja debelosti pri otrocih in mladih, ob tem pa je treba nujno preučiti uživanje energetskih napitkov, predvsem zato, ker se prodajajo po ugodnejših cenah kot druge brezalkoholne pijače. Med glavnimi utemeljitvami prepovedi je visoka raven kofeina v tovrstnih pijačah, ki povzroča vrsto zdravstvenih težav pri mladih, vse od glavobolov, trebušnih težav, hiperaktivnosti do težav s spanjem. Energijske pijače vsebujejo kar 80 miligramov kofeina, kar je približno enako količini, ki ga vsebuje skodelica kave, obenem pa kar trikrat višja od vrednosti kofeina v kokakoli. Poleg tega imajo tovrstne pijače pogosto tudi 65 odstotkov večje količine sladkorja v primerjavi z drugimi brezalkoholnimi pijačami.
Nizke cene, skrb vzbujajoče številke
Medtem ko so nekateri večji trgovci mladim že prepovedali prodajo energijskih pijač, po drugi strani drugi še naprej ohranjajo nizke cene, kar se odraža v skrb vzbujajočih številkah, saj naj bi bili mladi potrošniki v Združenem kraljestvu glede uživanja energijskih pijač v 50-odstotni prednosti pred drugimi evropskimi državami. Steve Brine, minister za javno zdravje, je povedal, da je na nekaterih prodajnih mestih mogoče za ceno enega funta kupiti kar štiri pločevinke energijskih napitkov.
"Dokazov, da bi imele energijske pijače kakršnekoli hranilne vrednosti ali mesto v prehrani otrok in mladine, ni. Zato ukrepe vlade na tem področju spodbujamo," se je na namere vlade odzval Russell Viner, predsednik Kraljevega kolidža za pediatrijo in zdravje otrok.
Predlagana prepoved bi za zdaj veljala samo za Anglijo, podobne ukrepe pa lahko sprejmejo tudi druge države Združenega kraljestva, Škotska, Wales in Severna Irska.
KOMENTARJI (16)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.