Policija o povzročiteljih eksplozij še ni dala podatkov, mestne oblasti pa trdijo, da so bila v obeh eksplozijah eksplozivna telesa podtaknjena v taksijih, parkiranih v neposredni bližini središč, kjer je bilo ogromno ljudi.
Kot je povedal predstavnik bombajske policije, sta siloviti eksploziji v razmaku pičle pol ure odjeknili v radiju štirih kilometrov na jugu mesta. Prva je odjeknila blizu ene najpomembnejših turističnih znamenitosti mesta, Vrat Indije, ki so bila zgrajena leta 1924, ko je bila Indija še britanska kolonija. Eksplozija pri Vratih Indije je bila tako silovita, da je polomila okenska stekla v nasproti ležečem luksuznem hotelu Taj Mahal, poškodovano pa je tudi parkirišče in avtomobili na njem. V času eksplozije so bili na območju tuji turisti, vendar za zdaj še ni znano, ali so tudi med žrtvami.
Druga pa je odjeknila v enem najbolj živahnih trgovskih območij v Bombaju, na postajališču taksija blizu bazarja Zaveri, ki je mestno središče trgovine z zlatom. V obeh primerih so bila eksplozivna telesa podtaknjena v prtljažniku taksija.

Odgovornosti za napada ni prevzela še nobena skupina. Indijska vlada sumi, da bi za eksplozije lahko bilo odgovorno Študentsko islamsko gibanje Indije (SIMI). V Bombaju je bilo od novembra lani več napadov, v katere je bila večinoma vpletena prav ta prepovedana skrajna muslimanska študentska skupina. Skupina SIMI je delovala v sodelovanju s panislamistično skupino Lashkar-e-Taiba, ki je bila ustanovljena in nato prepovedana v Pakistanu. Indija je septembra 2001 prepovedala delovanje SIMI in zaprla več njegovih vodij zaradi versko naravnanega nasilja
Okrepili varnost v državi

Po eksplozijah so okrepili varnostne ukrepe v Bombayju in indijski prestolnici New Delhi. Policija je takoj zaprla vse izhode iz mesta in sprožila obsežno iskalno akcijo za napadalci. V prestolnici so med drugim postavili vrsto varnostnih pregrad okoli trgov in drugih javnih krajev.
Bombaj je bil v preteklih mesecih že večkrat tarča podobnih napadov, lanskega decembra so v eksploziji na avtobusu umrli 3 ljudje, 26 je bilo ranjenih, letošnjega marca je bilo v eksploziji na vlaku ubitih 12 ljudi, 75 ranjenih, julija pa je na avtobusu podtaknjena bomba ubila 2 in ranila 42 ljudi. Najhujši napad doslej v Bombayju je bil 12. marca leta 1993. V vrsti eksplozij je takrat umrlo 317 ljudi, več kot tisoč pa jih je bilo ranjenih.
Ostri odzivi na napade
Tiskovni predstavnik pakistanskega zunanjega ministrstva Masood Khan je napade obsodil kot "teroristična dejanja", katerih tarča so bili civilisti. Izrazil je tudi sožalje žrtvam in njihovim svojcem.
Medtem je napada obsodila tudi Velika Britanija. Britanski zunanji minister Jack Straw je menil, da napad poudarja pomen odločnega boja mednarodne skupnosti proti "strupu mednarodnega terorizma". Straw je v telefonskem pogovoru indijskemu kolegu Yashwantu Sinhu tudi izrazil sožalje ob teh grozljivih napadih. Britansko zunanje ministrstvo je še dodalo, da sicer ni razloga za sum, da bi bili tujci tarča napadov, kljub temu pa je Britance pozvalo k še posebni pazljivosti na javnih krajih.
Ameriški državni sekretar Colin Powell je v telefonskem pogovoru z indijskim kolegom Yaswantom Sinho izrazil sožalje in ogorčenje ZDA nad nesmiselnimi in podlimi napadi. Powell je prav tako izrazil upanje, da bodo oblasti identificirale odgovorne za napade in jih privedle pred sodišče.
Visoki predstavnik Evropske unije za skupno zunanjo in varnostno politiko Javier Solana pa je v odzivu odločno obsodil napade. Izrazil je pretresenost zaradi dejanj terorja nad nedolžnimi civilisti, in da ni nobenega opravičila za takšna dejanja.
Našli ruševine hindujskega templja
Eksplozije so se zgodile le nekaj ur potem, ko je prišla v javnost vsebina dolgo pričakovanega poročila državnega Indijskega arheološkega zavoda, v katerem so potrdili, da se pod ruševinami mošeje Babri v Ayodhyji na severu Indije nahajajo ostanki hindujskega templja. Spor okoli tega, ali je bil v Ayodhyji na območju mošeje hindujski tempelj, je bil povod za najhujše medverske spopade v zgodovini neodvisne Indije, povezan pa je bil tudi že z nekaj eksplozijami v Bombaju.

Hindujska množica je leta 1992 porušila mošejo Babri iz 16. stoletja, češ zato, ker so jo zgradili tam, kjer so pred tem podrli hindujski tempelj, ki je označeval rojstni kraj boga Rame. Uničenja mošeje je zanetilo medversko nasilje, v katerem je bilo po vsej Indiji ubitih 2000 ljudi. Indija je sicer večinsko hindujska država z več kot milijardo prebivalcev, ima pa tudi na svetu največjo muslimansko manjšino, ki šteje 140 milijonov ljudi. Hindujci želijo na kraju, kjer je stala omenjena mošeja, zgraditi tempelj Rami.