Skoraj sto ton težko kupolo, ki je predstavljala najhitrejšo rešitev, so spuščali celih 12 ur, nakar so jo zajeli hidratni kristali, ki so zamašili zgornji del, kjer bi morali pritrditi cev za črpanje nafte.
Inženirji sedaj dan in noč iščejo nove rešitve, med katerimi pa se je v zadnjih urah pojavila tudi ta, da bi kupolo zapolnili z odpadki ter tako zatesnili odprtino, skozi katero uhaja nafta. "V kupolo bomo poskusili vstaviti močno stisnjene pnevmatike, žogice za golf in podobno,“ je medijem dejal poveljnik tamkajšnje obalne straže Thad Alen.
Naftni madež se širi
Prvi naftni madeži so v soboto že pripluli do otoka Dauphin nekaj kilometrov od obale zvezne države Alabame, kjer so na plaži odkrili temne krogle, ki naj bi nastale z mešanjem peska ter nafte. Pristojne državne institucije so izdale tudi novo opozorilo, da se bo zaradi vetra naftni madež pomaknil proti vzhodu, v torek pa lahko doseže delto Misisipija in druge otoke na tem območju.
Na stotine reševalnih ladij in čolnov je v zadnjih dneh v zalivu namestilo več kot 275 kilometrov dolg pas zaščitnih ograd ter porabilo okoli 300 tisoč litrov kemičnih tekočin, ki bi ustavile širjenje madeža. Obalna straža in prostovoljci, katerih število se iz dneva v dan povečuje, so že začeli z reševanjem vodnih ptic, ob obali mesta Waveland pa so prebivalci v morju opazili na tisoče mrtvih rib. Okoljevarstveniki ocenjujejo, da se Američanom v primeru nadaljnjega odtekanja nafte v morje obeta huda ekološka katastrofa, verjetno največja v zgodovini ZDA.
Prebivalci Louisiane, ki jim glavni vir prihodka predstavlja ribolov, so pet let po orkanu Katrina zopet v velikem strahu. Na območju, od koder Američani pridobijo kar 30 odstotkov vseh morskih sadežev, so že zaprli približno 30 obratov, kjer gojijo ostrige, zaradi česar je brez dela ostalo približno 900 zaposlenih.
Ravnodušni pa niso niti predstavniki zvezne države Floride, ki se bojijo, da bi nadaljnja širitev madeža na vzhod pomenila hud udarec njihovemu turizmu.
Odškodnina bo ogromna
Preiskovalci še vedno ugotavljajo vzroke za nesrečo, ki je potopila ploščad z imenom Deepwater Horizon v lasti britanske energetske družbe BP, ki pa jo kongresniki v Washingtonu vse ostreje obtožujejo. Podjetje je sicer že pred časom prevzelo popolno odgovornost in potrdilo, da bo plačalo vso odškodnino in stroške čiščenja v maksimalni višini 75 milijonov dolarjev, a ameriški vrh pripravlja tudi spremembo, po kateri se bo odškodninska meja dvignila na 10 milijard.
Popoldne se bo na srečanju z ministri z zadevo in nadaljnjimi ukrepi seznanil tudi predsednik Barack Obama.
KOMENTARJI (25)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.