Del velikega naftnega madeža, ki izteka v morje v Mehiškem zalivu po nedavni eksploziji na tamkajšnji naftni ploščadi, je dosegel otoke Chandeleur pred obalo Louisiane, ki so del naravnega zavetišča za divje živali. Na otokih so že odkrili več ptic, ki se jim je perje zlepilo zaradi nafte.
Večina naftnega madeža sicer ostaja daleč od obale v bližini prizorišča eksplozije naftne ploščadi Deepwater Horizon britanskega podjetja BP, do katere je prišlo pred dvema tednoma.
Čiščenje poteka že od razlitja. Zadnje, kar so delavci BP v tej smeri naredili, je bilo, da so v četrtek na prizorišče, kjer z morskega dna uhaja do 800.000 litrov nafte na dan, pripeljali 98 ton težko jekleno kupolo in jo začeli nameščati nad luknjo v morskem dnu. Kupola naj bi zajela nafto, iz nje pa naj bi jo nato črpali na ladjo na površju. BP sicer v bližini vrta rezervno vrtino, ki pa ne bo dokončana še najmanj dva meseca.
Administracija ameriškega predsednika Baracka Obame je začasno prenehala izdajati nova dovoljenja za vrtanje nafte ob obali. Do 28. maja naj bi bila končana revizija nesreče in šele zatem bodo odločali o nadaljnjem izdajanju dovoljenj.
Obtožbe notranjega ministra
Ameriški notranji minister Ken Salazar je medtem po sestanku z vodilnimi v družbi BP dejal, da so družbe, povezane z nesrečo, naredile nekaj "zelo velikih napak". O podrobnostih ni želel in tudi glede vzroka nesreče je dejal, da preiskava še poteka. Poudaril pa je, da je prišlo do ogromne motnje v delovanju sistema, ki bi moral v primeru nesreče ustaviti oziroma zapreti dotok nafte, zaradi česar je ta tudi začela iztekati.
V BP njegovih izjav zaenkrat niso komentirali.
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.