FBI je v povezavi z bombnimi pošiljkami, ki so v zadnjih dneh romale na naslove Trumpovih kritikov, na Floridi prijel osumljenca. Gre za 56-letnega Cesarja Sayoca Jr., ki živi v Aventuri na Floridi. Osumljenca naj bi izsledili s pomočjo DNK sledi in prstnih odtisov na eni od pošiljk.
Aretiranega moškega naj bi policisti v preteklosti že večkrat obravnavali. Sayoc je registriran republikanec, ki ima zajetno policijsko kartoteko.
Zaslišali so ga agenti FBI in člani delovne skupine za terorizem.
56-letnika so aretirali pred trgovino z avtodeli na Floridi, kjer je bil parkiran njegov bel kombi. Okna vozila so prelepljena s Trumpovimi in desničarskimi nalepkami.
Ameriški mediji poročajo, da naj bi v zadnjem času Sayoc živel v belem kombiju. Starša naj bi ga namreč pred časom vrgla iz hiše. Kombi so odpeljali na temeljito preiskavo v prostore FBI v Miramaru na Floridi.
Osumljenec se po poročanju medijev aretaciji ni upiral. Preiskovalcem naj bi povedal, da cevne bombe ne bi nikogar poškodovale in da to ni bila njegova namera.
Glede na javno dostopne podatke je Sayoc lastnik več podjetij, med drugim ima v lasti čistilni servis in catering, poroča ameriški NBC News. Zanimivo je, da ima v imenu nekaterih podjetij izpostavljeno besedno zvezo "native American" ("avtohtono ameriško").
FBI naj bi sicer preverjal še morebitne druge osumljence.
Grozi mu do 58 let zapora
Sayoc je osumljen je petih kaznivih dejanj: meddržavnega prevoza eksploziva, nezakonitega pošiljanja eksploziva, groženj nekdanjim predsednikom in drugim osebam, ogrožanja meddržavnih komunikacij in napada na trenutne in nekdanje policiste. Seznam bi se lahko še razširil, je poudaril minister ameriški pravosodni minister Jeff Sessions. Za omenjena kazniva dejanja pa mu grozi do 58 let zapora.
Njegov prstni odtis so našli na ovojnici paketa, ki je bil namenjen kongresnici Watersovi. "Potrjeno je, da prstni odtis pripada Cesarju Sayocu," je pojasnil direktor FBI Christopher Wray. Prav tako forenziki primerjajo DNK vzorce, ki so jih našli na dveh različnih eksplozivnih napravah, z DNK vzorci Sayoca, ki so jih pridobili med eno od prejšnjih aretacij.
Trump obljublja pregon storilcev
Ameriški predsednik Donald Trump se je na bombne pošiljke odzval v svojem nagovoru na dogodku "temnopoltih konservativcev". "Ta teroristična dejanja so nezaslišana in ne sodijo v našo državo," je dejal. Potrdil je, da je osumljenec v pridržanju. "Preganjali jih bomo, njega, njo, kdorkoli že je, z vsemi pravnimi sredstvi," je bil odločen Trump.
Pošiljanje bombnih paketov izpostavljenim osebam je obsodil, vendar pa tarč ni omenjal z imeni. "Nikoli ne smemo dovoliti, da se v Ameriki ukorenini politično nasilje, tega ne moremo dovoliti. Odločen sem, da bom kot predsednik storil vse, kar je v moji moči, da to ustavim in da to ustavim zdaj," je poudaril.
Pohvalil je FBI, tajno službo, newyorško policijo in druge službe, ki so uspele hitro odkriti osumljenca. "To je kot šivanka v kupu sena. Kako to storite tako hitro? Opravili so neverjetno delo," je še dejal Trump.
FBI: To niso lažne bombe
Oblasti medtem preiskujejo še en sumljiv paket v Sacramentu, v Kaliforniji, ki je naslovljen na demokratsko senatorko Kamalo Harris. Pozneje so sporočili, da so odkrili še eno pošiljko v Kaliforniji, ki je bila naslovljena na milijarderja in demokratskega donatorja Toma Steyerja. Pošiljko so prestregli na pošti v Burlingamu.
Direktor FBI Wray je dejal, da bi lahko bilo v obtoku še več sumljivih pošiljk z eksplozivnimi napravami. "Današnja aretacija ne pomeni, da je najhujše mimo. Lahko, da so na poti še kakšne pošiljke," je opozoril. Vse, ki bi opazili kaj sumljivega, ali imeli kakšne informacije, je pozval, naj jim to sporočijo.
Še enkrat je poudaril, da ne gre za lažni preplah in da so naprave nevarne. Izdelane so iz "približno 15-centimetrskih PVC cevi, majhne ure, baterije, nekaj žic in eksplozivne zmesi".
V ZDA so tako prestregli že 14 sumljivih pošiljk, ki so bile naslovljene na 12 ljudi.
Zvezni preiskovalci so v četrtek preiskali objekt poštnega urada v kraju Opa-locka v bližini Miamija, iz katerega domnevajo, da so bili paketi poslani. Pridružili so se jim bombni tehniki, na pomoč pa so jim priskočili tudi policijski psi. Še vedno namreč iščejo potencialnega storilca, ki je na naslove 'glasnih' Trumpovih kritikov poslal pakete, v katerih so bile doma izdelane cevne bombe, poroča Guardian.
Ministrica za domovinsko varnost Kirstjen Nielsen je za ameriške medije dejala: "Nekateri paketi so bili poslani po pošti. Vsaj nekateri izmed njih so bili poslani s Floride." Dodala je, da je prepričana, da bodo odgovorni pripeljani pred roko pravice.
Kdo vse je prejel pošiljke?
Milijarder George Soros je na svoj dom v New Yorku prejel eno pošiljko.
Bill in Hillary Clinton sta na svoj dom v New Yorku prejela podoben paket, ki pa ga je prestregla tajna služba.
Barack Obama je sumljivo pošiljko prejel na naslov v Washingtonu, vendar jo je prav tako prestregla tajna služba.
Ena pošiljka je bila naslovljena na nekdanjega generalnega državnega tožilca Erica Holderja, vendar pa je prispela v floridsko pisarno demokratke Debbie Wasserman Schultz.
Demokratki Maxine Waters sta bila namenjena dva paketa – enega so prestregli kongresni varnostniki v Marylandu, drugega pa so odkrili v pošti v Los Angelesu.
Eksploziven paket, naslovljen na nekdanjega direktorja Cie Johna Brennana, je kurir prinesel v stavbo televizije CNN v New Yorku.
Dva paketa sta bila naslovljena na nekdanjega podpredsednika Joe Bidena, našli so ju v pošti v kraju Delaware.
Tudi igralec Robert De Niro je bil tarča. Paket, naslovljen na njegovo ime so našli v stavbi na Manhattnu, kjer je sedež njegovega produkcijskega podjetja.
Na newyorški pošti so odkrili še enk paket, ki je bil namenjen nekdanjemu direktorju nacionalne obveščevalne službe Jamesu Clapperju. Paket je bil naslovljen tudi na CNN.
Na Floridi pa so našli paket naslovljen na senatorja Coryja Bookerja.
Prvo napravo so našli v torek, prispela je na naslov Sorosa, nato so podobni paketi prišli še v sredo in četrtek, preiskovalci pa so potrdili, da imajo pošiljke skupni imenovalec. Vse pošiljke so bile prestrežene, naprave pa onesposobljene, zato poškodovanih ni bilo.
Policijski načelnik New Yorka, kjer je bilo dostavljenih največ nevarnih pošiljk, Jim O'Neill je na tiskovni konferenci dejal, da še vedno spremljajo informacije javnosti. "Iz ure v uro odkrivamo nove stvari," je povedal.
Ponovno evakuirali prostore CNN v New Yorku
V četrtek zvečer so zaradi informacij o novem sumljivem paketu ponovno evakuirali stavbo Time Warner Center, kjer domuje newyorško uredništvo CNN, kateremu je bila poslana ena izmed cevnih bomb v preteklih dneh. Kasneje se je izkazalo, da je v drugem primeru šlo za lažni alarm.
FBI je sicer že pred tem potrdil, da bel prašek, ki so ga našli v paketu, naslovljenem na CNN v torek, ni bilo nevarnih snovi.
Po prvem enotnem nastopu, politika nadaljuje z obtožbami
Potem ko so ameriški politiki v prvem odzivu enotno obsodili vsakršni poskus političnega nasilja, so se kmalu začeli obtoževati v iskanju odgovornosti. Številni, predvsem iz vrst demokratov in kritikov ameriškega predsednika Donalda Trumpa so ga obsodili, da prav on s svojo retoriko spodbuja tovrstna dejanja. Trump je v prvih odzivih po bombnih preplahih pozval k enotnosti, v isti sapi pa medije in politične nasprotnike opomnil, da je zaradi "destruktivne rutine" odgovornost tudi njihova.
Medtem ko demokrati nadaljujejo z obtožbami na račun republikancev, pa so nekateri desničarski komentatorji šli še dlje in kljub temu, da so bile poslane bombe funkcionalne in so potrjeno predstavljale resno nevarnost, kmalu začeli namigovati, da gre za "demokratski trik" pred prihajajočimi vmesnimi kongresnimi volitvami, na katerih jim naj ne bi kazalo najbolje.
KOMENTARJI (85)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.