Med naslovniki sumljivih paketov so nekdanji predsednik ZDA Barack Obama, nekdanja ameriška državna sekretarka in predsedniška kandidatka Hillary Clinton, John Brennan, nekdanji direktor CIE, sicer Trumpov goreč kritik in komentator CNN – pošiljka zanj je romala v uredništvo tega medija – in kongresnica Maxine Waters.
Že v ponedeljek pa je paket bomba, ki naj bi bil povezan s primerom, prispel na dom milijarderja, filantropa in liberalnega aktivista Georgea Sorosa.
Več pošiljk je imelo kot povratni naslov demokratke Debbie Wasserman Schultz, med drugim tudi pošiljka, ki je bila poslana na napačen naslov nekdanjega pravosodnega ministra Erica Holderja.
Ne le bomba, tudi bel prah
Uredništvo CNN je bilo zaradi incidenta več ur zaprto, potem ko se je alarm za evakuacijo zaposlenih v stavbi sprožil ravno v trenutku, ko so na CNN poročali o izredni novici v zvezi s preostalimi pošiljkami.
Vir blizu preiskave je medijem povedal, da naj bi paket na CNN prinesel kurir. Način delovanja tako še enkrat več spominja na primer Soros. Tudi paket, namenjen bogatašu, naj ne bi bil dostavljen s pošto, ampak le dan v njegov poštni nabiralnik.
To je napad na vse, kar je Američanom sveto in drago
Z izjavo se je odzval tudi predsednik ZDA Donald Trump in dejal: "Moramo stopiti skupaj in poslati jasno sporočilo, da kakršna koli dejanja ali grožnje političnega nasilja v ZDA nimajo svojega mesta."
"Varnost Američanov je absolutna prioriteta," je dejal. Američanom je še obljubil, da bodo poiskali in kaznovali pošiljatelje.
Ameriški predsednik, ki se vseeno namerava udeležiti shoda v Wisconsinu, je še dejal, da je "to napad na vse, kar je Američanom sveto in drago".
Potem ko se je na dogajanje odzvala že prek tiskovne predstavnice, pa je ob Trumpu pred kamere stopila še prva dama Melania Trump. Dejala je, da se takšna dejanja ne sme tolerirati, pohvalila pa je tudi interventne službe, ki so se odzvale hitro in prisebno.
Dejanja je obsodila tudi Ivanka Trump, ki je dejala, da zanje "ni izgovorov" in da "je Amerika boljša od tega".
Sprva so ameriški mediji poročali tudi, da naj bi prestregli sumljivo pošiljko, namenjeno v Belo hišo, a so pozneje to zanikali.
Newyorški župan de Blasio: To je teroristično dejanje
Newyorški župan Bill de Blasio je na novinarski konferenci dejal, da gre za "dejanje terorizma". "Jasno je, da gre za poskus terorizma, katerega cilj je na nasilen način spodkopati svobodni tisk in voditelje."
Guverner Andrew Cuomo je ob tem dejal, da "terorizem deluje samo, če mu dovolimo, da deluje". "Ne bomo dovolili tem terorističnim barabam, da krojijo naša življenja," je še zatrdil in na vprašanje, ali ima kakšno sporočilo za predsednika Trumpa, dejal, da "bi moral predsednik omiliti retoriko".
Nevarno pošiljko pri skeniranju odkril tehnik
Naprave naj bi bile sicer preproste, a funkcionalne. Eksplozivno napravo, ki je prispela na naslov pisarne Hillary Clinton v New Yorku, je v torek popoldne odkril tehnik, ki skenira pošto, paket za Obamo pa so v sredo zjutraj na enak način našli v Washingtonu.
"Paketa sta bila kot potencialni eksplozivni napravi odkriti med rutinskim pregledom pošte in bila na ta način primerno obravnavana," so še zapisali v izjavi in dodali, "nihče izmed naslovnikov ni prejel paketa, niti ni bil v nevarnosti, da bi ga."
Pošiljke podobne tisti, ki je prispela na Sorosov naslov
Pošiljke naj bi bile podobne tisti, ki je bila naslovljena na Sorosovo rezidenco v Bedfordu v zvezni državi New York v ponedeljek. Ta naprava je bila sestavljena iz približno 15 centimetrov dolge cevi, napolnjene z eksplozivnim prahom. To bombo so pirotehniki uničili.
KOMENTARJI (145)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.