Ameriški FBI je potrdil, da danes obravnavajo še tri bombne pošiljke, ki so podobne tistim, ki so jih včeraj neznanci poslali na več naslovov. "Eno v New Yorku, ki je bila naslovljena na Roberta DeNira, in dve v Delawaru, ki sta bili naslovljeni na nekdanjega podpredsednika Josepha Bidna," so zapisali na uradnem profilu FBI.
Ameriški igralec Robert De Niro je sicer znan kritik ameriškega predsednika Donalda Trumpa. Nekoč ga je celo označil za "nacionalno katastrofo".
Paket, ki je bil naslovljen na De Nira, je prav tako prispel v sredo. Odkril ga je upokojeni policist, ki tam dela, vendar se mu ni zdelo nič nenavadnega, zato ga je pustil tam. Ko pa je gledal poročila, se je zavedal, da je bil omenjeni paket podoben ostalim bombnim pošiljkam, zato je o tem ob 4. zjutraj obvestil newyorško policijo. Ta se je takoj odzvala, paket pa so odstranili okoli 7. ure, k sreči ga nihče ni odprl.
Komu so bile pošiljke namenjene doslej?
Na seznamu prejemnikov paketov so bili včeraj nekdanji predsednik ZDA Barack Obama, predsedniška kandidatka in nekdanja državna sekretarka Hillary Clinton, policija pa je za več ur izpraznila tudi center Time Warner, kjer v New Yorku domuje televizija CNN, saj je tja prispela pošiljka za nekdanjega direktorja Cie Johna Brennana, ki za televizijo pogosto zelo kritično komentira Trumpove poteze.
V poštnem uradu so prestregli paket, namenjen demokratki Maxine Waters, preiskovali so paket za newyorškega guvernerja Andrewa Cuoma, a je vseboval knjige, prav tako so evakuirali San Diego Union-Tribune.
Preiskovalci še vedno ugotavljajo, kaj se je zgodilo s sumljivim paketom, katerega naslovnik je bil nekdanji podpredsednik Joe Biden, a so ga vrnili naslovniku.
Že pred tem je sumljiv paket v ponedeljek prejel investitor, milijarder in liberalni aktivist George Soros, v preiskavi pa se je znašla tudi pisarna demokratke Debbie Wasserman Schultz, ki je bila na več paketih navedena kot naslov za povratno pošiljanje – med drugim v primeru pošiljke, ki je bila poslana na napačen naslov nekdanjega pravosodnega ministra Erica Holderja.
"Besede so pomembne"
Ameriška javnost se danes ukvarja z vprašanjema "kdo" in "zakaj". Vsi prejemniki so prominentne demokratske figure ali kritiki Donalda Trumpa. Zato se je prst hitro uperil v ostrojezičnega ameriškega predsednika, ki je sicer obsodil takšno početje.
Dejal je, da bodo krivce poiskali, kaznovali, ocenil, da je "to napad na vse, kar je Američanom sveto in drago", in dejal, da bi morala politika enotno poslati sporočilo, da je takšno početje nesprejemljivo.
Vseeno se je nanj vsul plaz kritik, številni mu sporočajo – "besede so pomembne". "V Beli hiši vlada popolna nezmožnost razumevanja, kako resne so lahko posledice njihovih rednih besednih napadov na medije," je v odzivu zapisal šef CNN Jeff Zucker – potem ko so njegovi zaposleni v New Yorku z dobro mero improvizacije, kljub kaotičnemu dogajanju, vseskozi nemoteno pripravljali program.
"To je poskus, da se nasilno zatre svobodo medijev in politične voditelje v tej državi," je bil jasen newyorški župan Bill de Blasio.
Predsednica demokratov na Floridi Terrie Rizzo je obsodila pošiljko, namenjeno v pisarno kongresnice Debbie Wasserman - Schultz. Dejala je, da takšno ciljno nasilje nima mesta v ameriški družbi in ne sme biti tolerirano. "Žal imamo nekaj kandidatov, ki s toksično retoriko prispevajo k delitvam. Dogajanje je opomin, da se moramo vsi umiriti in se v zadnjih dveh tednih osredotočiti na resnične izzive." S tem je merila na retoriko pred delnimi kongresnimi volitvami, ki bodo na začetku novembra.
Medtem je Trump, ki je še pred kratkim politične nasprotnike označil za "zlobne", pozval k enotnosti. A če politika, ki je sama ustvarila razdor, še tako poziva k enotnosti in umiritvi retorike, bo to precej velik izziv v državi, kjer se obe strani nikakor ne držita nazaj, ko je treba kritizirati – le da je pri tem ena bolj, druga pa manj prefinjena.
Se je pa ameriška politika včeraj strinjala o eni stvari – šlo je za dejanje terorizma.
Umirjanje žogice?
Trump je sicer včeraj po preplahu z bombami na shodu v Wisconsinu ponovil potrebo po enotnosti, medije in politične nasprotnike pa opomnil, da je zaradi "destruktivne rutine", ki je postala del ameriškega vsakdana, odgovornost tudi njihova.
"Moramo zaživeti v harmoniji. Vsi v politični areni se moramo nehati obkladati z grožnjami in primerjati današnje politike z zlobci iz zgodovine, kar se pogosto dogaja. Ne smemo nadlegovati ljudi ali uničevati lastnine. Imajo pa tudi mediji nalogo, da razpravi dajejo civiliziran ton ter končajo neskončno sovražnost in konstantno negativnost, ki je pogosto povezana tudi z lažnimi napadi in zgodbami," je še dejal.
Zbrane na shodu je Trump še opomnil, da sam že prispeva k bolj umirjenemu tonu: "Vidite, kako lepo se vedem danes?"
Kdo?
FBI ocenjuje, da gre za doma narejene naprave, sestavljene iz cevi, žic, koščkov stekla in kovine. Naprave so enostavne, a bi bile, če bi eksplodirale, 'učinkovite', so opozorili. "Nikar ne mislite, da takšna eksplozivna naprava ni nevarna," je posvaril upokojeni strokovnjak za eksploziva Jim Maxwell. Kot je dejal, lahko te naprave povzročijo precejšnje razdejanje, če jih raznese.
Javnost pa je še dodatno prestrašilo dejstvo, da gre za nestabilna eksplozivna telesa, ki bi lahko eksplodirala že medtem, ko so ljudje premikali paket. Kot še ugotavljajo preiskovalci, sicer večina paketov naj ne bi bila poslana po pošti, ampak so bili dostavljeni ali nameščeni v nabiralnike.
Oblasti ocenjujejo, da je vse naprave izdelala ista oseba. Kdo to je, še ne vedo.
Pakete so poslali v laboratorij FBI, kjer se nadaljuje preiskava, oblasti pa prebivalce opozarjajo, naj bodo še naprej previdni, ni namreč jasno, ali je bil podoben paket poslan še na kakšen naslov in ali morda storilec ali skupina že načrtuje naslednji napad.
KOMENTARJI (109)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.