Tujina

60 let od Nürnberga

Nürnberg, 01. 10. 2006 10.39 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Mineva 60 let od izrekov sodb v Nürnbergu, kjer so za zločine med 2. sv. vojno sodili glavnim nacistom.

Na zatožni klopi je sedelo 22 oseb
Na zatožni klopi je sedelo 22 oseb FOTO: Reuters
Načelo osebne odgovornosti za vojne zločine je s sojenjem v Nuernbergu postalo del mednarodnega prava, kar so decembra 1946 potrdili tudi novoustanovljeni Združeni narodi. Načela z nürnberških procesov so nato uporabili tudi na sojenju japonskim vojnim zločincem v Tokiu, postala pa so tudi temelj vseh ostalih mednarodnih kazenskih sodišč, od ad hoc mednarodnih sodišč za vojne zločine na ozemlju nekdanje Jugoslavije in v Ruandi do Mednarodnega kazenskega sodišča (ICC), ki naj bi kot stalno sodišče bdelo nad hudimi kršitvami mednarodnega humanitarnega prava.

Sodišče, ki so ga oblikovale štiri velesile, zmagovalke vojne, je sodelavcem in tesnim zaupnikom Adolfa Hitlerja 1. oktobra 1946 izreklo 12 smrtnih kazni z obešanjem, tri dosmrtne zaporne kazni in štiri dolgoletne zaporne kazni. Trem obtoženim krivde niso dokazali.

Za sojenje glavnim vojnim zločincem so se zaveznice - ZDA, Velika Britanija in Rusija - odločile že v Moskovski deklaraciji 1. novembra 1943, po kateri naj bi glavnim zločincem sodilo mednarodno vojaško sodišče, ostalim pa bi sodili v državah, kjer so zagrešili zločine. Po vojni so omenjene tri zaveznice skupaj s Francijo v Londonu 8. aprila 1945 ustanovile Mednarodno vojaško sodišče v Nürnbergu. K temu, t.i. Londonskemu sporazumu, je nato pristopilo še 19 držav, med njimi tedanja Jugoslavija.

Grob usmrčenega Hitlerjevega namestnika Rudolfa Hessa
Grob usmrčenega Hitlerjevega namestnika Rudolfa Hessa FOTO: Reuters

Osebna odgovornost za zločine

Pristojnost nürnberškega sodišča je bila omejena na tri kategorije kaznivih dejanj, ki so jih storile "osebe, ki so delovale v interesu evropskih držav sil osi": na zločine proti miru, vojne zločine in zločine proti človečnosti. Pomembna novost, ki jo je vpeljalo nürnberško sodišče, je bila osebna odgovornost za zločine in izključitev sklicevanja na ukaze nadrejenih, prav tako pa sklicevanje na uradni položaj ni bilo več okoliščina za imuniteto pred kazensko odgovornostjo.

Prvič v zgodovini so tako lahko na zatožno klop postavili tudi voditelje države, ki so načrtovali, izvajali in zapovedovali zločine v imenu države. Dotlej so namreč po izgubljenih vojnah odgovornost nosile zgolj države in narodi, ne pa tudi njihovi voditelji. Tako je bilo običajno državi, ki je izgubila vojno, naloženo plačevanje vojne odškodnine, medtem ko je bilo sojenje za kršitve vojnega prava prepuščeno državam samim.

Sojenje v Nuernbergu je bilo tudi tarča številnih kritik; od očitkov, da gre za sodišče zmagovalcev nad poraženci, do opozoril, da so bila kršena osnovna pravna načela zakonitosti, ker je šlo za retroaktivno sojenje za dejanja, ki so bila kot kazniva določena šele potem, ko so bila storjena. Kritike so imele tudi zrno soli, saj na zatožno klop niso nikoli postavili storilcev iz zavezniških držav, ki bi jim prav tako lahko sodili. Uporaba atomske bombe nad Hirošimo in Nagasakijem je bila najbolj kričeč primer.

Poleg sojenja in kaznovanja posameznikov je bilo nürnberško sodišče pristojno tudi za razglasitev določenih skupin ali organizacij za kriminalne. To je omogočilo kazenski pregon številnih posameznikov zgolj zaradi njihovega članstva v takih organizacijah, kot sta bili na primer nacistična stranka NSDAP ali pa enote SS in Gestapo.

Sodili so 24 osebam

Pred sodiščem, ki je začelo delovati 20. novembra 1945, so za najhujše zločine sodili 24 ljudem, a je eden med njimi izginil, eden pa je že pred začetkom procesa storil samomor. Po 218 dneh sodne obravnave, med katero so sodniki prisluhnili 236 pričam ter preučili 300.000 izjav in 5330 dokumentov, je sodišče s sodbami končalo kazenski proces.

Nürnberško sodišče so sestavljali štirje sodniki in štirje namestniki, po eden iz vsake od štirih zaveznic, glavni tožilec pa je bil Američan Robert H. Jackson. Na zatožni klopi so bili med drugim poveljnik vojnega letalstva Luftwaffe, maršal Herman Göring, in Hitlerjev namestnik Rudolf Hess. Tesnemu Hitlerjevemu sodelavcu Martinu Bormannu so sodili v odsotnosti, Robert Ley, pa je tik pred začetkom sojenja storil samomor.

12 smrtnih, 3 dosmrtne in štiri zaporne kazni

Sodišče je izreklo 12 smrtnih kazni z obešanjem, tri dosmrtne zaporne kazni, štiri zaporne kazni od 10 do 15 let, trem obtoženim pa krivde niso dokazali. Kljub visoki stopnji varovanja pa zaveznicam ni uspelo, da bi tik pred izvršitvijo smrtne kazni preprečili samomor Goeringa. Kako mu je kljub strogim ukrepom uspelo v celico dobiti kapsulo ciankalija, še danes ni pojasnjeno.

Razstava ob obletnici Nürnberških procesov v Nürnbergu
Razstava ob obletnici Nürnberških procesov v Nürnbergu FOTO: Reuters

Na smrtno kazen so bili poleg Göringa obsojeni še generalni guverner na Poljskem Hans Frank, notranji minister in protektor Češke in Moravske Wilhelm Frick, operativni vodja Wehrmachta Alfred Jodl, vodja policije Ernst Kaltenbrunner, poveljnik oboroženih sil Wilhelm Keitel, zunanji minister Joachim von Ribbentrop, ideolog nacizma in minister za zasedena vzhodna ozemlja Alfred Rosenberg, za pet milijonov prisilnih delavcev pristojen Fritz Sauckel, komisar rajha za Nizozemsko Arthur Seyss-Inquart, izdajatelj antisemitskega tabloida Der Stuermer Julius Streicher, v odsotnosti pa še Bormann.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.