Ob 65. obletnici konca druge svetovne vojne je potekala slovesnost na prostoru nekdanjega koncentracijskega taborišča Mauthausen, kjer so obeležili obletnico osvoboditve taborišča. Slovesnosti, ki je potekala pod naslovom Nikoli pozabiti, se je udeležilo okoli 10.000 udeležencev, med katerimi je bilo veliko mladih iz vse Evrope. Letos je bila namreč posvečena predvsem v spomin na otroke in mladostnike, ki so bili med drugo svetovno vojno zaprti v taborišču v Mauthausnu.
Tako so bili tudi nagovori namenjeni predvsem mladim rodovom, domala vsi pa so pozivali k preprečevanju širjenja sovraštva, rasizma, fašizma in desničarskega ekstremizma. Le tako je po mnenju govornikov mogoče preprečiti, da bi se grozote druge svetovne vojne ponovile. Prav zato, da bi njihovo ponovitev preprečili, pa se je teh dogodkov po besedah govornikov potrebno tudi spominjati, k čemur je nagovarjal tudi slogan letošnje slovesnosti.
'Spoštovati pravice slehernega posameznika'
Ločeno je pred slovenskim spomenikom ob prisotnosti častne straže Slovenske vojske potekala slovesnost v spomin na v tem taborišču umrle Slovence. Na spominski slovesnosti so sodelovali učenci Osnovne šole Frana Kocbeka iz Gornjega grada, slavnosti govornik pa je bil minister za delo, družino in socialne zadeve Ivan Svetlik.
"Da se take tragedije ne bi več zgodile, je treba spoštovati pravice slehernega posameznika. Vedno znova je potrebno poudarjati pomen človekovih pravic in vrednost življenja vsakega človeka," je v svojem nagovoru poudaril Svetlik. Dodal je, da je "naša naloga in dolžnost, da preteklih dogodkov, ki jih je pisala zgodovina, ne pozabimo in se zavedamo njihovega pomena". "Ne smemo in ne bomo dopustili, da bi se tragični dogodki še kdaj ponovili," je med drugim še izpostavil Svetlik.
Slovesnosti v Mauthausnu so se med drugim udeležili tudi delegacija slovenskih taboriščnikov in predstavniki slovenskega veleposlaništva v Avstriji.
Nacistično taborišče Mauthausen je nastalo leta 1938. Zavezniki so ga v drugi svetovni vojni osvobodili kot zadnjega, šele 7. maja 1945. Od skupaj okoli 200.000 taboriščnikov je v tem taborišču trpelo tudi 4153 Slovencev, med katerimi jih je 1500 tam tudi umrlo. Danes je Mauthausen javni spomenik in muzej, ki ga financirajo avstrijska vlada in združenja nekdanjih zapornikov.
Obletnico konca vojne pa so medtem z vojaško parado obeležili v Rusiji.
KOMENTARJI (12)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.