mauthausen

Hrvaška tri vidne črnogorske politike razglasila za nezaželene osebe

25. 07. 2024 15.05

Hrvaška je predsednika črnogorskega parlamenta in še dva vidna politika zaradi "krhanja dobrososedskih odnosov" razglasila za nezaželene osebe, je sporočilo zunanje ministrstvo v Zagrebu. Hrvaški zunanji minister Gordan Grlić Radman je pojasnil, da je za to odločitvijo resolucija o genocidu v Jasenovcu, ki so jo junija sprejeli v Podgorici.

Michel po sprejetju resolucije o genocidu v Jasenovcu odpovedal obisk v Črni gori

01. 07. 2024 11.52

Predsednik Evropskega sveta Charles Michel je odpovedal torkov obisk v Črni gori in se bo s črnogorskim predsednikom Jakovom Milatovićem namesto tega sestal v Bruslju. Odpoved njegovega obiska prihaja po petkovem sprejetju črnogorske resolucije o genocidu v Jasenovcu, na katero se je Hrvaška ostro odzvala, v Srbiji pa so jo medtem pozdravili.

Huda kri med Hrvaško in Črno goro: 'Škodljiv dnevnopolitični akt'

30. 06. 2024 16.56

Resolucija o genocidu v Jasenovcu, ki jo je sprejel črnogorski parlament, je na Hrvaškem naletela na oster odziv. Uradni Zagreb jo je označil za nesprejemljivo in opozoril na morebitne negativne posledice za dvostranske odnose. Črnogorska opozicija, ki je glasovanje bojkotirala, meni, da gre za zlorabo srbskega vpliva v državi.

'Šele, ko je svet spet prišel k pameti, so dobili pravo oznako – zločinci'

08. 06. 2024 14.41

Govorci so na slovesnosti ob 79. obletnici osvoboditve podružnice koncentracijskega taborišča Mauthausen pod Ljubeljem v luči vojne v Ukrajini in genocida v Palestini, pa tudi petkovega dogodka v Ljubljani, opozorili na nevarno ponavljanje zgodovine. Poudarili so, da se nauki, naučeni iz grozot taborišč, ne smejo pozabiti.

Nepojmljivo: Navdihujoča zgodba o preživetju in življenju po koncentracijskih taboriščih

27. 01. 2024 10.02

Dušan Stefančič je pri 16 letih pristal v nemških koncentracijskih taboriščih. Pri 96 letih pa je v knjigi Nepojmljivo zbral svoje spomine o tem, kaj je tam doživel in kako je kljub temu zbral moč, da preživi in po vojni polno zaživi. Zase pravi, da je kot pričevalec ogrožena vrsta, ki izumira. Tisti "nikoli več" pa očitno, kot pravi, ne seže dlje kot do druge povojne generacije, saj smo priča novim grozodejstvom po svetu. "Vidim, da se zgodovina ponavlja, ljudje smo pač slabi učenci," pravi.

Roman Polanski praznuje 90 let

18. 08. 2023 08.56

Roman Polanski danes slavi 90. rojstni dan. Velja za enega najbolj kontroverznih režiserjev svojega časa, vse od nastanka gibanja #MeToo leta 2017 pa ga je več žensk obtožilo spolnih zlorab, ki naj bi jih zagrešil zlasti v 70. letih minulega stoletja. Sam je obtožbe na svoj račun, zaradi katerih je za številne postal persona non grata, zanikal.

Mineva 78. let od osvoboditve taborišča Ljubelj

10. 06. 2023 15.14

Slovesnost ob 78. obletnici osvoboditve podružnice koncentracijskega taborišča Mauthausen pod Ljubeljem je služila kot opomin na grozote vojne in kot svarilo, da se ne bi več ponavljale. Govorci so izpostavili pomen ohranjanja zgodovinskega spomina in prizadevanj za mir ter pomen solidarnosti in sodelovanja.

'To je bil zame resnični odvzem svobode. Nisem bil več človek'

07. 05. 2023 07.28

V nekdanjem koncentracijskem taborišču Mauthausen se spominjajo osvoboditve. "Ta dan je prinesel neskončno olajšanje vsem, ki so to svobodo čakali," pravi Dušan Stefančič, ki je preživel šest nacističnih taborišč, svobodo pa dočakal v taborišču Gusen II., ki je od Mauthausna oddaljeno le nekaj kilometrov. Ob obletnici sicer letos razmišljajo tudi o državljanskem pogumu. Pogumu tistih, ki so se uprli v brezupnem položaju, ko se je večina raje "prilagodila".

'Bili so mojstri takšnega mučenja, da si smrt občutil, preden si jo doživel'

29. 01. 2023 07.58

Kraj razčlovečenja, zloma civilizacije, "mrtvih in črvov", pekel. Vse to so bila nacistična koncentracijska taborišča. Medtem ko je iz enih pot vodila le skozi dimnik, je v drugih "osvobajalo" (morilo) delo. A človek išče izhod iz še tako brezizhodne situacije. Eni so upali, drugi so se vdali v usodo, tretji so edino rešitev videli v poskusu bega. Teh slednjih je bilo malo, v svojih poskusih so bili večinoma neuspešni. Toda – kdo so bili, kaj jih je gnalo?

77 let kasneje na kraju trpljenja: 'Vse upanje pustite zunaj'

08. 05. 2022 07.13

Ko po približno petih urah vožnje prispemo v avstrijski Mauthausen, je nebo sivo, dežuje. Primerna kulisa za sivo obzidje, nad katerim se dvigajo nekdanji stražni stolpi. Smo namreč na območju nekdanjega koncentracijskega taborišča. Z nami je Dušan Stefančič. Prvič je sem prišel pred več kot 77 leti in bil je med tistimi, ki so tudi odšli. Pa ne (zgolj) zaradi sreče. Predvsem zato, ker je verjel, da se njegovo življenje tukaj ne bo končalo, poudari.

'Kalkulator smrti': ne vidimo, ne slišimo, samo služimo

30. 01. 2022 08.01

Te dni smo se spomnili 77. obletnice osvoboditve tovarne smrti, uničevalnega taborišča Auschwitz na Poljskem. A sovraštvo ni poteptano, spet se razrašča, zavedati pa se je treba, da je bila pomembna komponenta nacističnega morilskega stroja tudi koristoljubje. Cel spekter ljudi in podjetij je bilo pripravljenih sodelovati z morilskim režimom, odkrito ali se pretvarjati, da ne vedo, kaj se dogaja. To pa je Adolfu Hitlerju omogočilo tudi napredni "informacijski sistem", s katerim je lažje lovil in moril Jude, pa tudi druge, po njegovem življenja nevredne ljudi.

Pojavila se je jelka, skupina golih in sestradanih pa je zapela Sveto noč

25. 12. 2021 09.48

Danes 94-letni Dušan Stefančič pravi, da je v svojem dolgem življenju božične in novoletne praznike doživel na najrazličnejše načine. A ni jih praznikov, ki bi se tako zapisali v njegov spomin, kot so se prazniki leta 1944. To je bilo leto, ko je kot najstnik praznike preživel daleč od družine in prijateljev, v krutem okolju koncentracijskega taborišča Gusen.

Vlak smrti in spomina: Še kamen bi točil krvave solze

03. 10. 2021 07.18

"V prostorih za menoj kriči in ječi vsak kamen, vsak kamen, ki bi lahko točil krvave solze, če bi zmogel," je pred nekdanjim koncentracijskim taboriščem v Melju opozoril direktor Mednarodnega raziskovalnega centra druge svetovne vojne Maribor Janez Ujčič. V nekdanjem nacističnem taborišču Stalag XVIII D so namreč pred dnevi slovesno predstavili "vlak spomina". 

Prekvalifikacija iz človeka

04. 07. 2021 07.16

Francoski Sainte-Marie-aux-Mines in slovenski Tržič. Mesti, ki ju loči več sto kilometrov razdalje, povezuje pa trpljenje taboriščnikov med drugo svetovno vojno. Medtem ko je v Franciji trpelo veliko Slovencev, je bilo v taborišču Ljubelj pri Tržiču veliko Francozov. Mesti Sainte-Marie-aux-Mines in Tržič sta že 55 let pobrateni. To prijateljstvo pa tudi opominja, kako pomembno je ohranjati mir in svobodo. Če namreč kdo misli, da se določeni dogodki ne morejo ponoviti, se globoko moti. So se že. In vsakič v hujši obliki.

Ob 76. obletnici osvoboditve taborišča Ljubelj opozorila pred razraščanjem sovraštva

12. 06. 2021 15.01

Slovesnost ob 76. obletnici osvoboditve podružnice koncentracijskega taborišča Mauthausen pod Ljubeljem je minila v znamenju spomina na strahote vojne. Govorci so spregovorili tudi o današnjih časih in opozorili na nevarnost razraščanja sovraštva ter ponavljanja zgodovine.

30.000 žrtev gradu groze: Smrdelo je po zažganem mesu in kosteh

09. 05. 2021 07.00

Leto 1941. Šest tednov po nemški zasedbi slovenske Štajerske Marburger Zeitung zapiše: "Obisk državnega zdravstvenega vodja dr. Contija v Spodnji Štajerski lahko označimo za pomemben dogodek na področju zdravstva. Prelomni dosežki nemške zdravstvene službe so znani preko meja velikega nemškega rajha in bodo sedaj tudi v Spodnji Štajerski učinkovali v korist vsega prebivalstva". Kako zlovešča resnica se je skrivala za temi besedami, bo več najbolj ranljivih Slovencev kmalu občutilo na lastni koži.

Nagrada Slovencu, ki je preživel šest koncentracijskih taborišč: 'Smrt si je bilo treba pridelati'

28. 11. 2020 08.00

Slovenec Dušan Stefančič, ki je preživel šest koncentracijskih taborišč, nekdanji predsednik Mednarodnega odbora za Mauthausen ter predsednik slovenskega odbora za Mauthausen, je prejel nagrado za ohranjanje spomina na holokavst, ki mu jo je podelilo avstrijsko društvo Österreichischer Auslandsdienst.

75-letnica osvoboditve Mauthausna: najtemnejša plat zgodovine in simbol za grozote nacizma

05. 05. 2020 15.59

V Avstriji so se spomnili 75. obletnice osvoboditve koncentracijskega taborišča Mauthausen blizu Linza. Vidnejši avstrijski politiki so ob obletnici pozvali k boju proti antisemitizmu.

Preganjani, deportirani, umorjeni: tlakovci v spomin na žrtve holokavsta

17. 09. 2019 09.59

Magda in Livija Blau, Dora, Aleksander in Elizabeta Balkányi, Roza, Josip, Tomislav in Vera Schwarz ... Žrtve nacističnega preganjanja in holokavsta bodo v Lendavi in Murski Soboti simbolno vrnili na ulice mest, s tem ko so pred njihova nekdanja domovanja postavili spotikavce oziroma tlakovce spomina.

'Slovenija ni nikoli nikogar ogrožala in napadala, je pa vedno branila svoje'

08. 06. 2019 14.18

Slovesnost ob 74. obletnici osvoboditve podružnice koncentracijskega taborišča Mauthausen pod Ljubeljem je služila kot opomin na grozote vojne. Kot je izpostavil predsednik vlade Marjan Šarec, smo odgovorni za to, da se takšne grozote ne bi nikoli več ponovile. Zato je treba tudi pravočasno odgovoriti na provokacije.

Po 186 stopnicah v 'pekel': 'Preživeli so dva, tri mesece'

05. 05. 2019 10.10

V deževnem in mrzlem avstrijskem Mauthausnu se ta konec tedna spominjajo osvoboditve tamkajšnjega zloglasnega koncentracijskega taborišča. Nikoli več številka, samo človek, je geslo, s katerim skušajo opozoriti na človeško dostojanstvo, na globoke rane, s katerimi človeka zaznamuje taboriščna izkušnja, in seveda znova poudariti – nikoli več.

'Zdaj pa poglejte še drugi dimnik. Tam gorijo vaši svojci'

27. 01. 2019 15.13

"Tri dni in tri noči smo potovali z vlakom. Nikoli niso odprli vrat, da bi preverili, če je morda kdo umrl. Moj dedek je umrl, medtem ko je stal na vlaku. Niti na tla ga niso položili," tako se Cipora Feivlovich spominja prihoda na kraj groze – v Auschwitz.

'Z nobenimi besedami, nobenimi fotografijami se ne da opisati, kaj se je tukaj v resnici dogajalo'

10. 05. 2018 07.12

Stojiva pred ostankom taborišča Gusen I, podružnico oziroma vzporednim taboriščem zloglasnega koncentracijskega taborišča Mauthausen, spominskim centrom Gusen Memorial. Betonska stavba, stisnjena med stanovanjsko naselje, za svojimi stenami med drugim skriva peč krematorija Gusen.

V taborišču je trpelo tudi 4153 Slovencev

06. 05. 2018 21.29

Avstrijski državni vrh je s polaganjem vencev počastil spomin na žrtve nacionalsocializma. S slovesnostjo so se spomnili tudi 73. obletnice osvoboditve taborišča Mauthausen blizu avstrijskega Linza, v katerem je umrlo okoli 100.000 ljudi, med njimi so bili tudi številni Slovenci.

Preživel šest koncentracijskih taborišč, ne mara jamranja: Fantje bi morali v vojsko, ne pa da sprašujejo 'joj, mama, pa kaj bom'

17. 05. 2017 07.52

Zgodba Dušana Štefančiča je zgodba o preživetju. Najprej je preživel šest koncentracijskih taborišč, nato je preživel in uspel v tekmovalnem in neizprosnem poslovnem svetu. Kljub vsem življenjskim izkušnjam ostaja izrazito pozitiven, optimističen. Na Slovencih ga zato moti nagnjenost k pritoževanju, negativizmu.

'Se pritožujejo, da so lačni, ker je bila malica zanič. Veste, kaj je lakota? Ko pozabiš noč in dan ter misliš le na kos kruha'

09. 05. 2017 10.36

"Pozabiti? Ne, ne ..." Tako Dušan Stefančič, ki je preživel grozote koncentracijskih taborišč. Danes pa ga skrbi brezbrižnost mladih do evropskega projekta, ki je nastal prav zato, da se grozote, ki jih je doživel on, nikoli več ne bi ponovile.

V Avstriji obsodili simpatizerja IS, 36-letnika pa oglobili zaradi sovražnih komentarjev

13. 09. 2016 16.01

Zaradi simpatiziranja skrajne skupine IS je avstrijsko sodišče 18-letnika obsodilo na dve leti zaporne kazni. Za svoje sovražne komentarje, uperjene proti muslimanom, pa je sodišče obsodilo tudi 36-letnika, ki bo moral plačati več kot dva tisoč evrov kazni.

Boris Pahor neomajan pri 103 letih: že to, da ima nekdo parlament v svojih rokah, je lahko fašizem

26. 08. 2016 15.44

Boris Pahor, slovenski pisatelj in mislec pri svojih 103 letih ostaja čil, zdrav in brez dlake na jeziku. "Svoje misli bom ponavljal, dokler bom zmogel!" je dejal ob predstavitvi svoje nove knjige v ljubljanskem Konzorciju. V njej govori o pomenu dialoga in ohranja optimizem. Če smo klonirali ovco, lahko tudi uredimo ta svet, pravi.

Mauthausen - eno najbolj grozljivih poglavij avstrijske zgodovine

10. 05. 2015 17.32

Več tisoč ljudi se je zbralo na komemoraciji osvoboditve taborišča v Mauthausnu. Tam je bila tudi slovenska ministrica Kopač Mrakova, ki se je poklonila žrtvam. Od skupaj okoli 200.000 taboriščnikov je v njem trpelo tudi 4153 Slovencev, od katerih jih je 1500 tam umrlo.

Druga svetovna vojna med Slovenci terjala več kot 97.000 smrtnih žrtev

30. 04. 2015 06.30

Druga svetovna vojna je med Slovenci največ življenj terjala v tedanji Ljubljanski pokrajini. Najštevilčnejši represivni ukrep nemškega okupatorja proti odporniškemu gibanju so bila koncentracijska taborišča. Strahote taborišč je doživelo čez 9000 Slovencev z območja nemške civilne uprave.