Moskva je okrašena z zastavami, saj praznujejo najpomembnejši državni praznik – 65. obletnico konca druge svetovne vojne. Vsako leto ob 9. maju na Rdečem trgu poteka tudi vojaška parada, letos pa je bila prav unikatna. Skupaj z ruskimi so namreč korakali tudi vojaki iz držav članic Nata. Da je vse potekalo brez napak, so pokazali že na skupnih vajah.
Gre za pomemben korak, ki kaže na spravo med zmagovalci vojne in na dejstvo, da je hladna vojna dokončno pristala na smetišču zgodovine.
Na Rdečem trgu so poleg ruskih korakale tudi vojaške enote iz ZDA, Francije, Velike Britanije in Poljske. Gre za največjo parado po razpadu Sovjetske zveze, pred očmi številnih obiskovalcev pa se je zvrstilo preko 10.000 vojakov.
Dogodek je spremljalo tudi preko 20 svetovnih voditeljev, med njimi kitajski predsednik Hu Jintao, nemška kanclerka Angela Merkel, večina voditeljev nekdanjih sovjetskih držav, pa tudi slovenski predsednik Danilo Türk.
'Zmagati ali postati sužnji'
Zbrane je ob tej priložnosti nagovoril ruski predsednik Dmitrij Medvedjev. Poudaril je, da svet danes obeležuje dan, ko "je bil pred 65 poražen nacizem in s tem ustavljen stroj, ki je iztrebljal celotne narode". "Tekle so solze in tekla je kri. Imeli smo samo eno izbiro - zmagati ali postati sužnji. Vojna nas je združila v še močnejši narod," je dejal Medvedjev.
V 70 minut trajajoči moskovski paradi je tokrat sodelovalo 127 vojaških letal ter 159 vozil in druge vojaške opreme, med drugim rakete topol-M, ki lahko nosijo jedrske konice, ter tanki T-34, ki so jih uporabljali med drugo svetovno vojno.
Častno četo ruske vojske je poleg Medvedjeva pregledal tudi ruski obrambni minister Anatolij Serdjukov. Ta je nato vojaškim poveljnikom namenil poseben pozdrav in jim čestital ob današnjem dnevu zmage. Rusija ga zaradi časovne razlike praznuje 9. in ne 8. maja kot vsa preostala Evropa. Ruske oblasti so si v preteklih tednih sicer prizadevale, da bi današnji praznik praznovalo čim več Rusov. V ta namen so nad osrednjimi mestnimi ulicami med drugim namestili transparente s sloganom Zmaga - Bodimo ponosni!
Brez kritik ni šlo
Za nekakšno protiutež blišču in ponosu, ki ga je ob današnjem dogodku poskušal prikazati Kremelj, pa so poskrbeli ruski liberalni analitiki. Ti so izrazili kritiko predvsem nad stroškovnim vidikom parade, saj naj bi ruske oblasti zanjo odštele preko 31 milijonov evrov. Kritiki ob tem še poudarjajo, da je bil namen parade le razkazovanje ruske moči, ki jo Kremelj želi še okrepiti.
Po paradi so ruske oblasti v Velikem kremeljskem dvorcu pripravile tudi slavnostni sprejem v počastitev 65. obletnice zmage v drugi svetovni vojni. Povabljene gosti ruski predsednik Medvedjev, med povabljenimi gosti pa je tudi slovenski predsednik Türk. Ta je še pred tem dopoldne v parku pred Kremljem položil venec na grob neznanega junaka.
Poleg osrednje proslave v Moskvi slovesnosti potekajo tudi v 71 drugih ruskih mestih in ukrajinskem Sevastopolu.
Vojaki so te dni na Rdečem trgu pridno vadili. Več v galeriji.
Kapitulacija je začela veljati 9. maja
Rdeča armada je bistveno prispevala k zmagi nad vojsko Adolfa Hitlerja. Druga svetovna vojna se je v Evropi uradno končala 9. maja 1945. Nemške enote so se brezpogojno predale 7. maja, ko je splošno kapitulacijo v štabu ameriškega generala Dwighta Eisenhowerja v francoskem Reimsu v imenu Hitlerjevega naslednika Karla Dönitza podpisal nemški general Alfred Jodl. Na sovjetsko zahtevo, da morajo podpisu prisostvovati tudi predstavniki Rdeče armade, so kapitulacijo dan kasneje podpisali še v sovjetskem vrhovnem poveljstvu v Karlshorstu pri Berlinu. Kapitulacija je začela veljati 9. maja.
V Evropi se je tako uradno končala vojna, ki je prvič v zgodovini prinesla več žrtev med civilisti kot vojaki, holokavst in nepredstavljivo trpljenje milijonov ljudi po svetu. V vojni, ki je trajala šest let in en dan, je sodelovalo 72 držav, zahtevala pa je okoli 60 milijonov smrtnih žrtev. Najhujše izgube, okoli 27 milijonov ljudi, je utrpela prav takratna Sovjetska zveza.
Druga svetovna vojna se je končala z dvema odvrženima atomskima bombama na Japonsko. Konec vojne je prinesel tudi temeljito spremembo ureditve sveta, ki je kasneje privedla do blokovske razdelitve in hladne vojne. Da se morija, ki ji je bil svet priča med to vojno, ne bi nikoli ponovila, se je mednarodna skupnost po drugi svetovni vojni dogovorila o ustanovitvi Organizacije Združenih narodov.
Rdeča armada slovi po številnih bitkah, med njimi tudi po znameniti bitki za Stalingrad, ki je bila ena najhujših in najbrutalnejših bitk v človeški zgodovini. Trajala je od 17. julija 1942 do 2. februarja 1943. Nemci so imeli na razpolago 1.011.000 vojakov, sovjetska vojska pa 1.103.000 vojakov. Bitka za Stalingrad sodi v skupino zgodovinskih bitk, ki so spremenile potek vojne.
KOMENTARJI (172)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.