Poslanski skupini SNS in Desus, na katere sta bili naslovljeni pošiljki z naboji, so danes v Državnem zboru obiskali kriminalisti. Pošiljki so sicer prestregle pristojne službe DZ, predsednik stranke SNS Zmago Jelinčič pa je že včeraj potrdil, da je tudi sam prejel grozilno pismo na domači naslov. Z ljubljanske policijske uprave so medtem sporočili, da so bili včeraj popoldne in danes obveščeni še o treh pisemskih ovojnicah, ki so jih prejeli politični predstavniki. Skupno tako trenutno preverjajo osem pošiljk. Tudi v zadnjih treh primerih so bile pošiljke zasežene in zavarovane, Policija pa nadaljuje z intenzivnim zbiranjem obvestil in dokazov glede suma kaznivih dejanj grožnje. Komu so bile namenjene zadnje tri ovojnice, ni jasno.
Do zdaj je znano, da so pisemske pošiljke s strelnimi naboji poleg Jelinčiča in dveh poslanskih skupin prejeli tudi predsednik vlade Janez Janša, obrambni minister Matej Tonin in notranji minister Aleš Hojs. Kot smo poročali včeraj, naj bi po naših informacijah preverjali tudi pošiljko, naslovljeno na gospodarskega ministra Zdravka Počivalška.
Pismo je prejel tudi Robert Polnar iz poslanske skupine DeSUS. "V petek ob 22. uri je bila zadeva v nabiralniku. Iz nabiralnika jo je ob približno 17. uri vzela žena in jo dala na delovno mizo v mojem delovnem prostoru. Jaz sem domov prišel okoli 18.30 ure, odprl pošiljko in videl vsebino." Polnar je še dodal, da pregona ne bo sprožil.
Vodenje kriminalistične preiskave
Pozno popoldne so iz Generalne policijske uprave sporočili, da bodo po naročilu Olaja, vodenje kriminalistične preiskave prevzela delovna skupina, ki jo vodi Uprava kriminalistične policije na Generalni policijski upravo (GPU). V delovni skupini sodelujejo kriminalisti iz PU Ljubljana in Uprave kriminalistične policije.
Delovna skupina intenzivno preiskuje sume kaznivih dejanj grožnje, zbira obvestila in izvaja druge kriminalistične postopke. "Vzporedno s tem se na Nacionalnem forenzičnem laboratoriju izvajajo forenzične preiskave zaseženih predmetov."
Prevzem vodenja kriminalistične preiskave je posledica zahtevnosti preiskovanja večjega števila istovrstnih kaznivih dejanj, ki so bila izvršena v krajšem časovnem obdobju, pri čemer so grožnje sporočene na specifičen način, s pošiljanjem nabojev na naslove oškodovancev, v tem primeru visokih političnih predstavnikov, so dodali pri GPU.
Toda kako je mogoče, da je pošta do državnikov sploh prišla?
Kot je za 24ur.com pojasnil strokovnjak za policijska pooblastila Miroslav Žaberl, Janša, Tonin in Hojs zaradi svojih funkcij spadajo med varovane osebe, kar pomeni, da je vsa pošta, naslovljena na njihove domače in službene naslove ustrezno pregledana. Pošta ima namreč z ministrstvom za notranje zadeve sklenjeno pogodbo, na podlagi katere Pošta vse pošiljke, naslovljene na varovane osebe, rentgensko pregleda. V primeru odkritja sumljive pošiljke o tem obvestijo center za varovanje in zaščito, ki spada pod okrilje Generalne policijske uprave.
V stranki NSi so včeraj za STA potrdili, da minister Tonin pošte z grozilno vsebino ni prejel na svoj domači naslov, ampak so pismo prestregli na pošti. Notranji minister Aleš Hojs medtem še vedno zatrjuje, da je pošto prejel v nabiralnik. V pošiljki, ki jo je prejel, je bil zgolj naboj, brez dodanega besedila, fotografijo pa je objavil na družbenem omrežju Twitter. Kasneje je objavo izbrisal. Kot je pojasnil za 24UR, je bil za vikend odsoten, zato je kuverto odprl šele v ponedeljek. Hojs je prepričan, da tovrstna pošiljka v primeru rentgenskega pregleda ne bi smela priti do nabiralnika, tako da očitno nekdo ni opravil svojega dela.
Da je minister pošiljko prejel na dom, so potrdili tudi na notranjem ministrstvu. Žaberl poudarja, da bi morala Pošta med rentgenskim pregledom odkriti naboj, sam tudi ocenjuje, da je malo verjetno, da je pošiljka prispela v ministrov nabiralnik brez predhodnega pregleda. V primeru, da ministrove izjave držijo, pa gre po oceni Žaberla za večji varnostni zdrs tako Pošte kot pristojnih za ministrovo varovanje.
Na Pošti Slovenije podrobnih okoliščin omenjenih pošiljk niso pojasnili, prav tako niso odgovorili, koliko pošiljk z nevarno, prepovedano ali sumljivo vsebino za državnike so odkrili. Poudarili so, da so v skladu za zakonom zavezani, da vse pošiljke, ki vsebujejo snovi ali predmete, katerih ni dovoljeno pošiljati, izročijo pristojnim državnim organom, nosilcem javnih pooblastil ali izvajalcem javnih služb. Poudarili so še, da je Pošta ravnala v skladu z veljavnimi postopki in protokoli ter v sodelovanju s pristojnimi organi.
Marjan Miklavčič nekdanji direktor obveščevalno-varnostne službe ministrstva za obrambo je prepričan, da je strelivo lahko ključni del preiskave. "Ker gre za vojaške naboje, ki jih je storilec nekje moral dobiti, saj niso v prosti prodaji. Če jih je dobil, jih je zagotovo dobil nekje na črnem trgu. Torej je že vključena neka kriminalna združba, organizacija, črna trgovina."
In kdo so storilci, pošiljatelji nabojev? Lahko je neuravnovešen posameznik ali pa organizirana skupina, še pravi Miklavčič, ne glede na to, pa je tovrstne grožnje treba čim prej zatreti. Storilci so prejemnike streliva skrbno izbrali, pa je prepričan detektiv Dušan Poslek. Ocenjuje, da pošiljke niso stvar afekta, temveč načrtovane akcije. Pri detektivskem delu, pravi, anonimke preiskuje na dnevnem redu, storilce uspešno ujame, največkrat na račun površnosti.
"Včeraj so se omenjale domnevne nepravilnosti na samih kuvertah in podobno. Tudi mi se soočamo oz. se posvetimo tem podrobnostim in najprej preiščemo, ali je prišlo do nekih odstopanj, ki bi nam lahko pokazale pravo smer." Še prej pa detektivi poiščejo motiv, ki sledi, najbolj očitne med njimi so denimo prstni odtisi, povežejo s pravimi storilci.
KOMENTARJI (568)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.