Slovenija

Omejitev skupne višine denarne odškodnine izbrisanim je protiustavna

Ljubljana, 11. 04. 2018 14.04 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Zakonski člen, ki določa omejitev skupne višine denarne odškodnine, ki se lahko dosodi izbrisanim, je ustavno sodišče ocenilo kot protiustaven. Zato je ureditev razveljavilo. To takoj velja za tiste, ki so zahtevke vložili pred uveljavitvijo zakona o odškodninam izbrisanim. Za ostale oškodovance pa imajo zakonodajalci devet mesecev časa, da sprejmejo novo ureditev.

Če zakonodajalci ne bodo v devetih mesecih sprejeli novo ureditev, bo razveljavljen 12. člen zakona o povračilu škode osebam, ki so bile izbrisane iz registra stalnega prebivalstva, veljal za vse oškodovance, so pojasnili na ustavnem sodišču.

Ustavno sodišče: Zakonsko določena omejitev skupne višine denarne odškodnine izbrisanim protiustavna
Ustavno sodišče: Zakonsko določena omejitev skupne višine denarne odškodnine izbrisanim protiustavna FOTO: Dare Čekeliš

Ustavno sodišče je sodiščem hkrati naložilo, naj do uveljavitve nove zakonske ureditve oziroma najdlje do izteka odloženega roka prekinejo sodne postopke, v katerih so izbrisani vložili tožbe za plačilo denarne odškodnine v sodnem postopku. Na ta način bodo v odprtih sodnih postopkih preprečili uporabo protiustavnega zakona.

Tisti, ki so odškodninske pravde zoper državo sprožili pred uporabo omenjenega zakona in njihovi zahtevki do tedaj niso zastarali, so imeli pričakovano pravico do povračila škode zaradi izbrisa na podlagi 26. člena ustave. Zato so lahko utemeljeno pričakovali, da bo višina denarne odškodnine odvisna izključno od obsega škode in da ne bo omejena z zakonom, so pojasnili na ustavnem sodišču.

Ustavno sodišče tako ugotavlja, da je zakonodajalec med trajanjem sodnih postopkov spremenil pogoje za uveljavljanje odškodninskih terjatev, in to v postopkih, v katerih je bila tožena država zaradi protipravnega ravnanja svojih organov oblasti. S tem je zagotovil ugodnejši položaj države kot tožene stranke, pri čemer je bila možna višina denarne obveznosti države v teh postopkih že opredeljena.

Država se je neupravičeno vmešavala v sodne postopke

Zakonodajalec ni navedel razlogov v javnem interesu, ki bi lahko glede te obveznosti države upravičili zakonodajno vmešavanje v odprte sodne postopke. Zato je ravnal v neskladju z 2. členom ustave, ugotavlja ustavno sodišče.

Nekoliko drugačen je položaj tistih, ki pred začetkom uporabe zakona niso imeli odprtih sodnih postopkov zoper državo zaradi uveljavljanja svojih odškodninskih zahtevkov oziroma so take postopke do tedaj sprožili, ti pa so po prejšnji ureditvi zastarani. Kot navaja ustavno sodišče, zanje ni mogoče na splošno predpostaviti, da so imeli pričakovalno pravico do povračila škode.

Njihov položaj je bil opredeljen le s pilotno sodbo Evropskega sodišča za človekove pravice (ESČP) v zadevi Kurić in drugi proti Sloveniji, ki je Sloveniji naložila obveznost, naj posebej uredi odškodninsko varstvo zaradi omilitve posledic izbrisa iz registra stalnega prebivalstva.

Oškodovanci so utrpeli večjo škodo, kot jim je bila priznana

Ustavno sodišče ugotavlja, da omejitev višine denarne odškodnine iz 12. člena zakona pomeni z vidika navedene sodbe ESČP poslabšanje položaja za tiste oškodovance, ki v posamičnih sodnih postopkih dokazujejo konkretni obseg škode, ki so jo utrpeli in zahtevajo ustrezno denarno odškodnino. Ta presega zakonsko pavšalno opredeljeni najvišji znesek denarne odškodnine.

Sodišče ocenjuje, da resna javnofinančna kriza sicer lahko pomeni ustavno dopustni cilj za sprejetje zakona, s katerim se omeji skupna višina denarne odškodnine. Vendar je ureditev protiustavna, ker zakon niti v posamičnih primerih, v katerih bi bil ugotovljen nesorazmerno velik razkorak med izkazanim obsegom škode in zakonsko pavšalno omejeno denarno odškodnino, ni omogočil individualne presoje položaja posameznega oškodovanca. Zato je tudi izpodbijana zakonska določba v delu, v katerem se nanaša na drugo skupino oškodovancev, protiustavna.

Skupna višina denarne odškodnine za povzročeno škodo zaradi izbrisa iz registra stalnega prebivalstva skupaj z zakonskimi zamudnimi obrestmi, ki se lahko določi v sodnem postopku, je sicer omejena do 3-kratnika zneska denarne odškodnine, ki je lahko upravičencu določena v upravnem postopku.

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17

KOMENTARJI (10)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

ni_mi_vse_eno
11. 04. 2018 20.23
Jasno, da je protiustavna, saj potem bi lahko en dobil 30%, drugi 20% ostalih 300 ljudi pa si razdelite fičnike, ker denarja več ni. Če bi določili maksimalno višino odškonine, potem zadeva ne bi bila neustavna.
FC Chelsea2
11. 04. 2018 19.01
+2
gospod Cerar še za eno blamažo, ki mimogrede je kriva vaša vlada boste tudi v tem primeru pokazali prst na druge glede nato, da nikoli ne sprejmete odgovornosti torej predviddevam, da je zopet kriva sds kajne.
komarec
11. 04. 2018 17.49
+3
Pa to je res noro, kakšno ustavo imamo? Ali pa kakšne sodnike imamo? Ustavno sodišče je zakonski člen, ki določa................ ocenilo kot protiustaven. Pa kdo je tu nor? Napišejo zakon, ki je protiustaven. Tem pravnikom takoj pobrati licence. Da ustavni sodniki ocenjujejo in ne odločajo je tudi za takojšen odvzem licence.
Transformerji
11. 04. 2018 17.01
+3
Obljuba stranke SDS je, da bo po izvolitvi v naslednjem letu omogočila za 900 evrov večjo letno kupno moč za vse Slovence. Pa glej, je sodišče poskrbelo, da se kaj takega ne bo zgodilo - denar bodo dobili tisti, ki niso hoteli biti Slovenci, pa še nič ne piše, koliko ga bodo potrebovali ....da ne bo tako kot z borci in potomci NOB, ki še vedno prejemajo borčevske pokojnine.
delfin11
11. 04. 2018 17.59
+2
A to bo zdaj izgovor,zakaj ne bo večje kupne moči...super..vedno kak izgovor in vedno ti z juga...a si se kdaj ozrl okrog sebe..koliko pospravili ti naši....
mzz66
11. 04. 2018 16.13
+16
Miloševičevim podpornikom plačujemo odškodnine. Komunisti so jih poslali iz Srbije v Slovenijo, da bi nas nadzirali. V času osamosvajanja so bili vsi proti, zdaj jim pa za izdajo še plačujemo. Razen nekaj izjem, ki so res postali žrtve birokracije.
ni_mi_vse_eno
11. 04. 2018 20.24
+0
to pa je samo v Sloveniji. Vsak je imel možnost in dolžnost zglasiti se na upravni enoti in urediti dokumente. Tudi sam sem moral stati v vrsti.
IvekKu
11. 04. 2018 16.03
+12
se že lahko enkrat zaključi to poglavje!!
mbtukaj
11. 04. 2018 15.56
+4
Toti nas bojo čisto pocuzali. Prvo Janez z Doba, zdaj pa še prebrisani.
delfin11
11. 04. 2018 17.57
+6