Digitalna družba naj bi pomenila lepše in bolj aktivno življenje tudi za starejše, v praksi pa zdaj pomeni precej čakanja. Nekateri so v četrtek čakali tudi od osme ure zjutraj. Čakali so do štiri ure in pol, sistem prijav pa je bil prav ustvarjen za izgubljanje živcev. "Smo naredili lepo kolono, potem so pa prišli organizatorji in delili listke vsem, da je nastala gneča. Skoraj bi se stepli," so povedali čakajoči. Listek je vstopnica na tečaj za digitalno opismenjevanje. Ampak ko ga izpolniš, ga ne moreš le oddati, da bi potem tvoje podatke obdelali digitalno, saj moraš to narediti v živo. "Zdaj čakamo na soncu kot norčki. Ne vem, če je to ravno računalniška družba," so bili jezni.
Določeni so prišli na svoj račun in so si lahko oddahnili, a ne povsem. Starejša Ljubljančanka žal tečaja ne bo opravljala v mestu, kjer živi, temveč se bo morala voziti v Domžale. "Pa še z možem sva hotela iti skupaj, pa sva vsak dobila drug datum," še dodaja. To je naravnost ponižujoče za starejše. Tudi brez računalnikov znajo računati, da morajo za 150-evrski bon na tečaj, ki bo državo stal še 150 evrov, ko bi lahko brez posrednikov dali še vsaj 10.000 bonov.
In zakaj morajo na tečaj? Tisti, ki računalnika ne znajo prav uporabljati, ga najbrž tudi nimajo, za 150 evrov pa ga ne dobiš. Bon pride prav predvsem tistim, ki bi radi opremo dopolnili. Čeprav pred kamero niso hoteli, so nekateri še povedali, da sami predavajo, kako se uporablja računalnike. Za bon bodo tako morali na svoj tečaj. Imajo pa starejši klasično izobrazbo, zato vedo, kaj pomeni izraz danajsko darilo, drugi pa si to poguglajte.
KOMENTARJI (99)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.