Zveza potrošnikov Slovenije (ZPS) je konec oktobra objavila rezultate testa igrač, ki jih je opravila potrošniška organizacija iz Nemčije. Ti opozarjajo na alarmantne rezultate testa varnosti igrač. Med 50 vzorci igrač za otroke mlajše od treh let le osem ne predstavljajo tveganja za zdravje in življenje otrok.
Na testu je bilo 15 lesenih igrač, 15 mehkih igrač iz pliša, 10 punčk in 10 plastičnih igrač. Preverjali so mehanske in fizikalne lastnosti ter gorljivost igrač in s kemičnimi analizami ugotavljali prisotnost škodljivih kemikalij, ki so lahko v plastiki, lesu, tekstilu, barvah in lakih igrač.
Kot poročajo na ZPS, so rezultati testa pokazali, da več kot 80 odstotkov igrač vsebuje zdravju škodljive kemikalije, količina škodljivih substanc je pri dveh tretjinah vzorcev velika do zelo velika, pet igrač pa predstavlja resno nevarnost zadušitve zaradi možnosti sprostitve malih delov, ki jih lahko otrok pogoltne. Skrb vzbujajoče je tudi dejstvo, da med nevarnimi igračami niso le tiste z nizkimi cenami, ampak tudi izdelki svetovno znanih proizvajalcev igrač, kot so Playmobil, Lego, Fisher Price, Ravensburger, Eichhorn, Ikea in Brio.
Odkrili kancerogene ogljikovodike, ftalate in formaldehid
V lakih, plastiki in tekstilu igrač so našli presenetljivo veliko policikličnih aromatskih ogljikovodikov, ki veljajo za kancerogene, vplivajo na plodnost in dedne spremembe. Kot ugotavljajo so v lakih in plastiki še vedno prepovedani ftalati, iz lesenih igrač iz vezanih plošč izhlapeva formaldehid (draži kožo in sluznico, domnevno je kancerogen). Za barvanje in tiskanje tekstilnih materialov, plastike in lesa proizvajalci uporabljajo barvila, ki so alergena in kancerogena.
Med vzorci igrač tudi takšne, ki vsebujejo težke kovine
V barvah in plastiki igrač so odkrili težke kovine, čeprav bi morale biti te v igračah zaradi negativnih vplivov na občutljiv otroški organizem povsem prepovedane. Znano je, da lahko že v majhnih količinah povzročijo nepopravljive poškodbe organov, na primer pri svincu so to poškodbe možganov, pri kadmiju na ledvicah.
Alergeni nikelj, na katerega naj bi bilo občutljivih že 10 odstotkov otrok, so našli v kovinskih delih igrač, prisoten pa je tudi kot sestavina sredstev za zaščito tekstila ali lesa proti gorenju. Organokositrne spojine, ki vplivajo na plodnost in imunsko odpornost, so našli v plastičnih igračah in v lakiranih in potiskanih lesenih igračah. Plastične in tekstilne igrače vsebujejo tudi manj znani nonylfenol in nonylfenoletoksilate, ki domnevno vplivajo na rodnost in hormonsko neravnovesje.
Primarno so odgovorni proizvajalci!
Večina nakupljenih igrač je bila izdelana na Kitajskem. Potrošnik mora biti pri nakupu igrač zelo previden. Ko igračo kupujemo, lahko v trgovini preverimo v glavnem le ali ima igrača ostre robove, ali se zlomi na majhne delce, ali ima igrača kakšen poseben vonj, se morda lušči njena barva, težko pa preverimo, ali vsebuje kakšno od prepovedanih kemikalij. Teh brez laboratorijev ni mogoče ugotoviti.
Posebna pozornost velja v predprazničnem času, ko so trgovine natrpane z igračami in je nadzor nad njihovo kakovostjo nekoliko otežen. Velja prej preveriti, katere od igrač so padle na testu varnosti, prav tako bodimo sami še posebej pozorni na izvor igrače, obliko in vonj.
Na spletni strani organizacije RAPEX objavljajo tedenska poročila o odkritih proizvodih, ki so nevarni za potrošnika. Gre za proizvode, ki jih odkrijejo na skupnem trgu Evropske unije, velika večina teh proizvodov pa je proizvedenih na Kitajskem. Zaskrbljujoče je, da je še vedno tako velik odstotek igrač, ki jih je moč kupiti na našem trgu, še vedno nevaren za otroke. In to kljub vedno strožjim varnostnim ukrepom. Kot so še zapisali na spletni strani ZPS, bi morali biti proizvajalci igrač bistveno bolj odgovorni tako pri izdelavi igrač kot pri kontroliranju kakovosti.
KOMENTARJI (20)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.