Predsednik Evropske komisije Romano Prodi mora najkasneje do 20. februarja od premierov desetih držav pristopnic - med njimi je tudi Slovenija - ki bodo predvidoma 1. maja letos postale članice Evropske unije, prejeti seznam kandidatov za evropskega komisarja iz novink.

Slovenski premier Anton Rop izbire še ni objavil, se je pa v javnosti doslej v tej zvezi največkrat pojavljalo ime ministra za evropske zadeve Janeza Potočnika. Kot kaže, pa utegne biti kandidat za komisarja tudi kmetijski minister Franc But, ki naj bi bil v bruseljski ekipi pristojen za kmetijstvo oziroma za razvoj podeželja. Tako vsaj namiguje najpomembnejši evropski tednik s področja kmetijske politike Agra-Europe. But je v odzivu na poročanje tednika za časnik Dnevnik dejal, da gre predvsem za odločitev, ki jo mora sprejeti premier Rop, sam pa kot bolj resno možnost ocenjuje kandidaturo na volitvah v Evropski parlament.
Tednik namreč navaja, da bi utegnilo biti vodenje kmetijskega resorja v novi komisiji, ki bo mandat nastopila novembra letos, poverjeno kateri izmed novih članic povezave. Pri tem kot primer navaja sosednjo Avstrijo - nad skupno kmetijsko politiko EU namreč od leta 1995, ko je Avstrija postala članica unije, bdi Avstrijec Franz Fischler. "V skladu z dolgoletno tradicijo občutljivo področje kmetijstva običajno pripade novi in manjši državi članici in Slovenija bi utegnila biti ena od možnosti," poudarja Agra-Europe. Ker je zelo verjetno, da bi se kmetijski resor zaradi povečanja števila komisarjev - od novembra letos jih bo 25, po eden iz vsake članice - razdelil na kmetijstvo in razvoj podeželja, tednik Butovo kandidaturo omenja kot zelo verjetno možnost, ob tem pa dodaja, da je najbolj izpostavljeni kandidat za komisarja minister za evropske zadeve in vodja pogajalcev Janez Potočnik.
SDS in NSi za predlaganje treh ljudi za komisarja

Predsednik SDS Janez Janša in predsednik NSi Andrej Bajuk sta na premiera Antona Ropa naslovila pismo, v katerem ga pozivata, naj za kandidate za evropskega komisarja iz Slovenije predlaga tri ljudi, od tega vsaj eno žensko in nekoga iz opozicije. V medijih so bile objavljene izjave premiera, iz katerih je mogoče sklepati, da bo predlagal le enega kandidata, piše v pismu. Janša in Bajuk ob tem poudarjata, da ni mogoče prezreti dejstva, da bo maja letos imenovani komisar lahko v prednosti, če bo kandidiral, ko bo šlo za petletni mandat. Prvi komisarji iz držav pristopnic bodo namreč imenovani za mandat do 1. novembra letos, nato pa bo mandat nastopila nova Evropska komisija. Člani te ekipe bodo imeli polni mandat petih let.
Če bi premier imenoval vsaj tri kandidate, bi po mnenju obeh predsednikov strank sledil večinski praksi v državah članicah povezave, ki bi ji Slovenija morala slediti. Janša in Bajuk pričakujeta, da bo Rop predlog Koalicije Slovenija upošteval in namesto ene osebe predlagali tri.