
- dezinfekcija pitne vode s prekuhavanjem je varna metoda,
- tri minute vretja pomeni široko varnost,
- če je voda motna, jo pred prekuhavanjem zbistrimo z usedanjem in nato filtriramo,
- preprečiti je treba možnost naknadnega onesnaženja,
- vodo shranimo na hladnem,
- za pitje jo uporabljamo 24 ur, izjemoma 48 ur.
Na Celjskem je treba vodo prekuhavati v Frankolovem in na delu Vojnika. Ponekod na Gorenjskem prekuhavanje svetujejo, obvezno pa je na Mladem vrhu, Rovtah, Lenartu in Luši. Zaradi visokih poplavnih voda na območju vodarne Brest je treba vodo še vedno prekuhavati v naseljih Ig, Matena, Brest, Tomišelj, Strahomer, Vrbljene in Iška Loka.
Na Dolenjskem in v Beli krajini je treba vodo prekuhavati v Novem mestu, Šentjerneju, Škocjanu, Šmarjeških Toplicah, Straži, Mirni Peči, Dolenjskih Toplicah, Žužemberku, v Metliki, Semiču in Vinici. Komunala Trebnje pa je obvestila, da voda na vodovodnih sistemih Mokronog in Trebelno ustreza zahtevam Pravilnika o pitni vodi. Prekuhavanje torej ni več potrebno.
Prekuhavanje vode je obvezno tudi v občini Dobrova - Polhov Gradec na vodovodnih omrežjih Butajnova, Kurja vas in Planina. V občini Kanal ob Soči prekuhavanje vode iz vodovoda za uporabo v prehrambene namene ni več potrebno v Desklah, Anhovem in na Močilih. Na preostalih vodovodnih sistemih ostaja ukrep prekuhavanja še vedno v veljavi.
Ko voda zavre, običajno zadostuje, da burno vre vsaj še minuto. Zaradi večje varnosti pa priporočajo vretje tri minute, saj takšno vodo lahko uživajo tudi osebe z močno oslabljenim imunskim sistemom.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.