Javni zavod za turizem Nova Gorica in Vipavska dolina je opozoril na CNN-ov članek, v katerem je opevana prav Vipavska dolina. Novinarka je bila presenečena, da je dolina še vedno precej skriti dragulj, glede na to, da je od prestolnice oddaljena le slabo uro. Izpostavila je edinstveno mikroklimo z dodatkom burje, ki omogoča rast vinske trte.
"Številne kleti – in še nešteto majhnih družinskih vinogradov – prideluje vrhunska vina, ki so podcenjena," je zapisala novinarka, najbolj pa sta jo očarala avtohtoni sorti zelen in pinela. Burji gre zasluga tudi za vipavski pršut, ki uspešno parira italijanskemu. K ogledu je povabila gurmane, saj da se bodo v dolini gotovo dobro počutili, pa naj bo to zaradi turističnih kmetij in gostiln ter osmic, ali pa zaradi dveh restavracij, nagrajenih z Michelinovo zvezdico.
Novinarka priporoča obisk mesteca Vipave, kjer je na majhnem območju "stlačenih veliko čudes". Vsem, ki jih zanima zgodovina, je priporočila, naj si v Ajdovščini ogledajo rimsko utrdbo Kastra z največjim ohranjenim rimskim obzidjem v Sloveniji, nato pa na ulicah Vipavskega Križa in v tamkajšnjem samostanu "preskočijo nekaj stoletij". Za razgled z najvišjega grajskega stolpa v Sloveniji je priporočila vzpon na vrh stolpa gradu Rihemberk.
Med vsemi naravnimi lepotami Vipavske doline jo je najbolj očaralo Otliško okno na robu Trnovske planote. Izpostavila je, da je možno biti zelo aktiven, in priporočila naravoslovne učne poti ob Hublju, Pot po robu in Vitovsko krožno pot. Zapisala je, da bo "vsak našel pot, primerno svoji telesni pripravljenosti, naj bo to pohodnik ali pa kolesar, jadralno padalstvo pa je zagotovo najbolj razburljiv način, na katerega lahko doživimo Vipavsko dolino". Kot navaja avtorica, so osupljivi razgledi vredni vsakega napora.
V prispevek pa je vključila tudi "edinstveno somestje". Na meji z Italijo se stikata slovenska in italijanska Gorica, "kjer na trgu Evrope poteka danes nevidna meja med dvema državama". Mesti sta "združili moči" ter bosta leta 2025 prvi primer čezmejne Evropske prestolnice kulture.
KOMENTARJI (32)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.