Na vrhniški občini so po ogledu podali prijavo na intervencijsko številko 112. Pristojne službe so po hitrih analizah izdale poročilo, da ne gre za onesnaženje, ampak za gnojnico z bližnje njive. "Preiskava bi se s tem končala, če občina Vrhnika ne bi sama naročila obširne analize onesnažene vode pri Nacionalnem laboratoriju za zdravje, okolje in hrano (NLZOH) in Nacionalnem inštitutu za biologijo (NIB), ki so potrdile, da gre za resno onesnaženje," poudarjajo na občini. Kot pravijo, je bilo onesnaženje že na prvi pogled drugačno od običajne gnojnice, saj so bile na mestu onesnaženja prisotne tudi številne PVC-vrečke, kot je to značilno za odpadke iz kompostiranja.
Na NLZOH so prve delne analize pokazale, da gre za "izredno obremenjeno vodo, ki po svoji sestavi ustreza izcedni vodi iz kompostiranja". Na rezultate celotne analize sicer še čakajo, so povedali na občini.

Podobne so bile tudi ugotovitve NIB, kjer so v poročilu zapisali: "Zaradi organskih snovi (in morebitnih drugih toksičnih snovi, ki bi jih pokazala kemijska analiza) je voda v kanalu tako drastično spremenjena, da v njej nismo našli niti diatomej, ki bi nam omogočile kvantitativno oceno fitobentosa s trofičnim in saprobnim indeksom." Na podlagi rezultatov bioloških analiz so tako predlagali, da se jarek v čim krajšem času – po možnosti pred naslednjim večjim deževjem – očisti, da ne bi prišlo do prenosa ogromne količine hranil in s tem do negativnega vpliva (ekološke škode) na primarne producente v vodotokih.
Kot so še povedali na občini, je mesto onesnaženja "na zelo občutljivem območju, zato smo pozvali Zavod za varstvo narave (ZRSVN), da poda strokovno oceno ogroženega območja". ZRSVN je v oceni med drugim zapisal: "Že na podlagi spoštovanja varstvenih ciljev za ribjo populacijo sulca je jasno, da katerikoli poseg in dejavnost, ki vodi v okrnitev in slabšanje stanja vodnega ekosistema Podlipščica – Ljubljanica in kvalifikacijskih vrst, ki tu živijo, v nasprotju z veljavno naravovarstveno zakonodajo."
Občina Vrhnika je na podlagi prvih rezultatov analiz NLZOH in NIB ter strokovne ocene ZRSVN, pozvala vse pristojne za hitro ukrepanje, da se okoljska škoda ne bo širila v podtalnico in v Podlipščico v času dežja, so še sporočili z občine. Pristojni so sprožili tudi postopek Suma kaznivega dejanja Obremenjevanje in uničenje okolja.
Prijava onesnaženja ob Kompostarni Rosa s strani občanov se sicer ni zgodila prvič, več medijev je o tem poročalo že leta 2020.