Protestniki so bili glasni in bilo jih je mnogo. Vse za to, da bi bili uslišani. Predstavili so jasno sporočilo: "Nočemo smradu. Nočemo kompostarne. Nočemo muh." "Vse vozijo dol. Tukaj so podgane, kače, muhe, enostavno ne zdržimo več," je ob tem dejal eden izmed udeležencev protesta.
Kompostarni, ki je v lasti zasebnika, inšpekcijske službe vsake toliko zaradi ugotovljenih nepravilnosti naložijo kazen. "Država podpira Naturo 2000, tukaj pa imajo takšno 'svinjarijo'," je povedal drugi protestnik.

Največja kompostarna pri nas se nahaja v varovanem območju tik ob Muri. Zato se poraja logično vprašanje, kako je možno, da so jim sploh izdali okoljevarstveno dovoljenje?
"Saj vidite, kako se dogaja. Če doma nekaj delaš, te takoj oglobijo za najmanjšo spremembo, tu pa se lahko iztekajo iz kompostarne zelo sporne vode v podtalnico in v Muro," pripovedujejo domačini.
Zgodi pa se nič. Zato so nekateri celo legli na tla. Tudi zato, ker je lastnik kompostarne pred časom javno obljubil, da bo, če bodo šli na ulice, sam poskrbel za revizijo okoljevarstvenega dovoljenja.

Lastnik kompostarne je novinarki oddaje 24UR Zvečer Maji Kos povedal, da lahko revizijo zahteva kadarkoli, vendar ga ne bodo silili v odgovor. "Njega je treba obesiti za noge, z glavo navzdol, da bo molela v svinjarijo, da bo videl kako je. Ker drugače ne verjame," je povedala domačinka.
"Nobena gospodarska družba si ne sme privoščiti kratiti osnovnih pravic zdravja," pa poudarja tudi župan Občine Šentilj Štefan Žvab.

A lastniku kompostarne je to očitno malo mar. Pa mu pravzaprav kot podjetniku niti ne gre zameriti. Krivdo je namreč treba iskati drugje. Pri izdajatelju okoljevarstvenega dovoljenja, ki je očitno pozabil tako na Naturo 2000 kot na tam živeče ljudi.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.