Po enem letu so v Sloveniji spet zaznali primer ošpic. Zbolela je mlajša oseba, ki se je najverjetneje okužila med bivanjem v Franciji.
Ošpice so sicer v Sloveniji redka nalezljiva bolezen, ki je zaradi dobre precepljenosti več kot 10 let sploh nismo imeli. Marca lani je bolezen v Slovenijo prinesel tujec, ki je okužil še dve osebi. Zadnje primere ošpic med domačim prebivalstvom so zaznali leta 1999, so sporočili z Inštituta za varovanje zdravja.
Kako so razširjene?
V številnih evropskih državah so ošpice še v veliki meri prisotne in se pojavljajo posamično ali v obliki izbruhov. Letos poročajo o novih primerih zlasti iz Belgije, Francije, francoskega dela Švice, Švedske, Srbije, Danske, Norveške, Nemčije, Turčije in drugod po svetu. Ocenjujejo, da je veliko tveganje za širjenje ošpic po Evropi.
Kaj so ošpice in kako se lahko okužimo?
Ošpice so zelo nalezljiva bolezen, ki jo povzroča virus, ki se prenaša z drobnimi kapljicami neposredno pri kašljanju in lahko tudi posredno preko nedavno onesnaženih predmetov. Virus vstopi v telo skozi sluznico nosu in žrela, lahko tudi skozi očesno sluznico. Bolnik je kužen že nekaj dni pred pojavom izpuščaja in še vsaj štiri dni po tem.
Čas od okužbe do izbruha bolezni je običajno 10 dni, lahko pa tudi od sedem do 18 dni. Bolezen se začne nenadno z visoko vročino, hudim glavobolom, utrujenostjo, nahodom, vnetjem očesnih veznic in kašljem. Včasih opazimo male bele pege v ustni votlini. 14 dan po okužbi se pojavi izpuščaj po telesu, ki lahko traja teden dni. Pri ošpicah se pogosto lahko pojavijo zapleti zaradi bakterijskih okužb, kot je na primer pljučnica. Huda smrtna oblika zapleta je prizadetost osrednjega živčevja.
KOMENTARJI (23)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.