Na tridnevni državniški obisk sta prispela britanska kraljica Elizabeta II. in vojvoda Edinburški. Državniški obisk Elizabete II. je prvi tovrstni obisk v Sloveniji. Do zdaj je bil namreč najvišji rang obiska uradni obisk.
Kraljica Elizabeta II. je imela odprto vabilo za obisk že dlje časa oziroma od obiska tedanjega predsednika Milana Kučana leta 2001 v Veliki Britaniji. Predsednik Danilo Türk je vabilo obnovil in britanska kraljica je povabilo sprejela. Türk se bo z Elizabeto II. v vlogi predsednika republike sestal prvič, se je pa marca letos mudil v Londonu, kjer se je srečal z britanskim premierjem Gordonom Brownom.
Srečanje na Brdu
Gostitelj Türk je s soprogo Barbaro Miklič Türk kraljico in soproga po prihodu z vojaškimi častmi pozdravil na gradu Brdo. Kraljica in gostitelj sta najprej pregledala častno stražo, sledil je pozdrav zastavi, nato pa se je Elizabeta II. med drugim rokovala s predsednikom državnega zbora Pavlom Gantarjem, predsednikom državnega sveta Blažem Kavčičem, zunanjim ministrom Dimitrijem Ruplom, varuhinjo človekovih pravic Zdenko Čebašek Travnik in dosedanjim slovenskim veleposlanikom v Veliki Britaniji Iztokom Mirošičem.
Po koncu pogovorov sta si kraljica in predsednik izmenjala darila in odlikovanja, nato pa je kraljevi par odšel v Grand Hotel Union, kjer ju je pozdravila množica radovednežev. Kraljica si je šla tja ogledat glasbeno delavnico britanske mednarodne šole, prve šole v Sloveniji z angleškim učnim programom, medtem pa je vojvoda Edinburški prisostvoval delavnici British Councila "Future City Game" (Igra o mestu prihodnosti).
Zadnjega je pozdravil direktor Robert Monro ter še nekateri predstavniki British Councila in britanskega veleposlaništva v Sloveniji. Vojvoda Edinburški se je na ogledu delavnic zadržal približno 20 minut in poklepetal z vsemi udeleženci.
Kraljica in njen soprog sta se nato udeležila sprejema pri britanskem veleposlaniku Timu Simmonsu, ki jima ga je priredil v počastitev uspešnega dvostranskega sodelovanja med državama.
Sprejema se je udeležilo okoli 160 gostov, predvsem predstavnikov slovenske politike pa tudi gospodarstva in drugih, ki jih je veleposlanik predstavil kraljevemu paru. Z vsakim sta se rokovala in na kratko pokramljala.
V veliki dvorani so gostje oblikovali nekakšen špalir iz dveh skupin. Z eno se je seznanila kraljica Elizabeta II., z drugo pa princ Filip. Temu je sledila zdravica veleposlanika Simmonsa, ob kateri je po slovensko vzkliknil "na zdravje!", nato pa še "na svidenje". Kraljevi par se je nato umaknil iz dvorane.
Slavnostna večerja
Kraljica Elizabeta II. je s soprogom nato spet odšla na Brdo, kjer se je srečala s predsednikom vlade Janezem Janšo in novim predsednikom državnega zbora Pavlom Gantarjem, zdaj pa se s soprogom udeležujeta slovesne večerje, ki jo prireja predsednik republike Danilo Türk s soprogo.
Med povabljenimi gosti sta bila že omenjeni sedanji premier Janša s spremljevalko Urško Bačovnik in tudi najverjetnejši novi mandatar Borut Pahor s partnerico Tanjo Pečar. Na večerjo so bili med drugim povabljeni tudi novi predsednik državnega zbora Pavel Gantar, predsednik državnega sveta Blaž Kavčič, zunanji minister Dimitrij Rupel, ljubljanski nadškof in metropolit Alojz Uran ter škof Evangeličanske cerkve Geza Erniša.
Edini od povabljenih na večerjo ni prišel Zoran Janković s soprogo, ki se je za odsotnost opravičil.
Pred večerjo so vse goste uradno predstavili, nato pa je sledila dobrodošlica gostitelja. V zdravici ob večerji je tako predsednik Türk obisk pozdravil kot potrditev odličnih odnosov med prijateljskima narodoma. Poudaril je, da je zgodovina teh odnosov večinoma potekala zunaj široke javne pozornosti in predvsem na kulturnem in umetniškem področju. Omenil je tudi zavezništvo v drugi svetovni vojni in pomembno vlogo Združenega kraljestva pri urejanju kriznih razmer in priznanju Slovenije. "Vaše veličanstvo, danes ste na obisku, ki ga opredeljujemo kot zgodovinskega in ki bo vsekakor okrepil odnose med državama. Odnosi, ki imajo tako trdno osnovo, pa bodo po mojem trdnem prepričanju še naprej odlični tudi v prihodnosti,“ je še dodal.
Nagovor kraljice
Kraljica Elizabeta II. je uvodoma dejala, da sta s princem Filipom počaščena, da njun prvi obisk Slovenije poteka tako kmalu po nadvse uspešnem prvem slovenskem predsedovanju EU.
Po njenih besedah je slovenski uspeh toliko bolj izrazit ob dejstvu, da je Slovenija postala neodvisna evropska država pred zgolj 17 leti. Korenite spremembe, ki so sledile letu 1991, pa so plod izjemne energije, vizije in odločnosti države.
"Zgodovina je želela, da so se želje slovenskega naroda po neodvisnosti in priznanju lahko uresničile šele v zadnjem desetletju 20. stoletja. Pa vendar je Slovenija hitro nadoknadila izgubljeni čas," je v zdravici še povedala monarhinja in dodala, da je njena država Slovenijo skozi 90. leta prejšnjega stoletja močno podpirala na njeni poti k članstvu v EU in Natu. "Tesne vezi, ki so se takrat oblikovale med obema vladama, na področju sodstva, policijskega in vojaškega sodelovanja, se danes le še krepijo," je omenila.
Kam vse se bo odpravila kraljica?
Drugi dan obiska bo kraljica s soprogom najprej obiskala Lipico in se seznanila s programom klasične jahalne šole, med drugim pa se bosta udeležila še sprejema za udeležence konference Trajnostni razvoj za doseganje nacionalne konkurenčnosti. Udeležencem bo spregovoril tudi britanski zunanji minister David Miliband, ki bo med obiskom spremljal kraljevi par.
Elizabeta II. bo ob obisku v Lipici simbolično v dar prejela lipicanca, ki pa bo ostal v trajni oskrbi kobilarne Lipica. V nadaljevanju bo v sredo na Ljubljanskem gradu, kjer bo tudi srečanje kraljice z ljubljanskim županom Zoranom Jankovićem, kosilo. Za približno 80 gostov, ki so pripomogli k uspešnosti slovenske osamosvojitve in njeni promociji, ga bo v čast kraljici in vojvodi Edinburškemu priredil britanski veleposlanik Simmons.
S slovensko prestolnico se bosta kraljica in princ Filip pobliže seznanila med sprehodom po Tromostovju, kjer ju bodo lahko pozdravili tudi mimoidoči. Kraljevi par se bo nato v Slovenski filharmoniji udeležil še podelitve priznanj programa za mlade MEPI. Gre za program, ki mlade spodbuja k dejavnemu in ustvarjalnemu preživljanju prostega časa.
Obisk bosta britanska kraljica in vojvoda Edinburški sklenila v četrtek, ko ju bo ob odhodu pospremila častna četa. Elizabeta II. bo po obisku Slovenije odpotovala še na državniški obisk na Slovaško.
Spremembe prometne ureditve
Ob kraljičinem obisku bodo veljali posebni varnostni ukrepi. Policija pa je opozorila tudi na spremembe prometne ureditve. Čeprav je kraljica britanski simbol, pa njen obisk varnostno ni tako zahteven. Letalski promet bo nespremenjen, zapore na cestah pa zgolj začasne, zato policija gneče in zastojev ne pričakuje. Zastoji so možni predvsem na avtocesti Ljubljana–Koper, ko bo kraljica v sredo obiskala kobilarno Lipica, in pa v središču Ljubljane, kjer bo nastanjena, so sporočili z generalne policijske uprave.
V Ljubljani bo zaprta Miklošičeva cesta, in sicer od križišča z Dalmatinovo ulico do Nazorjeve ulice. Zapora bo trajala do četrtka do 10.30.
Dodatne zapore bodo začele veljati v sredo, in sicer na Ciril-Metodovem trgu, Krekovem trgu in Kongresnem trgu, zaprta pa bo tudi cesta na Ljubljanski grad (Cesta slovenskih kmečkih uporov) s Streliške ulice.
Obiski med državama
Obisk njenega veličanstva je sicer drugi obisk predstavnika britanske kraljeve družine v relativno kratkem času, septembra lani je namreč Slovenijo v vlogi odposlanca britanskega zunanjega ministrstva in urada za mednarodno trgovino in investicije obiskal vojvoda Yorški, princ Andrew.
Slovenijo je novembra 1998 obiskal tudi prestolonaslednik Charles, ki si je takrat ob Ljubljani ogledal še Bled in Triglavski narodni park. Že oktobra 1996 je bila na obisku princesa Anne, in sicer v vlogi predsednice sklada Rešite otroke.
Kot prvi slovenski premier je leta 1994 obiskal Veliko Britanijo Janez Drnovšek, leta 2001 pa se je tam kot prvi predsednik na uradnem obisku mudil Milan Kučan. Kraljica je novembra lani ob uradnem obisku v Veliki Britaniji sprejela premierja Janeza Janšo, leta 2004 je bil tam na delovnem obisku tudi tedanji premier Anton Rop.
Slovenski veleposlanik v Londonu je trenutno Iztok Mirošič, medtem ko Veliko Britanijo v Sloveniji diplomatsko zastopa Tim Simmons.
KOMENTARJI (199)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.