Nepreklicni odstop Igorja Samoborja po mnenju Združenju dramskih umetnikov Slovenije (ZDUS) izraža resnost položaja neodgovornega vodenja kulturne politike vse od časa osamosvojitve. "Tako, kot je slovensko in svetovno družbo razgalila epidemija zelo nalezljive koronavirusne bolezni, ki vse jasneje kaže dalj časa potekajoč proces razčlovečenja, nizanje nespametnih ravnanj, ki vodijo do neizogibnega uničenja narave in civiliziranega sveta, se v odzivu nosilca funkcije ravnatelja javnega zavoda SNG Drama Ljubljana zrcali shizofrena podoba njenega ustanovitelja, vsakokratne vlade, odgovorne nosilke uresničevanja javnega interesa za kulturo," so zapisali.
Ravnatelj, ki ga imenuje minister za kulturo, zastopa, predstavlja in vodi zavod, pri čemer je dolžan skrbeti za razvoj in kvalitativno rast vseh zaposlenih, predvsem pa uresničevanje pooblastil za ohranitev in trajnostni razvoj področja dramskih umetnosti v državi, ki vključuje določene potrebne ali nujne investicijske načrte, kakršen je prepotrebna, dolgo odlašana obnova Drame.
S svojim delom ravnatelj odgovarja tudi za zakonito in strokovno delovanje, enako pa velja za vsakokratnega ministra oziroma ministrico. "Za obe strani zrcaljene podobe, ki sta se znašli v trenutnem poteku nesoglasij, v dobesednem razcepu obličja velja, da sta v komunikaciji šibki," je zapisal predsednik ZDUS Boris Mihalj.
Zaposleni na področju umetnosti in kulture po njegovih besedah že desetletja nimajo omogočenega enakopravnega dostopa do predstavnikov upravljavca, ne spoštljivega odnosa s strani predstavnikov ljudstva, "zbranih v različnih sebi zadostnih zajemih političnih strank, ki vzpostavljajo vsakokratne oblasti".
Opozoril je, da se v predvolilnem obdobju o prihodnosti in razvoju umetnosti in kulture v javnosti ne razpravlja. Kritičen je bil tudi do medijev, za katere da je novica o odstopu ravnatelja "zgolj prvovrstna poslovna priložnost. Kaj se za njo skriva in katere reči/rabote prikriva, pa predstavlja kislo jabolko, v katerega ni posrečeno zagristi, plod, ki ne prinaša koristnega dobitka".
Položaj zapostavljenega, nevidnega, neenakopravno obravnavanega posameznika je, kot je zapisal, boleč in pomeni zavrnitev. V odklonitvi nujne in že dogovorjene obnove Drame pa ob zavlačevanju projekta izgradnje Narodne univerzitetne knjižnice (NUK II) vidi obsodbo na propad in "še en odklon od družbenega dogovora". "Očitno je, da je tridesetletna politična pot prilaščevalcev spomina, vrednot, skupnega dobrega in lastnine globoko ožrla temelj skupnosti in njenih ljudi, ki se upravičeno in vse glasneje sprašujejo, koliko še lahko zdržimo," je zapisal Mihalj.
Samoborjev umik z mesta ravnatelja vidi kot priložnost, da se javnost "seznani s celostno problematiko delujočih na področju umetnosti in kulture v državi, pozove karierni razred politikov k odgovornemu ravnanju do skupnega dobrega, enakovrednem spoštovanju vseh sodržavljanov in zahtevi po prevladi strokovnosti nad nestrokovnostjo in izbrisu neotesanosti iz političnega prostora".
Levica: Bolj koristen bi bil odstop ministra Simonitija
Iz Levice pa so danes sporočili, da jih odstop Samoborja zelo žalosti in obenem jezi. "Kot pojasnjuje direktor v odstopu, je ta gesta namreč posledica ignorantskega, vzvišenega in nespoštljivega odnosa ministra za kulturo Vaska Simonitija (tudi) do te naše kulturne ustanove. Tako obnova stavbe SNG Drama Ljubljana kot zaskrbljujoče stanje v slovenski kulturi nista nič novega, vlečeta se že vrsto let, vendar se je v zadnjih dveh letih situacija zaostrila do te mere, da se nekateri naši umetniki preusmerjajo v druge poklice, drugi živijo pod pragom revščine, nevladne organizacije zapirajo svoja vrata, direktor nacionalnega gledališča pa odstopa s položaja, saj minister Simoniti ni sposoben dialoga z njim in ga o korenitem rezu že odmerjenih sredstev za dolga leta načrtovano in nujno potrebno obnovo za slovensko umetnost in kulturo ključne zgradbe niti ne obvesti."
Vodenje kulturnih ustanov in nevladnih organizacij s področja kulture je v teh razmerah nezavidljivo težko, kar pa se zdi, kot bi ne zadevalo resornega ministrstva glede na njegovo (ne)komuniciranje in nesposobnost dialoga s sektorjem. V Levici zato menijo, da bi bil za slovensko kulturo in umetnost trenutno mnogo bolj ustrezen in koristen takojšen odstop ministra Vaska Simonitija.
Ko smo ministra v torek ob robu obiska vlade v Pomurju prosili za komentar, je dejal: "V zvezi s čim? Glejte, ko bom dobil enako priložnost, kot jo je dobil gospod Samobor na RTV Slovenija, takrat bom komentiral," je bil kratek.
Zdaj je sicer nastopil v Odmevih na Televiziji Slovenija, kjer je dejal, da ni proti projektu, da pa zahteva večjo transparentnost. Ob tem je se je obregnil tudi ob dotrajanost Drame. Da je bila stavba Drame neprimerna že pred njegovim mandatom, a da se ni naredilo nič, je dejal.
Ob tem pa še da ima ministrstvo posluh, saj da so v času poplav takoj reagirali in za sanacijo plačali 330 tisoč evrov.
KOMENTARJI (142)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.