V Kopru so že ob osmi uri zjutraj izmerili 30 stopinj Celzija. Najvišje dnevne temperature danes merijo na Goriškem - 36 stopinj Celzija, drugo po Sloveniji pa od 30 do 34 stopinj Celzija.
Najhujša vročina bo pritisnila jutri v zahodni in osrednji Sloveniji, kjer se bodo temperature lahko dvignile vse do 38 stopinj Celzija. Najnižje jutranje temperature bodo sicer od 15 do 21, najvišje dnevne od 33 do 37 stopinj Celzija.
In če je v hribih po navadi bolj znosno, tokrat ne bo tako. Na Kredarici bo možen vročinski rekord, ogreje se lahko tudi do 20 stopinj Celzija, je napovedal naš hišni prognostik Rok Nosan.
Jutri torej lahko torej pričakujemo nove junijske vročinske rekorde. Trenutno ti znašajo v Ljubljani 35,6, v Ratečah 31,7, v Lescah 33,6, v Postojni 33,8, v Biljah 37 in na Kredarici 17,4 stopinj Celzija.
Opozorilo pred toplotno obremenitvijo
Na Arsu so zato izdali opozorilo pred veliko toplotno obremenitvijo. Ob tem je razglašena velika požarna ogroženost naravnega okolja na območjih občin Koper, Ankaran, Izola, Piran, Ilirska Bistrica, Pivka, Postojna, Sežana, Divača, Hrpelje-Kozina, Komen, Vipava, Ajdovščina, Nova Gorica, Kanal, Brda, Miren-Kostanjevica, Renče-Vogrsko in Šempeter-Vrtojba.
Ker nas bo danes proti večeru zajela hladna fronta, ozračje pa bo močno segreto, bodo jutri v vzhodni Sloveniji – v Prekmurju in na Štajerskem – možni krajevni nalivi, toča in nevihte, ki se bodo pomikali proti jugu. Ozračje se bo shladilo, zato bo v petek vročina popustila. V večjem delu države ne bo več kot 30 stopinj Celzija, razen na Primorskem, kjer bo 35 stopinj Celzija.
Letošnji junij bo sicer glede na povprečne temperature drugi najbolj vroči junij v Sloveniji od začetka meritev. Najbolj vroč je bil leta 2003, pred letom 1996 pa vročinskih valov v tem mesecu sploh ni bilo. Po tem letu so vročinski junijski rekordi postali skoraj vsakoletna stalnica, je še pojasnil Nosan.
Morje že 27 stopinj Celzija
Tudi reke in jezera so vse toplejše. Manjše reke se ogrejejo prek 25 stopinj Celzija. Najhladnejše ostajajo ob kraških izvirih in v alpskem svetu s temperaturo okoli 8 stopinj Celzija, večina pa ima med 14 in 21 stopinj Celzija. Bohinjsko jezero ima 21, Blejsko jezero 24, morje pa čez dan 27 stopinj Celzija, poroča hidrološka služba Arso.
Zaščitimo se pred negativnimi vplivi vročine
Na Arsu ob visokih temperaturah priporočajo, da gibanje na prostem omejimo na jutranje in večerne ure. Predvsem mlajše in starejše prebivalce opozarjajo, naj v času visokih temperatur ostajajo na hladnem, da se izognejo dehidraciji in vročinskemu udaru.
Tudi na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje v teh vročih dneh opozarjajo, da je najpomembnejša hidracija oziroma pitje vode. Za starejše ljudi je priporočljiva količina od dva do tri litre vode na dan, za otroke okrog enega litra. Priporočeno je pitje v intervalih.
Opozorilni znaki dehidracije so slabost, nemoč, zmedenost, velika žeja, zato je treba takšno osebo dati v senco, ji dati piti vodo in poklicati zdravnika na 112, če je hudo zmedena.
Ker so v vročini najbolj izpostavljeni delavci na gradbišču, zdravniki svetujejo, naj delata dva skupaj, če enega obide slabost, da mu lahko drugi pomaga. Svetujejo zaščitno obleko, kapo, pokrivala za tilnik in ušesa ter zaščitno opremo proti pripeki in seveda uživanje vode. Na inštitutu v vročini odsvetujejo pitje alkohola, kave, gaziranih in sladkih pijač, ker še bolj pospešijo odvajanje vode iz telesa.
V naravi je tako poleg požiganja in odmetavanja gorečih ali drugih predmetov oziroma snovi, ki lahko povzročijo požar, prepovedano tudi kuriti, požigati ob infrastrukturnih objektih, izven pozidanih površin uporabljati predmete, naprave ali izvajati aktivnosti, ki lahko povzročijo požar ter izvajati ognjemete. Policija in inšpektorat za varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami bosta v tem času izvajala poostren nadzor.
KOMENTARJI (26)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.