Po včerajšnjem neurju, ki je zajelo več del države, prihajajo poročila o škodi. Najhuje je sicer bilo okoli 21. ure v Domžalah, kjer je toča poškodovala večje število stanovanjskih in drugih objektov ter avtomobilov. Kot je zapisano v 12-urnem poročilu Centra za obveščanje RS, ima več sto objektov razbito streho in vodo v hiši. Neurje je najhuje prizadelo naselja Domžale, Vir in Rodica, toča je začela padati okoli 20.30 in je padala več kot pol ure. Sprva so padala manjša zrna, kmalu pa tudi pet in več centimetrov debela toča.
Z domžalske občine so sporočili, da so bili na intervencije napoteni gasilci Centra za zaščito in reševanje Domžale, gasilci Gasilske zveze Domžale, zaradi razsežnosti ujme pa so aktivirali tudi štab Civilne zaščite Občine Domžale ter pripadnike zaščite in reševanja. Pridružili so se jim tudi gasilci iz okoliških občin (PGD Mengeš, PGD Loka pri Mengšu, PGD Trojane, PGD Lukovica, PGD Krašnja). Vsega skupaj je bilo ponoči na terenu 250 gasilcev in pripadnikov zaščite in reševanja.
Regijski center za obveščanje je za območje domžalske občine med 21. in 23. uro "sprejel neverjetnih 851 klicev na pomoč", reševalne enote pa so napotili na 321 naslovov, so zapisali na svojem Facebookovem profilu.
Kako velika je bila toča v Domžalah in kakšno škodo je naredila, si poglejte v spodnji fotogaleriji:
Domžalska podžupanja Renata Kosec je povedala, da so se nočne intervencije po občini zaključile v zgodnjih jutranjih urah. Trenutno poleg nujnih del in intervencij potekajo ogledi po celotni občini. Na terenu so še vedno vse gasilske ekipe, ki sproti odpravljajo največje težave. "Pregledujejo najbolj ogrožene objekte, pripravljamo načrt za najnujnejše sanacije objektov ter javne infrastrukture," je povedala Koščeva, ki je tudi pripadnica Štaba Civilne zaščite Občine Domžale.
Dopoldne je bilo po njenih besedah škodo še težko oceniti, kar se tiče javnih objektov pa je jasno, da so poškodovane strehe treh šol. "V nekaj urah bomo imeli že točno pripravljen načrt za sanacije, torej katere najbolj nujne objekte je treba čim prej zaščititi," je še napovedala. V imenu občine se je zahvalila vsem gasilcem in občanom za strpnost in razumevanje.
Na mnogih objektih so tako danes že bili krovci, ki sanirajo nastalo škodo. Telefoni pregorevajo tudi na avtomobilskih servisih, kjer pravijo, da je število prijav poškodovanih vetrobranskih stekel že preseglo zaloge. Tudi na zavarovalnicah imajo veliko dela, na obisk cenilca morajo stranke čakati.
Zjutraj je stekla sanacija škode:
Na ogledu škode po toči na Domžalskem minister Počivalšek
Občinski štab civilne zaščite je danes popoldne obiskal gospodarski minister Zdravko Počivalšek. Za zaprtimi vrati je najprej spregovoril s predstavniki Občine in Civilne zaščite, nekaj po 17. uri pa si je še na terenu ogledal dejansko stanje.
"Seznanil sem se s 'težo' škode v Domžalah in okolici. Poškodovanih je več kot 390 objektov in 20 kilometrov makadamskih cest," je dejal v izjavi za medije po zaključku obiska. Dodal je, da bo s temi informacijami zdaj seznanil vlado, da se posledice neurja čim prej sanirajo. Skupaj bodo tako pregledali, če in kako lahko država pomaga.
Ob tem je minister izrazil zadovoljstvo, da kljub veliki premoženjski škodi med neurjem ni bilo težjih poškodb med prebivalstvom. Izrazil je prepričanje, da bodo našli rešitve za to, da se posledice neurja čim prej odpravijo. Prepričan je, da bo večina del postorjenih do konca današnjega dne. Izpostavil je še, da je toča škodo povzročila tudi v občinah Hrastnik, Žalec, Braslovče in Prevalje.
Natančnejše številke glede ocene škode je popoldne že lahko podala tudi domžalska podžupanja, opisala pa je še potek intervencij. "Neurje se je pričelo po 21. uri. Intervencijske službe so bile poslane na različne lokacije, kjer so začeli odpravljati posledice," je dejala Koščeva. Po njenih besedah so bili gasilci na delu vso noč, do 4. ure zjutraj. "Z delom smo nato nadaljevali ob 6. uri - najprej z ugotavljanjem, kakšne so posledice te nesreče. Opravili smo tudi že koncesionarni pregled infrastrukture," je razložila in dodala, da so občani Domžal ob tokratni ujmi še enkrat dokazali, da so strpni, pa tudi iznajdljivi. Približno polovica poškodovanih objektov je po njenih besedah že oskrbljena, ves čas spremljajo vremensko napoved in upajo, da take ujme ne bo več. Med drugim so v občini že sanirali tudi vsaj 20 kilometrov makadamskih cest v občini, da so spet prevozne. Samo danes so za povrnitev cest v stanje prevoznosti namenili 60.000 evrov, ostalo škodo pa - tako podžupanja - ocenjujejo na od dva do dva in pol milijona evrov.
O intervencijah je spregovoril še namestnik poveljnika Civilne zaščite Občine Domžale Peter Gubanc. Tudi on se je zahvalil številnim gasilcem iz okoliških krajev in regij, ki so jim ponoči in danes priskočili na pomoč, med drugim tudi 100 ljubljanskih gasilcev. Nanizal je tudi nekaj statističnih podatkov: zjutraj so začeli oglede terena, od 13. ure pa so gasilci pomagali z zasilnim prekrivanjem poškodovanih streh. Po navedbah Gubanca je bilo na terenu 40 ekip oziroma približno 250 gasilcev. Računajo, da bodo intervencije za zaščito premoženja pred nadaljnjo škodo končali do petka zvečer, je ocenil Gubanc. Doslej so porabili približno 1500 kvadratnih kilometrov folije, s katero so zaščitili domove občanov, še toliko folije imajo na zalogi.
KOMENTARJI (80)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.