Po zapletu ob zavrnitvi referendumske pobude o volilnem sistemu v občini Muta je državna volilna komisija občinski predlagala, da volilna opravila za volitve v občinski svet ustavi, za volitve župana pa naj se nadaljujejo.
Občina Muta je v ponedeljek pozno popoldne prejela pojasnilo državne volilne komisije, ki meni, da naj občinska volilna komisija glede na sklep v izrečeni sodbi upravnega sodišča ustavi postopke volilnih opravil za volitve članov občinskega sveta, medtem ko se volilna opravila za volitve župana občine lahko nadaljujejo.
Predsednica občinske volilne komisije Ksenija Ditinger je dejala, da je navodilo državne volilne komisije jasno in mu bo občinska volilna komisija sledila.
Spomnimo
Zaplet v občini Muta pred letošnjimi lokalnimi volitvami je nastal potem, ko je občinski svet na Muti na pobudo občinske uprave na eni zadnjih sej tega mandata konec junija spremenil volilni sistem, tako da je ukinil proporcionalnega in prešel na večinskega ter zmanjšali število članov občinskega sveta s 13 na 11.
Neodvisni svetnik Franc Hamler ml. in nekateri svetniki SDS so že takrat opozorili, da bodo zahtevali občinski referendum glede volilnega sistema, saj se s takšno spremembo in načinom sprejemanja statuta in odloka niso strinjali. Županu Borisu Kralju je nato skupina 156 občanov s prvopodpisanim svetnikom Hamlerjem 12. julija podala zahtevo za razpis referenduma o volilnem sistemu, občinska uprava pa je zahtevo z obrazložitvijo, da referendumsko vprašanje in pobuda nista ustrezni, to zavrnila. Hamler in svetniška skupina SDS sta se zato obrnila na Upravno sodišče RS.
Sodišče je odločilo, da mora župan zadevo vrniti v ponovno odločanje in da se zadrži izvajanje spremenjenega statuta in na novo sprejetega volilnega odloka. Občina je sodbo prejela 1. septembra in pobudnike takoj pozvala, da naj pobudo in referendumsko vprašanje dopolnijo oz. popravijo.
Hamler, ki napoveduje tudi župansko kandidaturo, je dejal, da pobude še niso dopolnili, jo pa bodo. Ponovno je opozoril, da župan postopka ni vodil, kot bi moral, in da ga je zavlačeval. Hamler je sam zagovornik proporcionalnega volilnega sistema v občini, saj po njegovem omogoča, da volivci člane sveta volijo tudi s preferenčnim glasom, torej z imenom in priimkom.
Če bo referendumska pobuda ustrezna, bodo tako občanke in občani Mute najprej na referendumu odločali, ali so za večinski ali proporcionalni volilni sistem, nato pa bodo v skladu s to odločitvijo potekale volitve v občinski svet.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.