Potem ko sta ambasadorki dobre volje Vita Mavrič in Milena Zupančič prejšnji teden prekinili sodelovanje z Unicefom, so se danes na novinarski konferenci v omenjenem društvu odzvali na očitke. V. d. izvršnega direktorja Alenka Jež Heinc je na današnji novinarski konferenci zavrnila vse očitke, ki so se v preteklem tednu pojavili v javnosti. Kot je zatrdila, je poslovanje Unicefa pregledno in dobro.
Kot je poudarila, poslovanje nadzorujejo tako organi društva kot tudi zunanji revizorji, redno pa ga spremlja tudi Unicefov urad v Ženevi. Vsa poročila potrjujejo, da društvo Unicef Slovenija posluje kot dober gospodar v skladu z zakonodajo in računovodskimi standardi, je zatrdila.
Številke, ki so se o poslovanju Unicefa Slovenija pojavile v javnosti, so po njenih besedah "vzete iz konteksta in kot take predmet manipulacije". Očitano produkcijo oglaševalskih akcij za pomoč pri preprečitvi dela otrok v rudnikih Burkine Faso in za pomoč otrokom z ulic Ruande pa so omogočili korporativni partnerji, pojasnjuje.
Odstop ambasadork obžalujejo in pravijo, da so zanj izvedeli istočasno kot mediji. Dodali so še, da so odprta vprašanja pojasnili obema in poudarili, da njihovi zaposleni delajo odgovorno.
Zakaj sta prekinili sodelovanje?
Vita Mavrič je opozorila, da so ambasadorji nemalokrat izpostavljeni neprijetnim vprašanjem o ugledu in verodostojnosti dela organizacije, odgovarjajo pa lahko le z argumenti. Milena Zupančič pa je povedala, da je njen status v društvu "že nekaj časa popolnoma marginaliziran" in sodelovanja praktično ni več. Sama niti ne ve, kdo je predsednik društva, kdo je izvršni direktor, kdo je v izvršilnem odboru, kdo so člani nadzornega odbora, kako se razporeja denar darovalcev in ni seznanjena z načrtovanjem posameznih akcij.
Mavričeva je pojasnila tudi, da je do nje prišla informacija o nepravilnostih v finančnih poročilih – med drugim naj bi Unicef Pošti Slovenije odobril brezobrestno posojilo v višini 22.000 evrov – omenja pa se tudi čezmerna poraba sredstev za promocijo in uničevanje neprodanih voščilnic.
Govorice o domnevnih nepravilnostih in nezakonitostih v delovanju slovenskega Unicefa naj bi se razširile tudi z anonimnim dopisom. Organizacija naj bi bila že več kot pol leta brez zakonitega zastopnika, lani naj tudi ne bi sklicali skupščine, ki bi obravnavala zaključno poročilo o finančnem poslovanju za leto 2009, proti Unicefu Slovenija pa so na delovno in socialno sodišče vložene štiri tožbe zaradi domnevno nezakonite odpovedi pogodbe o zaposlitvi in tri tožbe za plačilo odškodnine zaradi mobinga.
Pošta Slovenije: Za napako smo se opravičili
Iz Pošte Slovenija so sporočili, da je Unicef septembra 2007 v prenos pri njih oddal naslovljeno direktno pošto. Poštnino so zaračunali po ceniku, niso pa upoštevali pogodbenega popusta.
'Unicef je račun za opravljene storitve v mesecu septembru 2007 poravnal, reklamacijo za neobračunan popust pa je posredoval po telefonu šele konec decembra 2008. Prejeto reklamacijo smo takoj preučili in ugotovili, da je sprejemna pošta, na kateri je bila v prenos oddana naslovljena direktna pošta, naredila napako pri obračunu poštnine in žal res ni upoštevala pogodbenega popusta. Stranki smo za preveč obračunano poštnino takoj izstavili dobropis v znesku 18.952,67 brez DDV in se ji opravičili,'' so zapisali kot odgovor na izjave Mavričeve, da so se v Unicefu dogajale nepravilnosti, med njimi naj bi bilo tudi 'enoletno brezobrestno posojilo' Pošti Slovenije v višini 22.000 evrov.
Kot poudarjajo na Pošti, napake niso naredili namenoma in preveč plačanega zneska tudi niso namenoma zadrževali, saj so takoj, ko so jih na napako opozorili, ustrezno ukrepali in se opravičili.
Unicef brez zakonitega vodstva?
Zastopnik nekdanjih delavcev, ki organizacijo tožijo zaradi domnevno nezakonite odpovedi delovnega razmerja, v odprtem pismu medijem opozarja, da Unicef Slovenija vse od julija lani deluje nezakonito. Vodstvo Unicef Slovenija pa so v Odvetniški družbi Grobelnik in partnerji označili kot samooklicano.
Tako opozarjajo, da društvo nima niti reprezentativnega (predsednika) niti izvršnega organa (izvršilnega direktorja), skupščine niso sklicali vse od julija 2009, torej tudi letnega poročila za leto 2009 skupščina ni potrdila.
Temu pritrjuje tudi sklep Upravne enote Ljubljana z dne 12. januarja letos, da je "bilo pri vsebinskemu pregledu ugotovljeno, da zastopnik društva ni bil izvoljen skladno z določili veljavnosti temeljnega akta društva," so zapisali. Ob tem je upravni organ po navedbah odvetniške družbe pozval društvo, naj predloži dokazila o izvolitvi.
Ob tem pritrjujejo trditvi Jež Heincove, da je sodišče s sklepom že odločilo o eni izmed zadev glede nezakonitosti odpovedi pogodbe o zaposlitvi ter tožbo zaradi nepravočasnosti zavrglo.
Pri tem pa opozarjajo, da zadeva še ni pravnomočna, saj so v imenu odpuščenih delavcev že vložili pritožbo. Sodišče je namreč odločitev v tej zadevi v nasprotju s procesnimi pravili oprlo na zaslišanje Jež Heinceve kot zakonite zastopnice Unicef Slovenija.
Z načinom vodenja društva so bile po njihovem mnenju v zadnjih letih grobo kršene temeljne ustavne in delovnopravne pravice zaposlenih v društvu in nikakor ne gre za nepremišljene izjave in zlonamerne informacije, kot je to danes označila Jež Heinceva.
Kot poudarjajo v odvetniški družbi, so bili nekdanji zaposleni "podvrženi ponavljajočemu se, sistematičnemu, graje vrednemu in očitno negativnemu ravnanju in vedenju s strani vodstva društva Unicef", kar se je končalo v nezakoniti odpovedi pogodbe o zaposlitvi.
KOMENTARJI (48)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.