Na prvi dan slovenskega predsedovanja Svetu EU je na Brdu pri Kranju potekalo delovno srečanje Evropske komisije in slovenske vlade. Premier Janez Janša pa naj bi presenetil s kazanjem fotografije, ki je nastala pred nekaj leti na mariborskem pikniku ob prvem maju, v času kampanje pred evropskimi volitvami. Na pikniku sta se evropska poslanca iz vrst SD, Tanja Fajon in Milan Brglez, fotografirala s tam prisotnimi, med njimi pa sta bila tudi sodnika z mariborskega sodišča.
To pa naj bi Janša po naših informacijah izkoristil kot priložnost, da gostom iz Evropske komisije "dokaže", da slovenski pravosodni sistem obvladuje stranka SD. Ko je na srečanju beseda tekla o vladavini prava, naj bi Janša izpostavil fotografijo in dejal, "poglejte, kako deluje pravosodje v Sloveniji, ki je mene večkrat obsodilo".
Zaradi pritoževanja o "komunističnih sodnikih" je Frans Timmermans ostro reagiral in bojkotiral skupinsko fotografiranje.
O škandalu že prvi dan slovenskega predsedovanja so se razpisali številni tuji mediji, med drugim Financial Times, Jutarnji.hr, Welt, Sueddeutsche Zeitung in Die Presse, za katerega je Timmermans dejal, da "preprosto ni mogel biti na isti fotografiji z Janezom Janšo po njegovem nesprejemljivem napadu na dva sodnika in dva evropska poslanca iz vrst SD. Pod vprašaj je postavil njihovo integriteto, le zato, ker so bili na isti fotografiji. Neodvisnost pravosodja in spoštovanje do vloge evropskih poslancev sta temelja vladavine prava, brez katerega Evropska komisija ne more delovati."
Incident so za tuje medije potrdili predstavniki Evropske komisije, nanj je na družbenih omrežjih opozoril tudi poslanec SD Matjaž Nemec in zapisal, da "medtem ko vlada gosti Evropsko komisijo, dragocenega časa ne uporabi za koristne dogovore, ampak diskreditacijo nasprotnikov". "Janez Janša je danes komisarjem na uradnem srečanju na Brdu kazal sliko z mariborskega piknika na Urbanu, kjer so ob 1. maju bili naključno tudi sodniki. To naj bi bil kronski dokaz, kako SD obvladuje pravosodje."
Von der Leynova: Sodnike je treba spoštovati, tudi če imajo drugačna politična prepričanja
Timmermans naj bi zahteval odziv predsednice Evropske komisije Ursule von der Leyen, ta pa naj bi se odzvala že na sestanku.
Kasneje je tudi na skupni tiskovni konferenci s premierjem Janšo spregovorila o pomenu vladavine prava. "Demokracija in vladavina prava ni nikoli stanje, ki ga dosežemo in se ne premakne. Gre za stalen proces, stalen napor, da dosežemo vladavino prava, ki je primerna za demokracijo. Ker se tega zavedamo, pripravljamo tudi poročilo o vladavini prava v vseh 27 članicah."
"Naj bom popolnoma jasna: politični dialog zahteva spoštovanje do vseh demokratičnih političnih strank," je poudarila. Ter – tudi sodniki imajo pravico do svoje zgodovine, imajo svoje življenje in so seveda lahko tudi člani političnih strank. "To je dejstvo v vsaki demokraciji."
KOMENTARJI (1499)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.