Predsednik Danilo Türk verjame, da bo posvetovanja z vodji poslanskih skupin opravil naslednji teden, je dejal na novinarski konferenci. Kot je še poudaril, si bo prizadeval, da bi do konca naslednjega tedna predlagal mandatarja. "Takšna je moja želja," je dejal in dodal, da je to odvisno od izida posvetovanj.
Türk je pojasnil, da ima 30-dnevni rok za predložitev mandatarja, ki je začel teči 15. oktobra in se bo iztekel 15. novembra. "Verjamem, da bom lahko posvetovanja z vodji poslanskih skupin opravil nekje naslednji teden, tako da bi želel konec tedna imeti ta postopek za sabo," je poudaril.
Ob tem je tudi povedal, da se o teh zadevah še pogovarjajo s poslanskimi skupinami. "A računam, da bo možno nekje sredi tega 30-dnevnega roka priti do predloga za mandatarja, če se bodo tako izkazala posvetovanja s poslanskimi skupinami," je dejal in dodal, da se bodo postopki razvijali naprej v skladu z ustavo in drugimi predpisi. "Moja ocena je, da se vselej vlada po volitvah čim prej formira," je povedal, a dodal, da ni kakšnih posebnih razmer, da bi novo vlado nujno potrebovali ta trenutek. Pojasnil je, da je po naši ureditvi predviden dokaj dolg postopek "in znotraj teh rokov delujemo".
Türk je dejal, da se iz obiska na Kitajskem vrne naslednji torek in da lahko mandatarja predlaga kmalu po opravljenih posvetih s poslanskimi skupinami, "vprašanje pa je kdaj o tem odloča parlament". Ta potrebuje za to odločitev najmanj 48 ur časa, lahko pa si vzame nekaj več časa za odločitev, je pojasnil.
Predsednik je povedal, da je kot vsi državljani zainteresiran, da bi dobili dobro vlado, "ki bi uspešno ravnala v razmerah, ki jih imamo. Te so dobre, vendar nas čaka tudi nekaj nalog v prihodnje". Želi si tudi, da bi bil proces oblikovanja nove vlade kar se da skladen in da bi bila vlada programsko skladna. "In da se pri njenem oblikovanju ne daje prednosti personalnim rešitvam kar vnaprej," je dodal.
"Podpiram ta načela pri sestavljanju vlade, naprej od tega ne želim iti," je zatrdil in dodal, da je nadaljevanje in sama izbira delo strank in bodočega mandatarja.
Preučujejo čistopis koalicijske pogodbe
V Zares, DeSUS in LDS so prejeli čistopis predloga koalicijske pogodbe v sredo zvečer. Kot so pojasnili v vseh treh strankah, čistopis koalicijske pogodbe še preučujejo. Sekretar Zares Bogdan Biščak meni, da so bile praktično upoštevane vse njihove pripombe, poslanec DeSUS Vili Rezman pa ugotavlja, da je čistopis korektno zapisan.
Biščak je dejal, da so čistopis dali v obravnavo vodjem programskih odborov in tistim, ki so pripravljali izhodišča za koalicijska pogajanja. Po njegovih besedah hiter pregled čistopisa kaže, da so upoštevali večino pripomb stranke Zares. "Nekaj jih še ostaja za razpravo v soboto, jih pa ni zelo veliko," je dodal.
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.