"Svet delavcev družbe Sava Turizem je po vsebinskem pregledu postopkov prenosa sobaric na družbo Aktiva čiščenje, ki bodo na Obali izvedeni 1. marca, ugotovil, da je varnost služb zaposlenih enaka kot v družbi Sava Turizem, plače zaposlenim se zvišujejo, ohranja se pogodbena zaposlitev za nedoločen čas in upoštevani bodo hotelski standardi glede obremenitev zaposlenih," so v današnjem sporočilu za javnost nanizali v svetu delavcev.
V tej luči so ocenili, da je prenos sobaric poslovna odločitev v interesu družbe. Sindikat gostinstva in turizma Slovenije (SGIT) ima v družbi Sava Turizem zgolj 259 članov, hkrati pa izvršni odbor, predsednika in namestnika predsednika, ki lahko prevzame vlogo predsednika, zato ne vidijo težav pri prehodu zaposlenih k novemu delodajalcu, so dodali.
Pojasnili so še, da so sicer načeloma proti outsourcingu, da pa so ogorčeni nad pristopom in zavajanjem sindikata. "Zato pozivamo sindikat, da preneha s krnitvijo ugleda družbe in pozivanjem k stavki, saj s tem ogroža 1200 delovnih mest v družbi Sava Turizem," so sklenili.
V SGIT so minuli teden izrazili prepričanje, da gre pri prenosu zaposlenih na zunanje izvajalce "za škodljive prakse, ki vplivajo na socialni in materialni položaj delavcev". S tem, ko Sava Turizem prenaša sobarice, po njihovi oceni slabi tudi njihovo sindikalno organiziranost.
"Med outsourcanimi delavci je namreč tudi predsednica sindikata in članica sveta delavcev v Savi Turizem, ki ji je zaradi outsourcinga onemogočeno nadaljnje sindikalno delovanje in delovanje v svetu delavcev Save Turizem," so pojasnili. Ob tem so vodstvo družbe obtožili ustrahovanja in napovedali stavko.
V Savi Turizmu vse očitke zanikajo. Prepričani so, da gre pri vsem skupaj "za sindikalni boj v interesu sindikata za ohranitev moči in bonitet posameznikov, ki delujejo v interesu sindikata in ne svojih sodelavcev".
Sindikat delavcev gostinstva in turizma: Izjava sveta je v nasprotju s skupno odločitvijo
Na odločitev sveta delavcev so se odzvali v sindikatu, kjer menijo, da je izjava sveta rezultat pritiskov na člane sveta delavcev iz vrst sindikata ter drugačna od skupno sprejete odločitve. "Svet delavcev in sindikat družbe sta na posvetovanju za prenos sobaric iz Hotelov Bernardin na Aktivo čiščenje oba sprejela odločitev, da nasprotujeta outsourcanju sobaric v Hotelih Bernardin."
Kot opozarjajo v sindikatu, je svet delavcev organ, ki naj bi deloval v dobro zaposlenih. "Izjava, da je svet delavcev ogorčen nad pristopom in zavajanjem sindikata, je očitno nastala zaradi odsotnosti sedanje predsednice in članice sveta delavcev. Stavka je po Ustavi Republike Slovenije pravica delavcev in Svet delavcev družbe nima nikakršne pravice pozivati sindikat (to so zaposleni delavci v družbi), da preneha informirati svoje članstvo." Ob tem dodajajo, da svet delavcev tudi nima pravic navajati, kdo bo prevzel vlogo predsednika sindikata, "zaradi outsourcanja sedanje predsednice".
Poudarjajo tudi, da bodo "glasni" tudi za vse druge delavke in delavce, "ki so prešli k novemu delodajalcu zgolj zaradi stroškov dela in ker se s temi kadri, ki jih prav tako primanjkuje na trgu dela, ne želijo ukvarjati". Sindikat izpostavlja, da bosta v Savi Turizem v prihodnje dve vrsti sobaric – prve, ki prejmejo osnovno bruto plačo 700 evrov, in druge, ki bodo prejemale osnovno bruto plačo 1000 evrov. "Vendar tudi slednji znesek je še vedno 200 evrov pod minimalno plačo, ali še resneje, neto plača teh delavcev je na pragu revščine, ki je okoli 800 evrov."
KOMENTARJI (12)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.