Potem ko so evropski voditelji utrdili zavezo fiskalnega pakta za krepitev proračunske discipline in reševanje evra, sindikati nasprotujejo manjšanju socialnih transferjev. Predsednik Konfederacije sindikatov javnega sektorja Branimir Štrukelj meni, da sklenitev pakta zbližuje države oziroma jih povezuje v tesnejšo denarno povezavo, kar je po njegovem mnenju "najbrž pot do združevanja evropskih držav".
Vendar pa bistven problem tudi po tokratnem vrhu EU ostaja nerešen, je poudaril Štrukelj. "Dokler ne bo prevladal koncept socialne Evrope v odnosu do sedaj prevladujoče dominacije kapitala in finančnih inštitucij, ni mogoče govoriti o stabilni Evropi," je dejal. Po njegovem mnenju je samo povezana Evropa lahko tudi stabilna Evropa, ki omogoča perspektivo, je poudaril.
Štrukelj je spregovoril tudi o pozivu premierja Pahorja, ki je v Bruslju poudaril, da je oblikovanje nacionalnega konsenza za prizadevanje za članstvo Slovenije v fiskalni uniji podobno pomembno, kot je bilo v času osamosvojitve. Pri tem je izpostavil pomen sprejetja interventnega zakona in zakona o javnih financah.
Štrukelj je dejal, da bo treba do razrešitve vprašanja javnih financ in stroškov javnega sektorja priti s tistimi, ki imajo sedaj večino v parlamentu. "Kar se tiče naše konfederacije, je to trkanje na odprta vrata. Če bo večinska politika v parlamentu zagotovila, da ne bo enostranskih posegov v plače in število zaposlenih mimo že podpisanih dogovorov, potem je pogovor o interventnem zakonu relevanten," je pojasnil.
Manjši proračunski primanjkljaj – da, a ne na račun sociale
Predsednik ZSSS Dušan Semolič pa je poudaril, da znižanje proračunskega primanjkljaja "ni napačen cilj", vendar pa se ga lažje doseže v času gospodarske rasti, ne pa v trenutku recesije. Sindikati se po njegovem mnenju bojijo, da bodo ukrepi šli v smeri zmanjševanja sredstev, namenjenih sociali.
Celotni dialog med voditelji evropskih držav po mnenju Semoliča kaže na to, da niso zamenjali strategije, ki sloni na omejevanju, namesto da bi bila usmerjena na prihodkovno stran. Poudaril je, da bi nedvomno morali bolj omejiti kapital, vendar pa za to ni dovolj moči in volje.
Ob tem je Semolič še poudaril, da bi sindikati radi dočakali dan, ko si bodo "gospodje v Bruslju" kot glavni problem izpostavili zmanjševanje brezposelnosti. ZSSS se v zvezi s Pahorjevim pozivom strinja, da je to področje treba urediti, vendar pa obstajajo primernejša področja za varčevanje z denarjem. Nasprotujejo zamrznitvi pokojnin in socialnih transferjev, saj gre za najbolj ranljivo skupino ljudi.
KOMENTARJI (38)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.