Đuro Lukačević je pri Slovenskih državnih gozdovih zaposlen kot voznik tovornjaka. Iz gozdov les prevaža že 11 let, zato je srečanja z živalmi že navajen. Prejšnji teden je bilo še posebej zanimivo, saj je srečal kar tri volkove naenkrat. Peljal se je iz Banje Loke proti Stružnici po les in v bližini lovske koče v gozdu, ob cesti, opazil tri volkove. Eden je bil manjši, najverjetneje samica, predvideva Lukačević: "Potem so iz gozda prišli na gozdno cesto in jo prečkali. Fotografiral sem jih iz tovornjaka." Čeprav tovornjaka ni ugasnil, se volkovi niso prav nič bali. "Ko so bili na cesti, so zgolj pogledali proti meni, nato pa so po levi strani hoste mirno nadaljevali pot. Kot da me ni" je dodal.

Lukačević se ni prvič srečal z volkom
Na vprašanje, ali se jih je ustrašil, se je iz srca nasmejal: "Seveda se jih nisem ustrašil. To pa res ni nič takega. Tudi če bi stopil iz tovornjaka, me ne bi napadli, ampak bi se umaknili. Če se pred tabo znajde en sam, pobegne, če jih je več, se počasi pomikajo naprej."
Lukačević dobro pozna njihovo vedenje, saj jih vsako leto sreča od dva- do trikrat. Pred štirimi meseci si jih je prav tako prizadeval fotografirati, a so mu ušli: "Izstopil sem iz tovornjaka, a so zelo pohiteli in zbežali."

'Volk je izjemno previdna žival'
Je potrdil Rok Černe z Zavoda za gozdove Slovenije. Zato je zelo majhna verjetnost, da ga bomo videli oziroma srečali v njegovem naravnem okolju. "Volk se človeka boji in se mu bo umaknil. Do zdaj v Sloveniji nismo zabeležili njegovega napadalnega vedenja do človeka. Če pa že naletimo nanj, je najbolje, da ostanemo mirni in uživamo v redko videnem prizoru," predlaga Černe.
A volkovi niso edine živali, ki jih na svoj službeni gozdni poti srečuje Lukačević. Poleg košut, srn, jelenov in divjih prašičev je nekajkrat naletel tudi na medveda. "Volkove vidim večkrat kot medvede, saj jo medvedi še hitreje 'popihajo'," se je zasmejal. Z nobeno živaljo še ni imel neprijetnih izkušenj, da bi ga napadla ali kaj podobnega. Vendar tudi sam opozarja, da moraš biti vedno previden, saj nikoli ne veš, kdaj se žival počuti ogroženo in te napade.

Populacija volkov v Sloveniji narašča
V Sloveniji po zadnjih ocenah genetskega monitoringa živi približno 80 volkov v 12 tropih, od katerih si jih nekaj delimo s sosednjo Hrvaško. Populacija narašča in se je v primerjavi z letom 2010 podvojila, je pojasnil Černe. Zanimalo nas je, ali imamo letos že kaj novih volkov, mladičev, a je Černe odgovoril, da velikosti legel s sistematičnim monitoringom ni mogoče ugotoviti: "Je pa v večini tropov potrjena prisotnost mladičev s pomočjo zvočnega izzivanja oglašanja (howling)." Torej mladički so, a koliko jih je, se ne da ugotoviti.
Kako pogosto pride volk v naselje in kako nevaren je takrat?
Volk se približa naseljem izključno zaradi plenjenja rejnih živali, predvsem drobnice. Na območju razširjenosti jih bo napadel zgolj, če niso ustrezno zaščitene. "V letošnjem letu do konca avgusta zaznavamo 111 napadov volka na rejne živali, in sicer 80 primerov na drobnico, 24 na govedo in 8 na konje in osle," je razložil Černe, ki je sicer prepričan, da so ograje zelo učinkovite pred napadi volkov. "Pri tem je ključnega pomena višina ograje. Visoka mora biti 160 centimetrov. Učinkovita je le, če jo uporabljamo pravilno: poskrbeti moramo za stalen in dovolj močan električni tok in ozemljitev, s košnjo moramo vzdrževati pas ob ograji, ograja mora biti napeta in ne povešena. Hkrati z električno ograjo priporočamo tudi uporabo več pastirskih psov," je strnil.
KOMENTARJI (64)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.