Z visokimi temperaturami, ki nas razvajajo v prvem aprilskem tednu, se je začelo tudi obdobje, ko medvedi zapuščajo svoje brloge. Da bi se nevarnemu srečanju izognili, je najbolje, da se izogibate krajem, kjer bi utegnili biti brlogi. Če pa na medveda kljub temu naletite, je najpomembneje, da ostanete mirni in presodite situacijo. Medvedi v Evropi namreč praviloma ne napadejo človeka, ampak to storijo le iz strahu ali občutka ogroženosti.
Ob upoštevanju nekaj osnovnih pravil se lahko možnost konflikta s to največjo slovensko zverjo zelo zmanjša, opozarjajo na ministrstvu za okolje in prostor. Koraki, kako se odzvati, pa se razlikujejo glede na okoliščine srečanja.
Ko medved zazna človeka, sta najpogostejša dva scenarija. V večini primerov medved zapusti območje, še preden človek zazna njegovo prisotnost. Druga možnost je, da se dvigne na zadnje noge in preveri okolico. S to držo ne izkazuje napadalnosti, opozarjajo na okoljskem ministrstvu, zato je dobro, da opozorite nase z mirnim glasom. Medved bo tako zaznal bližino človeka in se umaknil.
Bodite opazni, psi naj bodo na povodcih
Podrobnosti, kako se sprehajati po naravi, so dodali slovenski strokovnjaki za velike zveri, ki dajejo ob sprehodih v naravi naslednja priporočila: Gibati se moramo tako, da smo opazni, še posebej v grmovju ali gostem rastju. Lastniki psov naj imajo svoje ljubljenčke na povodcu. Če zagledate medveda, se mu ne približujte in ga ne nadlegujte, opazujte ga in se tiho umaknite v smer, iz katere ste prišli.
Medved v človeku ne vidi plena, temveč grožnjo in se mu, če je to le mogoče, najraje izogne, še poudarjajo na ministrstvu. Verjetnost za napad se poveča, če se človek približa medvedki z mladiči ali medveda preseneti zelo na blizu. Če se pes po gozdu giba brez povodca in sreča medveda, bo medveda razdražil. Nato pa bo pes pri lastniku iskal zavetje in tako zver pripeljal k človeku.
Volku nikakor ne sledite
Redka so prav tako srečanja z volkovi, saj se tudi ta zver človeku najraje izogne. Tudi pri teh srečanjih so priporočila strokovnjaki podobna. V okviru projekta Life wolfalps priporočajo: Če volka opazite v daljavi, ga mirno in tiho opazujte in mu ne sledite. Če ga presenetite in je bližnje srečanje neizbežno, bo pobegnil; adrenalina v sebi se takrat lahko znebite tudi tako, da kričite ali ploskate. Če opazite volka, ki lovi divjad, se ne vmešavajte, saj zver opravlja svojo naravno nalogo plenilca; enako velja za volka, ki je divjad uplenil in se z njo hrani – tudi takrat se je najbolje tiho umakniti.
KOMENTARJI (87)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.