Slovenija

Srečanje vojnih invalidov

Logatec, 25. 10. 2008 15.18 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

V logaškem centru veteranov vojne za Slovenijo so se prvič srečali vojni invalidi in družinski člani umrlih v osamosvojitveni vojni leta 1991.

"Spregovoriti želimo o težavah in se dogovoriti, kako naprej," je na srečanju veteranov vojne za Slovenijo dejal predsednik Združenja vojnih invalidov 91 Jože Romšak.

Srečanja v Logatcu se je udeležil tudi Janez Stanovnik, predsednik Zveze združenj borcev za vrednote NOB.
Srečanja v Logatcu se je udeležil tudi Janez Stanovnik, predsednik Zveze združenj borcev za vrednote NOB. FOTO: POP TV

Vojni invalidi in družinski člani umrlih v osamosvojitveni vojni so lani ustanovili Združenje vojnih invalidov 91, danes pa so se prvič zbrali na srečanju, na katerem so bili tudi predstavniki nekaterih drugih veteranskih organizacij: iz Zveze društev vojnih invalidov Slovenije, Združenja veteranov vojne za Slovenijo, združenja Sever in Zveze združenj borcev za vrednote NOB. Na srečanju so vojni invalidi in svojci umrlih spregovorili o svojih težavah, spomnili pa so se tudi obletnice odhoda zadnjega vojaka JLA iz Slovenije in mednarodnega dneva miru.

"Če bomo organizirani in enotni ter bomo imeli dober program, bomo lažje uresničili svoje cilje in namene, predvsem kar se tiče ohranjanja pravic, ki jih imamo, in morda pridobili še kakšno," pravi Romšak in dodaja, da bodo poskušali doseči nekoliko večjo pozornost države in drugih organizacij. Vojni invalidi in svojci umrlih v zadnji vojni ugotavljajo, da je veteranskih organizacij veliko, število veteranov se povečuje, veliko je proslav in izrečenih besed, medtem ko je o vojnih invalidih bolj malo govora, zaradi česar se počutijo zapostavljene oziroma odrinjene. "Če smo med vojno odigrali pomembno vlogo, naj se to jasno pove in naj to tudi občutimo," pravi Romšak.

Invalidi se srečujejo z težavami

Združenje vojnih invalidov 91 so ustanovili lani. V Sloveniji je 105 ljudi s statusom invalida iz osamosvojitvene vojne in okoli 60 družinskih članov umrlih. V združenju je trenutno okoli 80 članov. Kot pravi Romšak, imajo nekaj težav z iskanjem ostalih vojnih invalidov, saj združenje nima dostopa do evidenc upravnih enot.

Romšak priznava, da je država z zakonskimi predpisi poskrbela za invalidnine in rente, poudarja pa, da se invalidi srečujejo z drugimi težavami. "Ko je nekdo postal invalid, se mu je zaključila življenjska kariera; nekateri so bili upokojeni, drugi so morali oditi na slabša delovna mesta, nekateri so še danes brez zaposlitve. Nihče ne vodi evidence, nihče ni pripravljen priskočiti na pomoč, zato moramo sami nekaj narediti," je poudaril Romšak.

Vdove ostale brez službe

Vlogo združenja vojnih veteranov Romšak vidi predvsem v opozarjanju pristojnih služb na težave. "Nekatere težave so se začele kazati šele zdaj. Z njimi se na primer srečujejo družinske upravičenke – vdove. Otroci so se izšolali, pri čemer je pomagala država, zdaj pa so ostale same, z nizkimi pokojninami, brez službe," meni Romšak.

Srečanja v Logatcu se je udeležil tudi Janez Stanovnik, predsednik Zveze združenj borcev za vrednote NOB. "Slovenija se je za samostojnost borila celo stoletje, zato obstaja kontinuiteta med invalidi vojne, tako prve in druge svetovne vojne pa tudi vojne za Slovenije," pravi Stanovnik. Zveza združenj borcev je koordinator delovanja vseh veteranskih organizacij, "ena od glavnih aktivnosti je prav pomoč invalidom in žrtvam vojn," je še povedal Stanovnik.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20

KOMENTARJI (6)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Tonček Balonček
26. 10. 2008 11.21
Rupel je takrat predlagal, da bi vse skupaj vodili kar iz tujine, kot npr. Dalajlama!
Tonček Balonček
26. 10. 2008 11.04
Ampak Danilota takrat ni videl zraven vsaj on ne!
Tonček Balonček
26. 10. 2008 09.05
Ta \"vojna\" je na slovenski strani terjala 9 žrtev iz TO, 2 miličnika, tri civiliste in enega vojaka (Meljak v helikopterju s kruhom), tj. skupaj 15 ljudi, če ne štejemo tujcev. Te žrtve so imele očitno v povprečju po tri otroke, če obstaja 60 ožjih družinskih članov. V petnajstih dneh ni redko, da je po petnajst mrtvih tudi na anših cestah, pa smo se na to že popolnoma navadili s enam zdi že popolnoma običajno, v Sloveniji tudi nimamo nobenega združenja svojcev žrtev nasilja na cestah ali invalidov, ki so to postali zaradi nasilja v prometu! \"Ko je nekdo postal invalid, se mu je zaključila življenjska kariera; nekateri so bili upokojeni, drugi so morali oditi na slabša delovna mesta, nekateri so še danes brez zaposlitve. Nihče ne vodi evidence, nihče ni pripravljen priskočiti na pomoč....., zato moramo sami nekaj narediti\" je dejal Romšek!
User393232
26. 10. 2008 08.31
z vsem spoštovanjem do invalidov in žrtev ampak\" vojni veterani\", bolj primerno če si nataknejo vzdevek \"povojni preprodajalci\" orožja in opreme. danrs so nekateri na visokih funkcijah sicer so v političnem zatonu,dokler so drugi predsedniki sramotilnih društev zamaskiranih s starodavnimi imeni kot recimo HERVARDI.
Tonček Balonček
25. 10. 2008 18.49
Kaj pa žrtve komunističnega nasilja, med in povojnega? Se bomo lahko priključili tudi vsi tisti, ki bomo naslenja štiri leta (če ne bo koalicija razpadla prej!) spet trpeli pod tem komunajzarskim škorenjem?
User400795
25. 10. 2008 17.06
-Apofis- ne, me pa zanima, ce je bilo poskrbljeno za manjsino.