Slovenija

Spremenjeni pogoji upokojevanja

Ljubljana, 12. 01. 2003 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Ob postopni uveljavitvi reforme pokojninskega in invalidskega zavarovanja letošnje leto prinaša več novosti. Glede na lansko leto je za ženske zvišana potrebna starost za uveljavljanje pravice do starostne pokojnine, spremenjen pa je tudi način izračuna pokojninske osnove.

Ženske se bodo lahko upokojile kasneje
Ženske se bodo lahko upokojile kasneje FOTO: Dare Čekeliš

Ženske se lahko v letošnjem letu upokojijo, če so stare 54 let in štiri mesece in imajo 35 let in šest mesecev pokojninske dobe, če so stare 59 let in štiri mesece in imajo najmanj 20 let pokojninske dobe oziroma če so stare 61 let in štiri mesece in imajo najmanj 15 let zavarovalne dobe. "Če takšnih pogojev ženske ne izpolnjujejo, nimajo pravice do uveljavljanja starostne pokojnine," je poudaril svetovalec generalnega direktorja ZPIZ Kuhelj.

Za moške se potrebna starost za uveljavljanje pravice do starostne pokojnine ne spreminja in se lahko tudi v letu 2003 upokojijo, če so stari 58 let in imajo 40 let pokojninske dobe, če so stari 63 let in imajo najmanj 20 let pokojninske dobe oziroma če so stari 65 let in imajo najmanj 15 let pokojninske dobe.

Medtem ko se pri ženskah polna starost v prehodnem obdobju prekriva z minimalno starostjo za pridobitev pravic, pa je pri moških polna starost letos 60 let (lani 59 let in šest mesecev). Moškemu, ki bo uveljavljal pravico pri nižji starosti (to možnost ima, če bo uveljavljal pravico do starostne pokojnine pri 58. letih starosti in 40. letih pokojninske dobe) in nima 40 let delovne dobe, se bo pokojnina znižala za vsak mesec manjkajoče starosti za 0,3 odstotka (upokojitev v starosti 58 do 59 let) oziroma za 0,25 odstotka (upokojitev v starosti od 59 do 60 let). Če je npr. moški star 58 let in ima 40 let pokojninske dobe, od katere je npr. štiri leta dokupljene dobe na račun študija, izpolnjuje pogoje in gre lahko v pokoj. Toda ker nima polne starosti, se mu bo pokojnina zmanjšala. Zakon namreč spodbuja odlaganje upokojitve na poznejši čas.

Pokojninska osnova na podlagi 13 let najugodnejših zaporednih plač

kupovanje zdravil
kupovanje zdravil FOTO: Reuters

Višina pokojninske osnove, na podlagi katere se odmeri pokojnina, se praviloma določi na podlagi plač, ki jih je zavarovanec prejel, oziroma od zavarovalnih osnov, od katerih so mu bili obračunani prispevki. V letu 2003 se pokojninska osnova izračunava na podlagi plač oziroma zavarovalnih osnov iz katerih koli zaporednih najugodnejših 13 (lani 12) let zavarovanja.

V letošnjem letu bo lahko pravico do državne pokojnine uveljavila oseba, ki je dopolnila 68 let ali več (lani 69), če je med 15. in 65. letom starosti imela najmanj 30 let prijavljeno stalno bivališče v Sloveniji in če nima pravice do pokojnine po našem oziroma kakem tujem javnem sistemu pokojninskega zavarovanja, ob tem pa tudi njeni lastni dohodki ne presegajo premoženjskega cenzusa za pridobitev pravice do varstvenega dodatka. Poleg teh oseb pa bo tako kot doslej lahko pridobila pravico do državne pokojnine tudi oseba, ki je dopolnila 65 let starosti, če med drugim izpolnjuje pogoje, določene s predpisi o socialnem varstvu za dodelitev trajne denarne socialne pomoči.

Spremenjeni pogoji za vdovsek pokojnine

Kuhelj je omenil še spremenjene pogoje za pridobitev pravice do vdovske pokojnine, saj se je za vdove zvišala potrebna starost za pridobitev te pravice za šest mesecev, za vdovca pa se je za šest mesecev znižala. Tako bo vdova letos pridobila pravico do vdovske pokojnine, če bo ob smrti svojega partnerja dopolnila 52 let starosti (lani 51 let in šest mesecev), vdovec pa 53 let (lani 53 let in šest mesecev).

Vdovi ali vdovcu, ki ima poleg pravice do lastne starostne ali invalidske pokojnine pravico tudi do vdovske pokojnine, se lahko, če je to ugodneje, poleg lastne pokojnine izplačuje del vdovske pokojnine. V letu 2003 znaša ta del 7,5 odstotka (lani pet odstotkov) vdovske pokojnine. Skupno izplačilo lastne pokojnine in dela vdovske pokojnine pa v letošnjem letu ne sme presegati 98.187 tolarjev, tj. zneska povprečne pokojnine, izplačane v državi v letu 2002.