upokojevanje

Pogajanja o pokojninskih spremembah: dogovor naj bi podpisali v ponedeljek

24. 03. 2025 19.13

Pogajalska skupina Ekonomsko-socialnega sveta za pokojninske spremembe je nadaljevala delo z vsebinskega vidika, a se še niso zaključila. Zdaj bo vlada pripravila osnutek dogovora o usklajenosti členov, ki ga bodo obravnavali organi delodajalcev in sindikatov. Če se bodo ti strinjali z vsebino, bodo dogovor podpisali v ponedeljek. Potem bo sledila javna obravnava. Po neuradnih informacijah naj bi se v skladu s spremembami upokojitvena starost postopno od leta 2028 podaljševala s 65 na 67 let za tiste z najmanj 15 leti zavarovalne dobe.

SDS zbral dovolj podpisov za referendum. Arčon: Manipulacija volivcev

20. 03. 2025 11.59

SDS je zbral dovolj podpisov za razpis referenduma o zakonu o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti, je na novinarski konferenci sporočil poslanec Zvone Černač. Do vključno srede, ko so aktivno zbirali podpise, so jih zbrali več kot 47.000, v DZ jih bodo vložili v prihodnjih dneh, je napovedal. Da gre v resnici za manipulacijo volivcev, razpis, uperjen je proti kulturi, pa je kritično ocenil podpredsednik vlade Matej Arčon.

Kolektor Sikom bo ustavil proizvodnjo v Kočevju

10. 03. 2025 09.46

Podjetje Kolektor Sikom bo zaradi upada naročil in neugodnih razmer v avtomobilski industriji postopoma ustavilo proizvodnjo v Kočevju, kjer dela 55 ljudi. To naj bi se zgodilo konec letošnjega leta, zmanjševanje števila zaposlenih pa bo potekalo postopno, so v družbi povedali za kočevski lokalni spletni portal E-utrip.

V Zavarovalnici Triglav zavračajo navedbe o odpuščanju

20. 01. 2025 08.35

Zadnja dejanja, indici in informacije kažejo, da nameravajo v Zavarovalnici Triglav odpustiti več sto ljudi, opozarja Konferenca sindikatov zavarovalništva Slovenije. V Zavarovalnici Triglav navedbe zavračajo in jih označujejo kot zlonamerne. V letošnjem letu se bo število zaposlenih glede na načrte celo okrepilo, so zapisali.

Tudi Kitajci bodo morali garati dlje

01. 01. 2025 11.13

Vlada v Pekingu več desetletij ni posegala v pokojninsko zakonodajo, meja za upokojitev je v državi z okoli 1,4 milijarde prebivalcev doslej veljala za eno najnižjih na svetu. Toda vladajoča komunistična partija se ni mogla izogniti nepriljubljeni potezi, saj se število prebivalcev zmanjšuje. Zaradi vse večjih demografskih težav Kitajska tako zdaj zaostruje pogoje za upokojitev.

V Alpini do konca leta brez službe 60 delavcev

24. 05. 2024 17.27

Da razmere v Alpini niso rožnate, kažejo načrti vodstva. Del proizvodnje bodo namreč preselili v Bosno in Hercegovino, v Žireh pa bi tako brez službe ostalo okoli 60 delavcev. Razlogi pa: slabi rezultati poslovanja, nizko število naročil in vse višji stroški.

Slovenija bo nadzor na mejah podaljšala še za pol leta

22. 05. 2024 10.51

Po tem, ko se je za podaljšanje nadzora na meji s Slovenijo odločila Italija, se je za podaljšanje nadzora na mejah s Hrvaško in Madžarsko odločila tudi Slovenija. Nadzor na mejah bo podaljšan do 21. decembra, je povedal notranji minister Boštjan Poklukar v izjavi za javnost, odločitev pa je padla na podlagi stanja na Bližnjem vzhodu, kjer se zadeve po Poklukarjevih besedah le zaostrujejo. Hrvaški notranji minister Davor Božinović pa je kasneje sporočil, da zagotovo ne pričakuje nikakršnega zaostrovanja.

Meja za starostno upokojevanje bi se pomaknila na 67 let

01. 04. 2024 19.30

Bomo po propadli zdravstveni in spodleteli davčni reformi dobili vsaj pokojninsko? Prenovljen pokojninski sistem kot glavni pogoj za upokojitev ohranja 40 let dela, premika pa mejo za starostno upokojevanje na 67 let, torej za tiste, ki bodo delali manj kot 40 let, napovedujejo avtorji reforme z ministrstva za delo. Vlada, ki bi sicer o izhodiščih morala odločati že v začetku leta, pa zaradi popravkov finančnega ministrstva še ni, se bo s predlogom predvidoma seznanila čez nekaj tednov. In če so premierjevi izbranci za področje ekonomije denimo pozdravili, da se pri izračunu pokojnine upošteva 40 let in ne več 24, so glede finančne vzdržnosti doslej znanega zadržani.

Nemški Bosch namerava ukiniti 1500 delovnih mest

11. 12. 2023 11.31

Nemški industrijski velikan Bosch, ki skrbi tudi za dobavo avtomobilskih delov, namerava do konca leta 2025 ukiniti 1500 delovnih mest v razvoju, administraciji in prodaji. Kot razlog so v podjetju navedli razvoj avtomobilske industrije, ki se premika od motorjev z notranjim zgorevanjem k električnim vozilom.

Bomo še imeli pokojnine?

21. 10. 2023 10.38

Dobra novica za upokojence: prihodnje leto bodo pokojnine nekoliko višje, predvidoma za 8,2 odstotka. Gre za eno najvišjih rednih uskladitev pokojnin doslej. A hkrati je kruto dejstvo: zaradi nizkih plač v preteklosti pogosto tudi 40 let dela ni dovolj za dostojno starost; dobra polovica upokojencev danes živi s pokojninami, ki so pod pragom tveganja revščine. Več kot 40 odstotkov prejema manj kot 700 evrov, kar ne zadošča niti za pokritje minimalnih življenjskih stroškov.

'Nihče ni pristaš tega, da delamo do smrti'

07. 10. 2023 07.00

Kot kaže, bo še vroče tudi v razpravi o pokojninski reformi. Znana so namreč nekatera nova izhodišča, ki jih snujejo na ministrstvu za delo. Med njimi dvig starostnega upokojevanja s 65 na 67 let, pa tudi, da bi pri izračunu višine pokojnine upoštevali 40 let in ne več 24. Več bi za pokojnine po novem prispevali delodajalci, manj delavci. Višji upokojitveni starosti že zdaj nasprotujejo mladi. V sindikatu Mladi Plus opozarjajo, da bi morala vlada pokojninsko blagajno najprej polniti z drugimi ukrepi, kot je denimo boljša dostopnost mladih do rednih oblik zaposlitve.

Ministrstvo upa, da bo novela zakona o delovnih razmerjih septembra na vladi

03. 08. 2023 14.13

Osnutek novele zakona o delovnih razmerjih prinaša napredne rešitve za delavce, pravijo na ministrstvu za delo. A v javno obravnavo je šel neusklajen, tudi zato so delodajalci izstopili iz ESS-ja, zdaj pa so se v medresorskem usklajevanju pojavili novi predlogi, ki zahtevajo dogovor. Ministrstvo za delo kljub temu upa, da bo novela na vladi septembra.

Pokojninska reforma: starosti ne bi spreminjali, bi pa spodbujali kasnejšo upokojitev

11. 07. 2023 19.55

Izhodišča za pokojninsko reformo, ki jih je ministrstvo za delo predstavilo pogajalski skupini Ekonomsko-socialnega sveta in na srečanju z novinarji, ne predvidevajo sprememb pri pogoju za starostno upokojitev, po katerem je treba imeti 60 let starosti in 40 let pokojninske dobe brez dokupa. Za kasnejši odhod iz zaposlitve predlagajo mehke ukrepe.

Protesti proti pokojninski reformi v Franciji: aretacije, solzivec in vodni top

17. 03. 2023 14.29

Po vsej Franciji je bilo zaradi protestov proti pokojninski reformi aretiranih že najmanj 310 ljudi. Francoska vlada je namreč v četrtek reformo sprejela mimo parlamenta, starost upokojitve pa se je tako dvignila za dve leti. Po sprejemu reforme so francoski poslanci že vložili dva predloga nezaupnice vladi premierke Elisabeth Borne. Pokojninsko reformo je sprejela tudi španska vlada. Reforma med drugim predvideva povečanje prihodkov pokojninskega sklada s počasnim, toda vztrajnim višanjem prispevkov. Za razliko od Francije pa reforma, ki jo mora še potrditi španski parlament, ni naletela na množični odpor, čeprav jo kritizirajo podjetniki in opozicija.

Čez tri leta bo manjkalo že več kot 10.000 poklicnih voznikov

24. 01. 2023 06.00

Kdo bo skrbel, da trgovinske police ne bodo prazne, da bodo surovine pravočasno v podjetjih, kdo preprečil zamude pri dostavah, kdo bo preprečil rast cen izdelkov in blaga? Vse to so posledice prekinitev oziroma motenj v dobavnih verigah, ki se po Evropi že pojavljajo. V Sloveniji v tem trenutku manjka 3.800 voznikov, v Evropi okoli pol milijona. Po podatkih Mednarodnega združenja za cestni transport bo do leta 2026 na stari celini manjkalo že za eno Slovenijo ali 2 milijona šoferjev. Delodajalci vse težje privabijo voznike iz balkanskih držav in sprejemajo tudi povsem neuke ljudi ter upajo, da bodo težave rešili šoferji iz Azije.

Gradbeništvo v velikih težavah, tuji delavci pa bežijo

23. 01. 2023 06.00

Kdo bo gradil tretjo razvojno os? Kdo bo gradil socialna stanovanja? Kdo bo posodobil železnice, kdo razširil avtoceste, ki se utapljajo v gneči? Kdo bo gradil domove, bolnišnice, šole, vrtce? Kdo bo izvedel energetsko sanacijo stavb, kdo nujno protipotresno obnovo osmine vseh zgradb v Sloveniji, v katerih živi 60.000 ljudi? V načrtih Gen-energije je gradnja desetih hidroelektrarn na srednji Savi, pa ključnega energetskega stebra, drugega bloka jedrske elektrarne. Slovenskemu gospodarstvu trenutno primanjkuje skoraj tretjina delovne sile, v gradbeništvu okoli 5000 parov rok, napovedi pa so še bolj črne, balkanski bazen in vir delovne sile je prazen.

Kaj narediti, da vaša pokojnina ne bo znašala samo 600 evrov?

09. 01. 2023 00.15

Sploh sedaj v času visoke inflacije je zelo pomembno, da se odločimo za primerno obliko investiranja za svojo prihodnost.

Pravna mreža ljudem v pomoč pri pridobivanju osebnih zdravnikov

03. 01. 2023 13.13

V Pravni mreži za varstvo demokracije so se namenili ponuditi pravno pomoč osebam, ki kljub plačevanju zdravstvenega zavarovanja ne morejo pridobiti osebnega zdravnika, saj menijo, da jim je s tem kršena zakonska pravica. Kot je pojasnila Anuška Podvršič iz mreže, akcijo razumejo kot dodatno spodbudo državi, da ljudem zagotovi zdravnike.

Zdravniki in medicinske sestre k zasebnikom po boljše plače

16. 09. 2022 06.00

Samo letos je novogoriško bolnišnico zapustilo že več kot 40 zaposlenih. To je le en konkreten primer s kako grozovito stisko se soočajo javne bolnišnice. Medicinske sestre in zdravniki namreč k zasebnikom odhajajo zaradi boljših pogojev in višje plače. Izobraženi kader pa ne odhaja samo k zasebnikom. Boljšo plačo medicinske sestre najdejo tudi zunaj svojega poklica – na blagajni v trgovskem centru. Je poklic medicinske sestre zaradi nizkih plač postal razvrednoten?

Kako uvesti krajši delovni čas? 'Preskakovanje korakov vodi v neuspeh'

09. 07. 2022 07.00

Smo v obdobju, kjer vsak drugi zaposleni dela več kot osem ur na dan, na leto imamo 1,4 milijona bolniških odsotnosti, od tega jih je več kot pol povezanih neposredno z delom. Naša delovna populacija se vse bolj stara, vsaki drugi občuti stres na delovnem mestu, vsaki tretji pa izgorelost, ki se iz leta v leto povečuje. Vstopamo v neko moderno suženjstvo, kjer smo – namesto da bi bila naša prioriteta družina – čedalje bolj vpeti v delo, opozarja Jasmina Alić in ponuja rešitev: skrajšan delovni čas. "Bolje je biti obkrožen z zadovoljnimi sodelavci, ker le tako lahko podjetje na dolgi rok napreduje," pravijo v podjetju Donar, kjer to že prakticirajo.

Zaskrbljujoče: Za družinskega zdravnika le 15 prijav od 70 razpisanih

07. 05. 2022 20.18

Po prvem krogu prijav na nacionalni razpis specializacij, ki ga je aprila objavila Zdravniška zbornica Slovenije, se je za specializacijo družinske medicine prijavilo zaskrbljujoče malo število kandidatov. Na 70 razpisanih mest se je za poklic družinskega zdravnika prijavilo le 15 posameznikov. Slabo kaže tudi pediatriji, saj se je od odprtih 15 zapolnilo le šest mest. Je pa nasprotno veliko zanimanja za dermatologijo in ginekologijo, kjer se za eno mesto poteguje kar sedem kandidatov.

Koncern Kolektor z novim poslovnim modelom in novim vodstvom

08. 04. 2022 13.04

Koncern Kolektor, ki je lansko leto sklenil z nekaj več kot 900 milijonov evrov prihodkov od prodaje, namerava to letos povečati na milijardo evrov. Na izzive poslovnega okolja je odgovoril z novim poslovnim modelom, v katerem so koncern razdelili na skupine Mobility, Technologies in Construction, in novimi vodilnimi.

Ustavno sodišče razveljavilo določbe o upokojevanju starejših delavcev

17. 12. 2021 12.16

Ustavno sodišče je razveljavilo določbe zakona o delovnih razmerjih in zakona o javnih uslužbencih glede upokojevanja starejših delavcev. Določilo je sicer izpodbijalo sedem reprezentativnih sindikatov in zagovornik načela enakosti. Minister Janez Cigler Kralj pravi, da odločitev spoštujejo.

Mladi za podnebno pravičnost o strategiji za izstop iz premoga: Bogati naj za prehod plačajo več

15. 04. 2021 14.12

Gibanje Mladi za podnebno pravičnost so ob koncu javne obravnave osnutka strategije za izstop iz premoga k dokumentu vložili vrsto pripomb. Strategija se jim zdi z vidika reševanja podnebne krize razmeroma zadovoljiva, a opozarjajo, da je na socialnem in zdravstvenem področju nesprejemljiva.

Sporne sklepe prejelo 52 zaposlenih v Policiji in na MNZ. 'Sklepi so pravno nični'

01. 03. 2021 14.16

Sklepi o prenehanju delovnega razmerja, ki so jih v petek prejeli zaposleni v Policiji in na ministrstvu za notranje zadeve, so pravno nični, pojasnjuje pravni strokovnjak Andraž Teršek. Spomnimo, da je Ustavno sodišče začasno zaustavilo izvajanje členov o t. i. prisilnem upokojevanju. Kljub temu je več dni zatem 52 zaposlenih prejelo sporne sklepe.

Nekateri zaposleni v Policiji naj bi prejeli sklepe o prenehanju delovnega razmerja

26. 02. 2021 21.31

Sindikat policistov Slovenije je sporočil, da so nekateri zaposleni prejeli sklepe delodajalca o prenehanju delovnega razmerja na podlagi določb, ki delodajalcu omogočajo, da zaposlenemu odpove delovno razmerje, če ta izpolnjuje pogoje za upokojitev. Te je nedavno sprejel DZ, a jih je ustavno sodišče po pritožbi sindikatov začasno zadržalo.

Ustavno sodišče glede prisilnega upokojevanja pritrdilo sindikatom

23. 02. 2021 12.41

Ustavno sodišče je pritrdilo sindikatom in začasno zadržalo izvajanje zakonskih določb, ki se nanašajo na prisilno upokojevanje starejših delavcev. Kot je v odločitvi navedlo sodišče, s prenehanjem pogodbe o zaposlitvi preneha delovno razmerje, s tem pa tudi pravice delavcev, ki izvirajo iz delovnega razmerja. Posledica odpovedi pogodbe o zaposlitvi za starejše delavce, za katere je še posebej značilna težja zaposljivost, ne bi pomenila le izgube zaposlitve, ampak bi lahko pomenila tudi konec njihove poklicne kariere, opozarjajo.

Odzivi: Starejši se bodo položajev 'držali kot pijanci plota'

23. 02. 2021 16.02

Potem ko je ustavno sodišče začasno zadržalo zakonska določila glede upokojevanja starejših delavcev z izpolnjenimi pogoji za starostno upokojitev, se vrstijo odzivi. Pri OZS in GZS menijo, da gre za napačno odločitev, na ministrstvu za delo pa v odzivu izpostavljajo pozitivne učinke nove ureditve za zaposlovanje mladih in zaposljivost starejših.

Svetovno prvenstvo na Pokljuki navdušilo s predstavo

23. 02. 2021 14.18

Ustavno sodišče je pritrdilo sindikatom in začasno zadržalo izvajanje zakonskih določb, ki se nanašajo na prisilno upokojevanje starejših delavcev. Kot je v odločitvi navedlo sodišče, s prenehanjem pogodbe o zaposlitvi preneha delovno razmerje, s tem pa tudi pravice delavcev, ki izvirajo iz delovnega razmerja. Posledica odpovedi pogodbe o zaposlitvi za starejše delavce, za katere je še posebej značilna težja zaposljivost, ne bi pomenila le izgube zaposlitve, ampak bi lahko pomenila tudi konec njihove poklicne kariere, opozarjajo.

'Prisilno' upokojevanje: ustavno sodišče naj bi zadržalo izvrševanje spornih členov

22. 02. 2021 15.32

Spomnimo, sindikati so januarja vložili zahtevo za presojo ustavnosti in začasno zadržanje izvrševanja dveh členov iz sedmega protikoronskega zakona, na podlagi katerih bi lahko delodajalec zaposlenim, ki izpolnjujejo pogoje za starostno upokojitev, odpovedal delovno razmerje brez razloga. Po naših informacijah bo ustavno sodišče pritrdilo sindikatom in začasno zadržalo izvrševanje teh dveh členov.