Tujina

Splav kot temeljna človekova pravica v EU?

Strasbourg, 07. 07. 2022 15.34 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Evropski parlament je na plenarnem zasedanju v Strasbourgu sprejel resolucijo, v kateri je države članice Evropske unije pozval, naj pravico do umetne prekinitve nosečnosti uvrstijo med temeljne pravice povezave. Resolucijo so v odzivu na prepoved splava v ZDA evropski poslanci sprejeli s 324 glasovi za, 155 proti ter 38 vzdržanimi.

V resoluciji o odločitvi vrhovnega sodišča ZDA o odpravi pravice do splava in potrebi po zaščiti pravice do splava in zdravja žensk tudi v EU pozivajo k vključitvi pravice do splava v Listino EU o temeljnih pravicah, so sporočili iz Evropskega parlamenta.

Na plenarnem zasedanju v Strasbourgu je Evropski parlament sprejel resolucijo, v kateri je države članice Evropske unije pozval, naj pravico do umetne prekinitve nosečnosti uvrstijo med temeljne pravice povezave.
Na plenarnem zasedanju v Strasbourgu je Evropski parlament sprejel resolucijo, v kateri je države članice Evropske unije pozval, naj pravico do umetne prekinitve nosečnosti uvrstijo med temeljne pravice povezave. FOTO: AP

Svetu bi bilo treba predložiti predlog za spremembo 7. člena listine, s katero bi dodali, da "ima vsakdo pravico do varnega in zakonitega splava". Evropski poslanci pričakujejo, da se bo Evropski svet sestal in razpravljal o konvenciji za revizijo pogodb EU, kot je že navedel v svoji resoluciji 9. junija, so dodali.

Obsodili nedavno odločitev ZDA

Obsodili so tudi nedavno odločitev vrhovnega sodišča ZDA, ki je odločanje o pravici do splava vrnilo v roke zveznih držav, ki lahko sedaj uvedejo prepoved splava.

V resoluciji izražajo popolno solidarnost in podporo ženskam v ZDA in tistim, ki sodelujejo pri zagotavljanju in spodbujanju pravice in dostopa do zakonite in varne pomoči pri splavu v tako težkih okoliščinah. Ameriški kongres pozivajo, naj sprejme predlog zakona, ki bo zaščitil pravico do splava na zvezni ravni.

Zaskrbljeni so tudi zaradi morebitnega porasta financiranja skupin, ki nasprotujejo enakopravnosti spolov in pravici do možnosti izbire po svetu, tudi v Evropi. Pozivajo države članice EU, naj dekriminalizirajo splav ter odpravijo vse pravne, finančne, socialne in praktične omejitve, ki še vedno omejujejo dostop do umetne prekinitve nosečnosti v nekaterih državah članicah.

Države članice EU bi morale zagotoviti dostop do varne, zakonite in brezplačne umetne prekinitve nosečnosti, zdravstvenega varstva nosečnic in porodnic, prostovoljnega načrtovanja družine, mladim prijaznih storitev ter preprečevanja širjenja okužb z virusom HIV, zdravljenja in podpore brez diskriminacije, piše v resoluciji.

Poslanci še menijo, da bi Evropska komisija in države članice morale okrepiti politično podporo zagovornikom človekovih pravic in ponudnikom zdravstvenih storitev, ki si prizadevajo za izboljšanje spolnega in reproduktivnega zdravja in pravic.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (10)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Theodorious 84
09. 07. 2022 10.09
Ko na 24ur nabijate o nedavni odločitvi vrhovnega sodišča ZDA, da odločanje o splavu prepusti zveznim državam, bi lahko napisali, da splav NI zapisan v njihovi Ustavi. Tukaj ni nič spornega
Pikopiko
08. 07. 2022 09.35
Majhen otrok plava v ovojnici??? Janez, Gašper.čččččč, Če mama ne zmore, so rešitve....
Zmaga Ukrajini ........
07. 07. 2022 21.28
+0
No, tole bo pa zanimivo spremljat pri poljakih. Tudi pri ostalih višegrajcih,... da Malte ne omenjam. Sicer pa super, da hočejo še posebej "fiksirat" eno temeljnih človekovih pravic. Za nekatere omejence je to nujno.
dannyer
07. 07. 2022 19.02
+2
splav je dobro reguliran v eujzu gre za plitično igranje. splav kot temelna ČP pa nemore biti ker m ore država nekoga prisiliti da to naredi. mi imamo samo na začetku in v primeru izrednih razmer. in to ej recimo ok. splav sam posebi ni etičen. malo odgovornosti pa tudi ne škodi. drugače pa so tablete navoljo.
Zmaga Ukrajini ........
07. 07. 2022 21.29
-2
Ja, obstajajo tudi tablete za zdravljenje mentalnih bolezni in raznih psihotičnih stanj.
Theodorious 84
09. 07. 2022 10.04
Zakaj ne slediš svojemu nasvetu, @Zmaga Ukrajini? Tvoji zapisi so dokaj shizofreni..
Walter Pravicek
07. 07. 2022 18.17
+1
Jaz,starec sem z mladimi,ki imajo radi z ženskami bunga-bunga,v svobodni odločitvi strinjam.,Ter posledice,nosečnost,ker niso,kot Štajerci rečemo izstopili iz vlaka eno postajo prej.Se zgodi.Splav MORA biti pravica vsake ženske.
Millady
07. 07. 2022 16.51
-5
A niso vse te pravice že zdavnaj zagotovljene pri vseh članicah EU?
Ni nam vseeno
07. 07. 2022 17.49
+2
AntiMarksist
07. 07. 2022 16.33
-1
Tudi "nase" elite bi rade pocele to kar pocnejo demokrati v ZDA..