Primer iz Ohia osvetljuje šokanten vpliv sodbe ameriškega vrhovnega sodišča, ki je z razveljavitvijo odločitve v primeru Roe proti Wade na celotnem območju ZDA močno zamajalo pravico do umetne prekinitve nosečnosti. Zgodba o 10-letni deklici je zakrožila le tri dni po tej odmevni odločitvi, ki je na ulice spravila velik del Amerike.
Zvezna država Ohio je po odločitvi sodišča sprejela šesttedensko prepoved splava, zaradi česar je morala deklica, ki je po posilstvu zanosila, odpotovati v Indiano, kjer zakonodajalci za zdaj še niso sprejeli podobnih restrikcij na tem področju. Porodničarka in ginekologinja Indianapolisa Caitlin Bernard je po poročanju Guardiana dejala, da je od kolega iz Ohia, ki se ukvarja z otroškimi žrtvami zlorabe, prejela klic, v katerem jo je prosil za pomoč.
Bernardova je ob tem priznala, da se je število pacientk iz sosednjih držav, ki pri njih opravljajo splav, močno povečalo. "Težko si je predstavljati, da v samo nekaj kratkih tednih ne bomo mogli zagotoviti te oskrbe," je dejala. Pričakuje namreč, da se bo tudi v njeni državi to kmalu spremenilo.
Gre za velik pokazatelj, kaj je odločitev sodišča povzročila na področju pravic žensk. A republikanska guvernerka Kristi Noem iz Južne Dakote je za CNN raje izpostavila, da se ji zdi neverjetno, da "nihče ne govori o perverznežu, grozljivem in norem posamezniku, ki je posilil 10-letnico". Da je bilo sicer posilstvo otrok eno od vprašanj, "o katerem je vrhovno sodišče tehtalo", a da bi se morala javnost usmeriti tudi na "tiste posameznike, ki to počnejo našim otrokom".
Tudi v njeni državi je splav obravnavan kot kaznivo dejanje. Izjemoma je dovoljen le, če obstaja "ustrezna in razumna medicinska presoja, da je izvedba splava potrebna za ohranitev življenja noseče ženske". Primeri incesta in posilstva v Južni Dakoti tako ne spadajo med izjeme, prav tako pa so v petek prepovedali tudi splav s pomočjo telemedicine in zvišali kazen za nelicencirano opravljanje medicinske prekinitve nosečnosti.
"Ne verjamem, da bi morala biti tragična situacija ovekovečena s še eno tragedijo," je bil Noemin odgovor na vprašanje, če bi si prizadevala za spremembo zakona, če bi se tak primer zgodil v njeni zvezni državi. Njen odgovor na vprašanje, ali bi morala deklica roditi, pa je bil: "Vsako življenje je dragoceno." Poudarila je še, da zakon Južne Dakote veleva, da lahko splav opravijo le v primeru, če je ogroženo življenje matere.
KOMENTARJI (33)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.