Sojenje poslancu Srečku Prijatelju se bliža koncu. Predsednica sodnega senata Orjana Trunkl se je odločila, da bo sodbo razglasila jutri ob 10. uri. Pred izrekom sodbe so imeli danes sklepno besedo obtožena Srečko Prijatelj in njegova žena Aleksandra ter njuna odvetnika.
Prijatelj zavrnil vse obtožbe
Prijatelj je v sodni dvorani povedal, da se zaveda, da bo prejel kazen, "a se z njo ne bom strinjal, ker sojenje ni bilo korektno, saj je sodišče zavrnilo dokazne predloge obrambe po zaslišanju nekaterih prič in predlagane listinske dokaze. Smatram, da nisem kriv."
Meni, da gre za politični konstrukt. Obtožbe glavne priče in oškodovanca, novogoriškega poslovneža Marjana Mikuža, je Prijatelj označil za lažne, zlonamerne in del konstrukta, za katerim stoji politika LDS. Številne priče so po njegovih besedah potrdile, da je Mikuž pred sodiščem lagal.
Kot je še dejal, dogodek pred gostilno Hrast oktobra 2008 ni resničen, ko naj bi Mikuža udaril po licih in poljubil, prav tako Mikužu nikoli ni grozil z orožjem. Zanikal je tudi, da bi marca lani od Mikuža prejel 50.000 evrov.
Glede SMS-sporočil, v katerih je od Mikuža terjal vračilo denarja, je priznal, da je bil v njih grob in žaljiv: "Zahteval sem svoje. Bil sem grob, bil sem žaljiv." Dokler ne najde pravice, ne bo odnehal, je še dejal. Kot je spet poudaril, je dejanski vzrok njegovega pregona povezan s prodajo deleža Splošne plovbe nemškemu ladjarju Döhleju.
Čuti se ogoljufanega, saj naj bi se mu zgodila krivica. Občutek ima, da je sodba že zdavnaj napisana. Zaničevanega se počuti tudi s strani medijev, zato je napovedal tožbo proti nekaterim medijem. Denar, ki bi ga iztožil, bi šel za revne otroke.
Odvetnik: Dokazi so nezakoniti
Po mnenju Prijateljevega odvetnika Luke Gaberščika je bistvenega pomena, da je Mikuž v postopku sodeloval kot tajni sodelavec, kar "kot soosumljeni v tistem času ni mogel biti oziroma je bila ta njegova funkcija protizakonita". Vsi na ta način pridobljeni dokazi so po mnenju odvetnika zato nezakoniti.
Opozoril je še, da je Mikuž kot tajni sodelavec kaznivo dejanje izzival, in sicer predvsem s tem, ko je zavrnil Prijateljevo zahtevo, naj 323.000 evrov nakaže na njegov bančni račun. Znesek 323.000 evrov predstavlja po njegovih besedah dejanski Mikužev dolg do Prijatelja, ki izvira iz projekta gradnje poslovno stanovanjskega objekta v Divači. Po njegovem tako ni moč zaključiti, da je Prijatelj od Mikuža terjal neutemeljeno premoženjsko korist.
Gaberščik je opozoril še na neverodostojnost pričanja Mikuža. Iz SMS-sporočil, ki jih je Prijatelj pošiljal Mikužu, po mnenju odvetnika tudi ni mogoče zaznati resne grožnje. "Ni verjeti oškodovancu, da je dve leti sodeloval z mojim klientom, obenem pa trdi, da se ga je bal," je dejal po zaključku obravnave.
Tožilstvo meni, da je dovolj dokazov
Tožilstvo je sodišču za Prijatelja predlagalo štiri leta in deset mesecev zapora, za njegovo soprogo Aleksandro Prijatelj, obtoženo pomoči pri izsiljevanju, pa sedem mesecev zapora. Srečko Prijatelj je v priporu od 13. marca, potem ko so ga 9. marca policisti pridržali, ko je v Solkanu od Marjana Mikuža prejel 323.000 evrov. Po mnenju tožilstva je Prijatelj od Mikuža zahteval del provizije, ki jo je Mikuževo podjetje Premik.net prejelo za posredništvo pri prodaji nepremičnin Luki Koper. Prijatelj pa je večkrat zatrdil, da gre za dolg, ki mu ga je Mikuž dolgoval iz skupnega projekta gradnje stanovanjsko-poslovnega objekta v Divači.
KOMENTARJI (62)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.