divača

Ljubljanska železniška postaja: kako je videti največje gradbišče v prestolnici?

01. 04. 2025 15.25

Nadgradnja osrednje ljubljanske železniške postaje po navedbah pristojnih za zdaj poteka skladno s časovnico. Železniška postaja naj bi v novi podobi zaživela nekje konec julija 2026, v letu 2027 naj bi bila nato odprta še nova avtobusna postaja. V teku leta 2027 naj bi torej Ljubljana dobila sodoben potniški center s spremljajočo infrastrukturo.

Prebil zaščitne pokrove motorjev tovornjakov, izteklo 300 litrov olja

31. 03. 2025 15.09

V kamnolomu Laže je neznanec na več tovornih vozilih poškodoval karterje. Poškodovanih je devet tovornih vozil in osebni avtomobil. Skupaj je izteklo približno 300 litrov motornega olja.

Podpisana 150-milijonska pogodba za 30 novih električnih lokomotiv

21. 03. 2025 12.12

Predstavniki družbe SŽ-Tovorni promet in nemške enote francoske multinacionalke Alstom so v Ljubljani podpisali pogodbo za nakup 30 novih večsistemskih električnih lokomotiv za tovorni promet. Pogodba je z rezervnimi deli vredna nekaj nad 152 milijonov evrov brez davka in pomeni največjo pomladitev tovrstnega voznega parka v 20 letih.

Izogibajo se cestninam: omejitev težkih tovornih vozil na območju Krasa

13. 03. 2025 13.33

Direkcija za infrastrukturo je naročila izdelavo načrta prometne ureditve, s katerim se omeji tranzit težkih tovornih vozil na območju Krasa. Ukrep se nanaša na cestno povezavo med hitro cesto H4 Razdrto–Vrtojba in avtocesto A3 Gabrk–Fernetiči, kjer se s prometno ureditvijo prepreči odliv tranzitnega tovornega prometa na državne ceste, ki so v upravljanju Direkcije za infrastrukturo. Glavni cilj je izboljšanje prometne varnosti, izboljšanje pretočnosti prometa in zmanjšanje obremenitve okolja ter zaščita državnih cest pred prekomernimi obremenitvami.

Posebna obravnava invalidskih podjetij, Farme Ihan postale strateška naložba

07. 03. 2025 13.06

Vlada je na dopisni seji potrdila dopolnitve odloka o strategiji upravljanja naložb države. Z njimi so med drugim dodatno opredelili posebno obravnavo invalidskih podjetij v neposredni ali posredni državni lasti. Ta ostajajo uvrščena med portfeljske naložbe, a se bo z njimi upravljalo na način, kot da gre za strateške naložbe.

Na robu živčnega zloma zaradi gradbenega dovoljenja

07. 03. 2025 06.00

Težave pri pridobivanju gradbenih dovoljenj imajo tudi podjetniki. Za tri projekte, skupno 22 stanovanj, je podjetnik iz Izole čakal na gradbeno dovoljenje na sežanski upravni enoti leto in pol, zaradi tega pa skoraj doživel živčni zlom. Bil je v primežu bank in kupcev stanovanj. Bodo postopki hitrejši, ko bodo prihodnje leto vse upravne enote vključene v sistem eGraditev? Lani je bilo za stanovanjske stavbe izdanih skoraj 2.500 dovoljenj, preverili smo, koliko stane gradbeno dovoljenje in v kateri občini je komunalni prispevek najcenejši?

Samo Kreft

03. 03. 2025 05.55

Samo Kreft je univerzitetni profesor s 30 leti izkušenj, trenutno pa hodi po svoji podjetniški poti. Združuje resnost strokovnjaka in igrivost človeka, ki se zanima za širok spekter dejavnosti, od plesa do zimskega kopanja. Je prijazen, nekonflikten in razumevajoč, kar ga dela priljubljenega med sodelavci in študenti. V kuhinji je ustvarjalen, pogosto improvizira z recepti in se osredotoča na zdrave in nenavadne kombinacije, kot so rastlinske jedi in zmanjševanje zavržkov hrane.

Ivo Boscarol naj bi kupil Cimosov obrat v Senožečah

14. 02. 2025 11.26

Obrat koprskega Cimosa v Senožečah naj bi kupil ajdovski podjetnik Ivo Boscarol. Posel sicer še ni sklenjen, naj bi bil pa blizu epiloga. Cimosov lastnik, nemški finančni sklad Mutares, je za obrat v divaški občini in spremljajoče zemljišče sicer pred časom postavil izklicno ceno 4,2 milijona evrov brez davka.

Stanovalcev zavoda Dom na Krasu ne bodo deložirali

07. 02. 2025 15.10

Ministrstvo za naravne vire in prostor je minuli teden ugodilo pritožbi Doma na Krasu na odločbo inšpektorata, da je treba uporabnike prostorov v Solkanu izseliti. Kot je pojasnil v. d. direktorja doma Goran Blaško, so z odločitvijo zadovoljni, enako odločitev pa pričakujejo tudi za prostore v Renčah. Ob tem poziva k spremembam zakonodaje.

Družba 2TDK zanika navedbe o odhodu turškega partnerja iz projekta drugi tir

07. 02. 2025 12.38

Družba 2TDK, ki vodi gradnjo drugega tira železniške proge med Divačo in Koprom, je zavrnila navedbe portala Necenzurirano, da turški gradbinec Yapi Merkezi, ki s Kolektorjem gradi drugi tir, zapušča projekt. Projekt ob tem ostaja v okviru vrednosti iz noveliranega investicijskega programa, so zatrdili v 2TDK.

Stanovalci, ki jim grozi deložacija, se ne bodo selili

23. 01. 2025 20.23

Stanovalci stanovanjskih skupnosti Doma na Krasu, ki bi se po odločbi gradbenega inšpektorja morali nemudoma izseliti, ostajajo v svojih prostorih. Ukrep inšpektorja je v javnosti sprožil številne odzive – od ogorčenja do javne podpore zavodu Dom na Krasu. Predstavniki lokalne civilne iniciative pa so izrazili zadržke do sobivanja z ljudmi s posebnimi potrebami. Vsi vpleteni so se sestali na ministrstvu za solidarno prihodnost.

Dve uri za pot iz Ljubljane in tri noči potovanja do Kopra

11. 12. 2024 13.36

Iz Pivovarne Union je krenil že drugi izredni prevoz, s katerim bodo v Luko Koper odpeljali ogromne fermentacijske posode, ki jih v Ljubljani ne potrebujejo več. Do cilja bodo potrebovali kar tri noči, predvidene so tudi zapore cest.

Iz Ljubljane v Kranj z vlakom v 22 minutah, v Kopru v eni uri?

20. 11. 2024 13.55

Ministrstvo na področju železniške infrastrukture načrtuje številne nadgradnje in gradnje novih prog, da bi bil železniški promet v prihodnje bolj konkurenčen. Večji izziv kot zagotavljanje finančnih sredstev je po besedah ministrice Alenke Bratušek umeščanje v prostor. Najbližje realizaciji je po njenih besedah dvotirnost proge do Kranja.

Trumpov triumf, blato v Valencii, novembrska megla in množični protesti

10. 11. 2024 18.33

Kateri prizor se vam je prvi teden novembra najbolj vtisnil v spomin? Morda znamenita fotografija, na kateri se po zmagi na volitvah objemata in poljubljata Donald in Melania Trump? Ali pa pretresljivi prizori posledic poplav v Valencii, kjer se še vedno borijo z debelimi plastmi mulja? Teden so zaznamovali tudi številni protesti. V Ljubljano pa se je z novembrom vrnila gosta megla.

V predorih na drugem tiru bo treba zgraditi pet mostov

07. 11. 2024 17.06

Med gradnjo drugega železniškega tira Divača-Koper so delavci naleteli na izziv, saj bo treba v predorih zaradi pojava kraških jam poskrbeti za pet premostitvenih konstrukcij. Te bodo dolge tudi do 40 metrov, gradnja v šestkilometrskih predorih pa bo zahtevna, saj so pogoji zanjo pod zemljo v kraškem svetu zelo specifični. Dve največji jami občasno zalije tudi voda, najgloblja jama pa je široka približno 170 metrov.

Gradnja drugega tira se bo zaradi kraških jam podaljšala

23. 10. 2024 18.54

Dela pri gradnji drugega tira bi se morala končati do konca prihodnjega leta, a se bodo zaradi kraških jam, na katere so naleteli med gradnjo predorov, najverjetneje podaljšala za nekaj mesecev. Bodo pa davkoplačevalci obenem za drugi tir očitno namenili še dodatnih 400 milijonov evrov. Poslanci so namreč brez glasu proti potrdili predlog infrastrukturnega ministrstva, da proga med Divačo in Koprom postane dvotirna. Levi tir naj bi bil dokončan okrog leta 2030.

Na grebenih v bližini Ilirske Bistrice bi postavili devet vetrnic

30. 09. 2024 17.19

Ministrstvo za naravne vire in prostor je objavilo pobudo v postopku priprave državnega prostorskega načrta za polje vetrnih elektrarn Ilirska Bistrica. Investitor AAE Gamit, ki za zdaj neuspešno načrtuje tudi polja vetrnic v sežanski in divaški občini, bi na vrhovih vzhodno od Ilirske Bistrice postavil devet vetrnic.

V obalno-kraški in goriški regiji znova razglašena velika požarna ogroženost

09. 08. 2024 14.27

Uprava RS za zaščito in reševanje je za občine v obalno-kraški in goriški statistični regiji znova razglasila požarno ogroženost, ki bo veljala od sobote do preklica, so sporočili z uprave. Tako bo v naravnem okolju prepovedano kuriti, požigati in odmetavati predmete, ki lahko povzročijo požar. Poostren nadzor bo opravljala tudi Policija.

Zaradi neurij več zalitih prostorov in podrtih dreves

02. 08. 2024 07.00

Nevihte z močnimi krajevnimi nalivi so v četrtek zvečer in v noči na danes povzročale težave v več krajih po Sloveniji. Zalitih je bilo več objektov, močan veter je predvsem na Primorskem podiral drevesa in za dobro uro prekinil promet v koprskem pristanišču. Aktiviranih je bilo 20 gasilskih enot, od tega dve poklicni.

Takoj po preklicu velike požarne ogroženosti zagorelo pod Nanosom

30. 07. 2024 14.38

Z ajdovske občine so sporočili, da se je na na nedostopnem terenu na nanoški planoti vnel manjši požar, ki je zdaj že pod nadzorom. Po do zdaj zbranih podatkih je zgorelo pol hektarja borovega gozda. Tja so nemudoma odhiteli gasilci, na pomoč je prišlo tudi letalo za gašenje iz zraka air tractor. Uprava RS za zaščito in reševanje je sicer pravkar razglasila prenehanje velike požarne ogroženosti v naravnem okolju na Primorskem, se je večina občin odločila, da veljavnost požarne ogroženosti na njihovem območju podaljšajo.

Geološki zavod opozarja na nevarnost zemeljskih plazov

20. 07. 2024 12.41

Geološki zavod Slovenije ob napovedi povečanih količin padavin in namočenosti tal opozarja na povečano nevarnost nastanka in ponovne sprožitve zemeljskih plazov. Ta bo veljala tudi za prihodnje dni, ko se bodo padavine umirile. Danes čez dan lahko ponekod na Savinjskem in Koroškem pade okoli 20 litrov padavin na kvadratni meter, lokalno tudi več.

Na trasi drugega tira Divača–Koper obeležili preboj predorskih cevi

10. 07. 2024 14.18

Na trasi drugega železniškega tira med Divačo in Koprom so v predoru Lokev pri Kozini slovesno obeležili preboj vseh desetih predorskih cevi v skupni dolžini 37,4 kilometra. Z deli po besedah generalnega direktorja projektnega podjetja 2TDK Mateja Oseta intenzivno nadaljujejo, njihov zaključek je predviden do konca leta 2025.

Prebili vse predore: po naključju prodrli v najdaljšo kraško jamo

18. 06. 2024 14.19

Drugi tir je dosegel nov mejnik. Izvajalci glavnih gradbenih del so izkopali še zadnje metre servisnih cevi predora Lokev in Beka. S tem so prebili vseh 10 predorskih cevi na trasi drugega tira. Pri izgradnji trase so delavci izkopali 37,4 kilometra predorov.

Prebili glavno cev drugega najdaljšega predora na drugem tiru

07. 06. 2024 16.28

Izvajalci glavnih gradbenih del, delavci družbe Yapi Merkezi, so prebili glavno cev predora Beka (T2), ki meri 6017 metrov. Celotna trasa drugega tira poteka skozi sedem predorov, ker pa se ob treh najdaljših predorih na trasi kopljejo tudi servisne cevi, izkopna dela potekajo v desetih predorskih ceveh, so sporočili iz družbe 2TDK.

V Prekmurju klestila toča, v Kranju na avtobus padlo drevo, strele netile požare

31. 05. 2024 14.47

Gasilci so imeli zaradi neurja polne roke s podrtimi drevesi, poplavljenimi kletmi in cestami. V Kranju je na avtobus padlo drevo, poškodovanih ni bilo. Prekmurje pa je zajela toča. Udar strele je zanetil dva požara na stanovanjskih objektih, in sicer enega v občini Vrhnika, drugega pa v občini Velike Lašče

Voda poplavila Tartinijev trg, zaradi podora zaprta pešpot med Piranom in Fieso

31. 05. 2024 06.08

Obilne padavine so v noči s četrtka na petek povzročile nemalo težav. V južnem delu Primorske so manjši hudourniški vodotoki hitro narasli in poplavili že zvečer, intervencije gasilcev pa so se nadaljevale tudi ponoči in zjutraj. Takrat je nov pas neviht in nalivov namreč zajel slovensko Istro. Padavine so bile tako obilne, da je meteorna voda poplavila Tartinijev trg v Piranu. Morje se je zaradi blata, ki so ga prinesli hudourniki, obarvalo v rjavo barvo. Dogajanje se ni umirilo niti v petek.

V 20 letih Slovenija prejela 11 milijard kohezijskega evropskega denarja

30. 05. 2024 06.00

Slovenija je od leta 2004 prejela približno 11 milijard evropskih kohezijskih sredstev. Evropski denar je izkoristila v celoti. Za programsko obdobje 2014–2020 je Slovenija na drugem mestu med državami EU po uspešnosti črpanja. Z evropskim denarjem smo sofinancirali nadgradnjo obstoječega tira Maribor–Šentilj, del drugega tira Divača–Koper, negovalni oddelek SB Murska Sobota ... Koliko denarja nam je na voljo do 2029? Bi Slovenija lahko postala neto plačnica? Slovenija je do leta 2023 iz proračuna EU prejela 13,4 milijarde evrov, v proračun pa je vplačala 8,7 milijarde evrov.

6714 metrov: Slovenija dobila nov najdaljši predor

29. 05. 2024 17.41

Na prvem predoru drugega tira, v predoru Lokev, so izkopali še zadnji meter glavne cevi. Iz divaške smeri so izkopna dela začeli novembra 2021, skoraj eno leto po pričetku pa so se začela izkopna dela tudi na koprski strani. V predoru že potekajo betonerska dela, ki so deloma potekala hkrati z izkopnimi deli.

Kakšna je usoda projekta drugi tir?

16. 05. 2024 19.09

Kaj bo z izgradnjo vzporednega tira na našem največjem infrastrukturnem projektu v državi drugem tiru Divača–Koper? Spomnimo, podjetje 2TDK bi z izgradnjo vzporednega tira lahko začelo že leta 2026 in ga dokončalo do leta 2030, a so se v postopke umeščanja v prostor vmešali naši zahodni sosedje. Domnevno zaradi zaščite doline Glinščice, precej verjetnejši motiv pa naj bi bila ekonomska narava projekta, menijo poznavalci, saj naj bi projekt, ko bo dokončan, močno povečal zmogljivosti in konkurenčnost koprskega pristanišča.

Drugi tir naletel na italijansko oviro

07. 05. 2024 20.07

Italija skuša z obstrukcijo zavleči, če že ne kar ustaviti izgradnjo vzporednega tira na novi progi Divača–Koper, so prepričani v slovenskem logističnem sektorju. Italijani so napovedali, da bodo podali pripombe k čezmejni presoji vplivov na okolje, kar na naši strani meje nekateri razumejo kot ščitenje lastnih ekonomskih interesov. Tržaško pristanišče namreč raste počasneje od koprskega.