Italijanski notranji minister Matteo Salvini je namreč v izjavah v zadnjih dneh napovedal nadzor meje na kopnem z vsemi razpoložljivimi sredstvi, tudi z morebitno postavitvijo ovir na meji s Slovenijo in "zapečatenjem meje".
Grims: Imamo varnostno in razvojno impotentno vlado
Aktualno dogajanje v odnosih z Italijo je popolna katastrofa in dokaz, da imamo "varnostno in razvojno impotentno vlado", je danes v izjavi za medije dejal poslanec SDS Branko Grims. Kot je poudaril, bi morala biti ustrezno varovana že bosansko-hrvaška meja, s strani Slovenije pa schengenska meja. Če bi se to mejo ustrezno zaprlo, potem poteze Avstrije in Italije ne bi bile potrebne, je poudaril.
Po Grimsovem mnenju bi bili slovenska policija in vojska, če bi jima vlada dala potrebna pooblastila, brez težav sposobni zaščititi južno mejo. Glede na to, da se meje na jugu ne brani, je po besedah poslanca povsem logično, da se postavljajo meje na severu in zahodu. Opomnil je še, da je ravnanje vlade tudi v razvojnem smislu "prava katastrofa".
Tudi po mnenju SMC bi bile fizične ovire na notranji schengenski meji med Slovenijo in Italijo "nesprejemljive in neevropske". Kot so poudarili v stranki, zanje ni nobenega razloga, ki bi imel osnovo v podatkih o nedovoljenih prehodih meje.
Da ne gre za zapiranje meja, pač pa za kontrolo obmejnega pasu, in da je glavna naloga mešanih slovensko-italijanskih patrulj preprečevanje tihotapskih in kriminalnih združb, so poudarili tudi v LMŠ. Je pa poslanec Igor Peček v sredinem pogovoru za našo televizijo POP TV izrazil pričakovanje, da bo EU svoj napor usmerila k skupnemu varovanju zunanjih meja EU tudi na kopnem.
'Med retoriko slovenske in italijanske desnice v bistvu ni razlike'
Trend bi moral biti zaskrbljujoč za celotno EU, saj so napovedani ukrepi na slovensko-italijanski meji nesorazmerni s prehodi prebežnikov, je ocenil poslanec SD Matjaž Nemec. Nad Salvinijevimi besedami je po njegovem opažanju sicer še bolj ogorčeno italijansko prebivalstvo ob slovenski meji. "Zavedajo se, kako lahko en posameznik s preveliko mero populizma in nacionalizma zruši sanje več generacij," je pojasnil.
Nemec je tudi ocenil, da je dialog notranjega ministra Boštjana Poklukarja s Salvinijem ni več konstruktiven, zato je pozval premierja Marjana Šarca, naj se začne pogovarjati z njegovim italijanskim kolegom. Osredotočiti bi se morali na hrvaško-bosansko mejo kot mejo EU, je še povedal.
Poslanec Levice Primož Siter pa je v izjavi za medije v DZ ocenil, da med retoriko slovenske in italijanske desnice v bistvu ni razlike. "Edina razlika je v tem, da je slovenska desnica svojo žico že dobila, italijanska pa k njej kliče zdaj," je pojasnil.
Kot je poudaril, pa je žica nedopustna in "ni odgovor na migrantsko vprašanje". "Zato Salvinijevo neofašistično retoriko v Levici najostreje obsojamo," je dodal Siter.
V NSi Salvinijevega zaostrovanja retorike danes niso dodatno komentirali, so pa spomnili, da so v četrtek zahtevali sklic nujne seje odbora za notranje zadeve, na kateri bi obravnavali mešane policijske patrulje. Poudarili so, da so te napaka in da imajo lahko dolgoročne negativne posledice.
"Gre za enotni gospodarski in kulturni prostor. Slovenci na obeh straneh meje pa ne želijo nikoli več biti deljeni z zidom ali celo z žico," je v izjavi za medije dejal poslanec NSi Jernej Vrtovec. Po mnenju NSi bodo tisti, ki jih bodo mešane patrulje zajele, ostali v Sloveniji, ki ima zelo "radodarno" azilno zakonodajo.
V DeSUS pa so za STA opozorili, da EU v povezavi z reševanjem migrantske krize nima pravega odgovora. "Tako je vsaka država primorana reševati to vprašanje samostojno in na svoj način, pri čemer je italijanski način spopadanja s to problematiko skladen s premisami sedanje italijanske notranje in zunanje politike, ki sta nacionalistično obarvani," so navedli.
Kot so dodali v DeSUS, slovensko notranje ministrstvo skupaj s policijo relativizira problematiko, medtem ko Italija sprejema ukrepe, ki so po njenem mnenju ustrezni za nadzor migrantskih tokov.
Jelinčič: Mešane patrulje so neumnost in brca v temo
V SAB bi z mešanimi policijskimi patruljami raje okrepili nadzor na meji s Hrvaško, pri čemer bi Sloveniji lahko pomagali tudi Italija in Avstrija. "Ukrep z mešanimi policijskimi patruljami na naši zahodni meji je neevropska poteza, enako kot nadzor Avstrijcev na severni meji," so za STA navedli v poslanski skupini.
Izpostavili so, da problema migracij nobena država ne bo mogla rešiti sama, pač pa ga je treba rešiti skupaj s krepitvijo nadzora na zunanjih mejah in sprejemom učinkovite azilne in migracijske politike na ravni EU.
Da so mešane patrulje neumnost in "brca v temo", pa meni prvak SNS Zmago Jelinčič Plemeniti. Zdaj bo namreč Slovenija pomagala Italijanom "loviti migrante, ki naj bi šli čez, in jih bomo zadrževali pri nas doma". Jelinčič je izjemno kritičen do ravnanja zunanjega ministra Mira Cerarja in se sprašuje, ali tako ravna, da bi dobil italijansko podporo pri kandidaturi za evropskega komisarja.
Slovenija bi morala imeti dvojne patrulje na meji s Hrvaško, lahko tudi mešane. Patrulje na slovensko-italijanski meji pa pomenijo, da se Slovenija "zapira v migrantski žep", je še opozoril Jelinčič.
Tudi slovenski evroposlanci kritični do Salvinijevih napovedi
"Napoved postavitve fizičnih ograj za Slovenijo predstavlja nevarnost, da postane migrantski žep, kar bi nesporno poslabšalo našo varnost in povzročilo razvojno škodo našemu gospodarstvu," pa je o Salvinijevi napovedi dejala evroposlanka Romana Tomc (EPP/SDS) .
Ljudmila Novak (EPP/NSi) je to napoved označila za zaskrbljujočo. Od slovenske vlade je ob tem zahtevala, da tovrstne napovedi o fizičnih ovirah na meji takoj obsodi in na svoji strani stori vse, kar je možno, da se nezakoniti prehodi na slovenski južni meji zaustavijo.
Tudi Franc Bogovič (EPP/SLS) je poudaril, da mora slovenska vlada zagotoviti, da bo južna schengenska meja EU dejansko postala neprepustna za nezakonite migracije, kajti potem tudi Italijani ne bodo imeli razloga za postavitev ovir in fizičnega nadzora na meji. Ob tem je vladi predlagal, naj "z vsemi diplomatskimi sredstvi poskuša zagotoviti odlog dodatnih ukrepov na meji s strani Italije". Italijanske napovedi o nadzoru je označil za nedopustne.
"Te napovedi so neprimerne in nanje nikakor ne pristajam," pa je glede Salvinijevih napovedi dejala evropska poslanka iz skupine socialistov in demokratov (S&D/SD) Tanja Fajon. Pristojne v Sloveniji je pozvala, naj storijo vse, da bo v Evropi spet vzpostavljena solidarnost, da oblikujemo skupno evropsko migracijsko in azilno politiko in dosledno izvajamo vse razpoložljive ukrepe in dogovore za zagotavljanje varnosti zunanjih meja EU.
Njen strankarski kolega Milan Brglez pa je poudaril, da gre za nadaljevanje politike, ki je v nasprotju z obstoječo vladavino prava znotraj EU. "To je dejansko poskus nadaljevanja notranjepolitičnih zadev, ki pa so bile na ravni Evropskega parlamenta zaustavljene," je poudaril. Salvinijeva politična skupina Identiteta in demokracija (ID) ter skupina Evropski konservativci in reformisti (ECR) namreč nista dobili nobenega pomembnega položaja, je pojasnil.
Evroposlanci zagotavljajo, da bodo o napovedih Salvinija spregovorili v Bruslju
Tudi člana politične skupine liberalcev (RE) Irena Joveva in Klemen Grošelj (oba LMŠ) sta mnenja, da so izjave vodje italijanske Lige namenjene v prvi vrsti volivkam in volivcem v Italiji oziroma notranjepolitičnemu dogajanju v tej državi. "Fizične ovire na schengenskem območju so za naju nesprejemljive, to bi bil velik korak nazaj in velik napad na temeljne vrednote EU," sta poudarila v skupni izjavi.
Če bodo italijanske oblasti vztrajale pri svojih napovedih, bosta zagotovo o tem spregovorila tudi v Evropskem parlamentu, sta dodala. V vsakem primeru bosta to vprašanje odprla na pogovoru njune politične skupine s kandidatko za predsednico Evropske komisije Ursulo von der Leyen naslednji teden v Bruslju.
Da bo o dogajanju na meji in napovedi italijanskih oblasti zagotovo spregovorila v Evropskem parlamentu in na rednih srečanjih znotraj politične skupine EPP, je poudarila tudi Novakova.
"Nedvomno!" pa je na vprašanje, ali bo o Salvinijevih napovedih fizičnih ovir spregovorila v Strasbourgu oziroma Bruslju odgovorila Fajonova. Dejala je, da je že v prejšnjem mandatu opozarjala na neupravičene notranje nadzore na slovensko-avstrijski meji in mejah drugih petih držav v schengnu. "Opozarjala bom in že opozarjam tudi v morebitnem primeru zaprtja meje z Italijo," je izpostavila.
'Očitno Slovenija razmer na južni meji ne obvladuje'
Mnenja evropskih poslancev iz Slovenije se nekoliko bolj razlikujejo glede mešanih policijskih patrulj na slovensko-italijanski meji, ki so začele delovati 1. julija. Po mnenju Joveve in Grošlja "gre za ustrezen mehanizem pri preprečevanju ključnega problema, ko govorimo o migrantski problematiki, to je preprečevanje ilegalnih tihotapskih združb".
Bogovič je mešane patrulje označil za dobrodošle, a mora Slovenija domačo nalogo narediti na schengenski meji. "Gre za zunanjo mejo in pričakuje se, da ta ne bo luknjasta," je dejal.
Tudi po mnenju Tomčeve vzpostavitev mešanih patrulj kaže na to, da ne držijo trditve Poklukarja, da Slovenija na južni meji obvladuje razmere. "Menim, da vzpostavitev mešanih patrulj ni prava poteza," je poudarila.
Fajonova pa je poudarila, da " tem trenutku ni nikakršne resne potrebe po patruljah na meji med Slovenijo in Italijo".
KOMENTARJI (25)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.